چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

جشن عروسی که قاریش آقا داماد بود/ زوجی که مبلغ قرآن شدند

گفت وگو با چهره هاي قرآني سال/ 93

جشن عروسي که قاريش آقا داماد بود/ زوجي که مبلغ قرآن شدند

جشن عروسي اش را با تلاوت قرآن و بيان تفسير آن آغاز کرد؛ به همراه همسرش براي آموزش قرآن کريم به سفرهاي متعددي رفت، و هيچگاه در اين راه تنها نماند.

به گزارش «تلاوت»، «اسماعيل سبحاني» استاد پيشکسوت قرآن کريم در سال 1339 در شهرستان دليجان استان مرکزي به دنيا آمد.
وي از دوران کودکي با تشويق خانواده در جلسات قرآن شرکت مي‌‌کرد اما به دليل وجود خفقان دوران طاغوت، پيشرفت در اين عرصه به ويژه در شهرستان‌ها چندان آسان نبود تا اينکه پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تشکيل سازمان تبليغات اسلامي و برگزاري اردوهاي قرآني که توسط مرکز قرآني اين سازمان تدارک ديده شده بود براي حرکت در اين عرصه مصمم شد.
سبحاني شرکت در اردوهاي قرآني را يکي از مهم‌ترين مشوق‌هايش براي پيشرفت در امور قرآني عنوان کرد و گفت: کاش اردوهايي که در اوايل دهه 60 برگزار مي‌شد ادامه پيدا مي‌کرد چرا که اين اردوها تأثير بسياري در ايجاد موج قرآني داشت.
در ادامه شما را به خواندن گفت‌وگويي با «اسماعيل سبحاني» استاد پيشکسوت قرآن کريم که در مراسم تکريم چهره‌ قرآني سال معرفي و تجليل شد، دعوت مي کنيم.

گوش دادن به تلاوت «عبدالباسط» انقلابي در وجودم به پا کرد
خودتان را معرفي کنيد.
اسماعيل سبحاني متولد سال 1339 در شهرستان دليجان استان مرکزي هستم که از دوران کودکي به واسطه تشويق والدين به فعاليت‌هاي قرآني علاقه‌مند شدم.
اولين باري که به تلاوت قرآن گوش داديد، به ياد داريد؟
کمتر از هشت سال داشتم که تلاوت سوره مبارکه «مريم» با صداي دلنشين استاد «عبدالباسط» را شنيدم. اين تلاوت، انقلابي در وجودم به پا کرد به طوري که از آن پس همه ذهنم درگير يادگيري قرائت قرآن به سبک آن قاري مصري بود.

براي پيشرفت در امور قرآني در جلسات سنتي شرکت کردم
پس از اينکه به فعاليت‌هاي قرآني علاقه‌مند شديد براي پيشرفت در اين عرصه چه کرديد؟
نخستين اقدام من براي پيشرفت در امور قرآني، حضور در جلسات قرآن و گوش دادن به تلاوت‌هاي اساتيد مصري بود؛ به طوري که اواسط دهه 50 در جلسات قرآني که در محله برگزار مي‌شد، شرکت کردم. به دليل رفتار قرآني استاد جلسه که روحاني بود به پيشرفت در اين عرصه علاقه‌مند شدم تا جايي که حتي دوست داشتم براي يادگيري علوم اسلامي به حوزه علميه بروم که متأسفانه اين امر محقق نشد اما با اين وجود براي توسعه برنامه‌هاي قرآني تلاش مي‌کردم و حتي شبانه‌روز به تلاوت آيات الهي گوش مي دادم تا بتوانم در اين راه موفق شوم.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت‌هاي خود را چگونه ادامه داديد؟
بعد از استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران برنامه‌هاي قرآني به طور غيرقابل وصفي توسعه يافت تا جايي که وقتي سازمان تبليغات اسلامي شکل گرفت، بخش دارالقرآن فعاليت خود را آغاز کرد.
در سال‌هاي آغازين فعاليت دارالقرآن، اردوهايي برگزار شدند که در اين اردوها افراد مستعد در زمينه قرائت از نقاط مختلف کشور شناسايي و به تهران اعزام شده بودند.


اردوهاي قرآني دهه 60 محرکي براي پيشرفت در اين عرصه بود


اين اردوها چه تأثيري در پيشرفت شما در امور قرآني داشتند؟
اردوهاي قرآني آن دوران در پيشرفتم بسيار مؤثر بود و به عنوان يک محرک در توسعه برنامه‌هاي قرآني مرا هدايت کرد.
متولي اين اردوها که در اردوگاه شهيد باهنر برگزار مي‌شدند، آقايان «سيد محسن موسوي‌بلده»، «سيدمحسن خدام‌حسيني»، «عباس سليمي» و مرحوم «اربابي» بودند که با رفتار و منش خود ما را به فعاليت در امور قرآني تشويق مي‌کردند.


کاش برگزاري اردوهاي قرآني متوقف نمي‌شد


اين اردوها مي‌توانست منشأ برکات بسياري در جامعه شود اما نمي‌دانم چرا برگزاري اين اردوهاي قرآني پس از آن متوقف شد و مسئولان براي احياي آن در دهه 1370 و بعد از آن چاره‌انديشي نکردند تا اينکه سال گذشته اردوهاي استعدادهاي درخشان قرآني با رويکرد همان اردوهاي دهه 1360 برگزار شد. درست است که زمان برپايي اين اردوها دير بود اما همين که دوباره اردوهاي قرآني احيا شد جاي تقدير و تشکر دارد و اميدوارم نوجوانان و جوانان امروز قدر اين فرصت را بدانند و اردوها نيز به صورت مستمر برگزار شوند.


براي شرکت در جلسات قرآن از دليجان به تهران مي‌آمدم


پس از شرکت در اردوها با هم دوره‌اي‌هاي خود ارتباط هم داشتيد؟
بله. پس از اتمام اردوها حداقل ماهي دوبار از دليجان به تهران مي‌آمدم تا در جلسات قرآن استاد «موسوي‌بلده» که در خيايان ايران برگزار مي‌شد، شرکت کنم. در اين جلسات آقايان محمدرضا پورزرگري، حسين کرمي و بسياري از اساتيد کنوني قرآن کريم نيز حضور داشتند.
بعد از کسب توانمندي در عرصه قرائت قرآن کلاس آموزشي هم تشکيل داديد؟
بله. من در زماني که در حال يادگيري قرآن بودم اقدام به برگزاري کلاس روخواني و روان‌خواني کردم.
پس از آن نيز همراه با «سعيد طوسي» و «احمد ابوالقاسمي» با انتشار اعلاميه، جوانان به ويژه دانش‌آموزان را به شرکت در جلسات قرآني دعوت مي‌کرديم.


توجه به اخلاق قرآني در کلاس‌ها/ آموزش قرآن با روش‌هاي نوين


شيوه تدريس شما در کلاس قرآن چگونه است؟
محور اصلي تدريس در کلاس‌هايي که برگزار مي‌کردم توجه به سبک زندگي قرآني بود. من در تدريس علوم قرائت قرآن به سبک زندگي قرآني هم توجه مي‌کنم چرا که براي اثرگذاري در جامعه بايد حافظ و قاري قرآني تربيت کرد که رفتاري قرآني نيز داشته باشد.
البته مهم‌ترين اصل در جلسات، تدريس آسان علوم قرآني و توجه به پويايي و نشاط است به همين جهت سعي مي‌کنم در جلسات قرآن در کنار ايجاد فضايي بانشاط از روش‌هاي نوين آموزشي استفاده کنم.
در همين راستا هم در جشنواره شيوه‌هاي نوين آموزشي که توسط سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد، شيوه‌اي ارائه دادم که مقام سوم را آورد.
از سبک تلاوت کدام يک از اساتيد قرآن تقليد مي‌کنيد؟
بيشتر از سبک تلاوت استاد «عبدالباسط» استفاده مي‌کنم. البته به تلاوت‌هاي اساتيدي همچون «مصطفي اسماعيل»، «محمد شحات‌انور» و «شعيشع» نيز علاقه بسياري دارم.
نظرتان درباره تلاوت اساتيد قرآن کشورمان چيست؟
سطح تلاوت قاريان کنوني در کشورمان بسيار بالا است به طوري که تلاوت اساتيدي همچون «احمد ابوالقاسمي» و «کريم منصوري» تأثير خاصي بر روي شنوندگان دارد و بسياري از قاريان مصري بايد از آنها الگو بگيرند.


انديشه‌هاي امام خميني(ره) مرا تشويق به فعاليت در عرصه تفسير کرد


شما در امر تفسير نيز فعاليت داريد؛ چگونه وارد اين عرصه شديد؟
مهم‌ترين مشوق من براي فعاليت در عرصه تفسير مطالعه کتاب‌هاي استاد شهيد «مطهري» و انديشه‌هاي امام خميني(ره) بود.
سال 1364 بود که در در رشته الهيات دانشگاه اراک قبول شدم. در دانشگاه از محضر اساتيدي همچون «محمدجعفر امالي»، «علي شريف» و «آشتياني» بهره بردم و با تشويق آنها به مطالعه و يادگيري تفسير قرآن کريم پرداختم.
در ابتدا به مطالعه تفسير قرآن شهيد مطهري پرداختم سپس بخش‌هايي از کتاب الميزان را خواندم. براي پيشرفت در اين عرصه هم سعي کردم وقتي تفسير را مي‌خوانم به زبان ساده نکاتي را که متوجه شدم، يادداشت کنم.
شما از محضر استاد مطهري هم استفاده کرديد؟
استاد مطهري به دليل اينکه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي تحت تعقيب بود کمتر به برگزاري جلسات مي‌پرداخت اما شاگردان ايشان همواره در جلسات مختلف براي توسعه فرهنگ قرآني و پيروزي انقلاب اسلامي تلاش مي‌کردند به طوري که من نيز از محضر شاگردان استاد مطهري بهره جستم و با درک انديشه‌هاي ايشان به يادگيري تفسير قرآن پرداختم.


از راهنمايي‌هاي آقاي قرائتي در تفسير قرآن بهره جستم


يادگيري تفسير قرآن برايتان سخت نبود؟
قرارگرفتن در اين راه با سختي‌هايي همراه بود اما من خوشبختانه با راهنمايي گرفتن از اساتيد اين عرصه به ويژه حجت‌الاسلام قرائتي توانستم مشکلات را پشت سر بگذارم.
به ياد دارم در روزهاي اول که به صورت جدي وارد اين عرصه شدم پيوسته با آقاي قرائتي تماس مي‌گرفتم و ايشان نيز مرا براي ادامه اين راه تشويق مي‌کرد.
با چه شيوه‌اي به يادگيري تفسير قرآن پرداختيد؟
بعد از اينکه با تلاوت قرآن آشنا شدم و ترجمه آيات الهي را خواندم براي فهم بهتر از معاني لغات به تفسير هم مراجعه کردم. در ابتدا آيات کاربردي قرآن را استخراج و تفسير آنها را مطالعه کردم تا بتوانم در کنار يادگيري تفسير آنها را در زندگي خود پياده سازم.
از زندگي شخصي خودتان بگوييد. چه سالي ازدواج کرديد؟
سال 1361 ازدواج کردم. خانواده همسرم 2 شهيد و 2 جانباز دارند که دفاع از ميهن و توجه به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي در اين خانواده همواره برايم قابل تحسين‌ است.


آغاز زندگي مشترک با قرآن/ عروسي ساده‌مان باعث خوشبختي شد


مراسم عروسي شما چگونه بود؟
کاملا ساده و بي‌آلايش برگزار شد. من در مراسم عروسي سوره مبارکه «والعصر» را خواندم و پس از تلاوت آن معناي آيات و تفسير کوتاهي نيز بيان کردم.
به نظر من اگر جوانان زندگي مشترک خود را با آيات الهي آغاز و در زندگي هم سعي کنند دستورات الهي را به کار گيرند ديگر مشکلي در زندگي نخواهند داشت چرا که خداوند در قرآن راه رسيدن به کمال و سعادت را به انسان نشان مي‌دهد.


همسرم همگام با من در تربيت فعالان قرآني تلاش کرد


همسرتان چقدر در پيشرفت شما نقش داشت؟
همسرم نقش مهمي در پيشرفتم داشت به طوري که اگر او نبود نمي‌توانستم در اين عرصه گام بردارم. چند ماه پس از ازدواج به همسرم گفتم که مي‌خواهم داوطلبانه به شهرستان سقز استان کردستان بروم تا در آنجا فعاليت‌هاي قرآني را پيگيري کنم. ايشان موافقت و پابه‌پاي من در تربيت فعالان قرآني تلاش کرد.
چند فرزند داريد و چگونه آنها را به فعاليت‌هاي قرآني تشويق مي‌کنيد؟
سه دختر دارم. من و همسرم هميشه سعي مي‌کنيم به شيوه عملي آنها را تربيت کنيم به همين جهت همواره در تلاشيم دستورات الهي را در زندگي پياده کنيم تا فرزندانمان نيز رفتاري قرآني داشته باشند.
درست است ما تا نقطه مطلوب در تربيت قرآني فاصله داريم اما در حد خود سعي مي‌کنيم آنها را با تدبر در قرآن کريم و فعاليت در اين عرصه آشنا کنيم که خوشبختانه يکي از دخترانم نيز به دليل علاقه زياد به فعاليت‌هاي قرآني، در کلاس‌ و جلسات استاد «عباس سليمي» حضور مي‌يابد تا از تجربيات اين استاد قرآن کريم بهره‌مند شود.


برگزاري جلسات قرآن مشترک براي دانش‌آموزان شيعه و سني


شما به سفرهاي تبليغي هم رفته‌ايد؟
من دو سال براي تدريس قرآن به امارات رفتم و در مسجد امام حسين(ع) دبي دانش‌آموزان شيعه و سني را با اهميت يادگيري قرآن و فنون تلاوت آشنا کردم. در اين جلسات حدود 500 دانش‌آموز شرکت مي‌کردند که 70 درصد آنها از برادران اهل‌سنت بودند اما در اين جلسات تمامي مسلمانان با هم مي‌نشستند و قرآن مي‌خواندند و حتي نماز جماعت برگزار مي‌کرديم که تمامي اين‌ها از برکت قرآن است.

درباره علايق خود بگوييد. اوقات فراغت را چگونه سپري مي‌کنيد؟
بهترين تفريح من مطالعه کتاب‌هاي ديني به ويژه تفسير قرآن کريم است البته از ديدن برنامه‌هاي قرآني نيز لذت مي‌‌برم به طوري که اگر درس اساتيد قرآن و تفسير را شبانه‌روز هم ببينم، خسته نمي‌شوم.
انس با قرآن کريم چه تأثيري در زندگي شما داشته و دارد؟
هر چه در زندگي به دست آوردم به برکت قرآن کريم بوده و هر وقت هم مشکلي در زندگي پيدا مي‌کنم به دليل کم توجهي به آموزه‌هاي الهي است.
به نظر من با توجه به تهاجم فرهنگي و توطئه دشمنان بدون معنويت نمي‌توان زندگي سعادتمندي داشت که اين معنويت در قرآن و سيره اهل بيت(ع) نهفته است بر همين اساس بايد براي پيروزي بر مشکلات به قرآن پناه برد.
در پايان اگر صحبتي داريد، بفرماييد.
اميدواريم تمامي مسلمانان جهان با درک صحيحي از آيات الهي دستورات قرآن را در متن زندگي خود پياده و با رفتاري خداپسندانه ساير مذاهب و اديان را به دين مبين اسلام دعوت کنند.

تعداد بازديد:948 آخرين تغييرات:93/12/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر