سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دستگاه جوانسازی پوست در ایران ساخته شد/ از بین بردن چروک‌های ریز

در مرکز علوم و فنون ليزر؛

دستگاه جوانسازي پوست در ايران ساخته شد/ از بين بردن چروک‌هاي ريز

محققان درمرکز علوم و فنون ليزر موفق به ساخت دستگاهي براي جوانسازي پوست شدند که اين دستگاه علاوه بر قابليت هاي مفيد مي تواند چروک هاي ريز را نيز از بين ببرد.


به گزارش خبرنگار مهر، پژوهشگران در مرکز علوم و فنون ليزر توانستند دستگاه ليزر فرکشنال cO۲  را از مرحله طراحي تا ساخت پيش ببرند و گامي در جهت بومي سازي تجهيزات ليزري در حوزه پزشکي بردارند.

استفاده از اين ليزر مي‌تواند در جهت جوانسازي پوست باشد و همچنين باعث مي‌شود قوام پوست بهتر شده و چروک‌هاي ريز آن نيز از بين برود و چروک‌هاي عميق کمتر شوند. 

اين دستگاه کاربردهاي درماني زيادي دارد به طوريکه مي تواند منافذ باز پوست و سفت شدگي آن را درمان کند. همچنين پوست را جوان و هموار مي سازد. براي بهبود منافذ باز پوست نيز، اين ليزر مناسب است. منافذ پوست که در اثر افزايش سن و چربي پوست، در نواحي گونه‌ها، پيشاني، بين دو ابرو و چانه‌ها بيشتر ايجاد مي‌شوند، توسط اين ليزر به صورت قابل ملاحظه‌اي بهبود مي‌يابند.

ليزر فرکشنال cO۲  باريکه ليزر را به صورت پرتوهايي ميکروني در فواصل منظم به وضع درمان اعمال مي کند. ستون هاي ميکروني ablative الگوهايي را براي پوست ايجاد کرده  که ضمن سوزاندن عمقي نقاطي در موضع درمان، اپيدرم(سطحي ترين لايه پوست) را در فواصل  ستون هاي ميکروني دست نخورده  باقي گذاشته  و عوارض احتمالي سوزاندن اپيدرم را  به حداقل ممکن کاهش مي دهد.

در ليزر فرکشنال cO۲  اشعه هاي ميکروني ليزر به لايه هاي مختلف درم رسيده و با ايجاد اثر حرارتي، باعث بازسازي کلاژن ها(فراوانترين پروتئين بدن محسوب مي شود) و ايجاد کلاژن جديد از طريق تحريک فيبرو بلاست ها مي شود.

از ليزر فرکشنال cO۲  براي بهبود  جاي جوش يا اسکار( آکنه‌ها) مي‌توان استفاده کرد که مي تواند جاي جوش را پاکسازي کند. در نواحي اسکار، ستون‌هايي از سلول‌هاي ناحيه اسکار از بين مي‌رود و ستون‌هاي جديد ايجاد و عمق اسکار کمتر مي‌شوند. اين دستگاه  قابليت از بين بردن جاي سوختگي ها را دارد که علاوه بر کمرنگ سازي ناحيه سوختگي، آن ناحيه را قوام مي بخشد.

همچنين  اين دستگاه در از بين بردن چروک هاي صورت و افتادگي پوست تاثير دارد و براي افرادي که پس از لاغري و يا به مرور زمان پوستشان شل شده است تاثير به سزايي دارد. استفاده از اين ليزر در نواحي استريا ( ترک‌هاي شکم و ران ) تا حدود زيادي در از بين بردن آنها تاثير دارد. چروک‌هاي زيرچشم که در اثر بوتاکس از بين نمي‌روند و دقيقاً زير پلک هستند، با اين ليزر بهبود پيدا مي کنند. 

اين دستگاه پس از آزمايشاتي در مرکز علوم و فنون ليزر ايران ساخته شده است که هم اکنون نمونه نهايي آن جهت درمان به کار مي رود.

تعداد بازديد:1482 آخرين تغييرات:93/12/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر