چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

پشت پرده شایعه‌ نخ‌نما ‌شده/ از مایکل لدین تا فیگارو

مهر گزارش مي‌دهد؛

پشت پرده شايعه‌ نخ‌نما ‌شده/ از مايکل لدين تا فيگارو

نقش موثر ايران در مبارزه با تروريسم در منطقه، کمک به تسليح کرانه باختري و حمايت از جبهه مقامت در برابر رژيم صهيونيستي از جمله دلايل شايعات و شانتاژهاي رسانه‌اي غرب درخصوص اوضاع جسماني رهبر انقلاب است.

خبرگزاري مهر- گروه سياسي: پنجشنبه ۱۴ ديماه ۱۳۸۵ در حاليکه حدود يکسال از پايان دولت اصلاحات مي‌گذشت و چند ماهي بود که حزب الله لبنان در جنگ ۳۳روزه بر رژيم صهيونيستي فائق آمده بود، ناگهان شايعاتي در سايت‌هاي اينترنتي منتشر شد که رهبر عالي ايران درگذشت. اين خبر را هنگامي که "مايکل لدين" يکي از مخالفان سرسخت جمهوري اسلامي ايران و از نظريه‌پردازان سرشناس جريان فکري نومحافظه‌کار افراطي آمريکا به‌ دروغ، تأييد کرد، برخي رسانه‌هاي خبري به صورت جدي به تهيه گزارش و تحليل حول آن پرداختند.

شايعات کم کم از متن اخبار مجازي به خيابان ها منتقل شد و مردمي که بعد از مدت ها، روزهاي آرام و بدون بحراني را طي مي کردند ناگهان دچار نگراني و اضطراب از ميزان صحت اين خبر شدند.

شايعه مايکل لدين  درخصوص  بيماري رهبر  انقلاب 

اين دروغ بزرگ کم کم چنان جدي شد که مقامات وقت ايران مجبور شدند آن را تکذيب کنند. محمدجواد ظريف، نماينده وقت جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل، در همان روزها در گفتگو با خبرگزاري‌ها از نادرست بودن اين خبر گفت. سيد محمدعلي حسيني، سخنگوي وقت وزارت امور خارجه کشورمان نيز تاکيد کرد:«مقام معظم رهبري در صحت و سلامت به سر مي برند».

در نهايت حضرت آيت الله خامنه اي، شخصاً به شايعاتي که در رسانه هاي غربي مطرح شده بود واکنش نشان دادند. ايشان چند هفته بعد، در ۱۹بهمن، طي سخنراني در جمع فرماندهان و شماري از اعضاي نيروي هوايي ارتش که به مناسبت روز نيروي هوايي به ديدارشان رفته بودند، عمليات رواني و شايعه پراکني اخير دشمنان را نشانه ضعف و استيصال آنان دانستند و خاطرنشان کردند: «دشمنان نظام اسلامي شايعات مختلفي درباره فوت و بيماري درست مي کنند تا شايد چند روزي روحيه ملت ايران را تضعيف کنند اما آن ها نمي دانند که در ايران با يک شخص روبه رو نيستند بلکه با ملتي روبه رو هستند که در پاسخ به توطئه ها و حيله هاي دشمن، روز ۲۲ بهمن در سراسر کشور به خيابان ها مي آيند و با فريادهاي پرشور، قدرت و هوشياري و استقامت خود را در دفاع از اسلام و انقلاب و ايران نشان خواهد داد».

مايکل لدين

حضور علني رهبري و سخنان ايشان باعث شد زندگي مردم دوباره به حالت عادي برگردد و اتفاقي که به ظن دشمن قرار بود باعث ايجاد موج عليه ايران و  انقلاب شود و با هدايت آن در جهت مدنظرشان، روند الگو سازي ايران در بين کشورهاي منطقه را با سکون و تضعيف مواجه کند، در عمل با بن بست مواجه شد.

ماجراي خبرسازي‌هاي يک آقازاده براي فشار بر نظام و رهبري 

پس از سه سال از شبهه خبري که پيرامون مقام معظم رهبري ايجاد شد، فايل صوتي از گفتگوي فرزند يکي از مسئولان با نيک آهنگ کوثر کارتونيست سابق روزنامه‌هاي اصلاح طلب منتشر شد.

در اين فايل صوتي، آقازاده معروف در جواب نيک آهنگ کوثر مي‌گويد: « هنوز هم معتقديم بايد به رهبري فشار آورد. اين هزينه اش از همه چيز کمتر است».

اگرچه برخي تلاش کردند صحت اين فايل صوتي را تکذيب کنند اما نيک آهنگ کوثر که درخصوص خود او هم حواشي وجود دارد، در گفتگو با يکي از خبرگزاري‌ها در پاسخ به اين سوال که با توجه به تکذيب صحت فايل صوتي شما توسط اين فرد، آيا اين فايل تقلبي است؟ گفت: «اين فايل به هيچ‌وجه تقلبي نيست بلکه اصل است و مکالمه‌اي که در فايل صوتي موجود است بين من و وي انجام شده است».

وي همچنين در مورد روابطش با اين فرد، ادامه داد: «ماجرا بر سر اين بود که خبرهايي بدون ارائه مستندات و شواهد در سايت‌هاي سبز منتشر مي‌کردند که عملاً وجود خارجي نداشته و وقتي از آدم‌ها و سايت‌هاي مختلف مي‌پرسيدم آخر سر کارها به اين شخص ختم مي‌شد. من به وي مي‌گفتم شما خبر را جعل مي‌کنيد و خبرسازي مي‌کنيد. اين فرد برخي از خبرسازي‌هايش را براي تحت تأثير قرار دادن حکومت انجام مي‌داد».

گزارش کميسيون اصل ۹۰ مجلس هشتم درباره عامل داخلي محاسبات غرب عليه ايران

در گزارش کميسيون اصل ۹۰ مجلس هشتم که در خصوص واکاوي فتنه ۸۸ تنظيم و ارائه شد، از اين برخي عناصر داخلي به عنوان يکي از عوامل پيام‌هايي که غربي‌ها مستقيما از داخل ايران دريافت مي‌کردند ياد و تاکيد شد که رفتار انهاباعث ايجاد اشتباه محاسباتي در ذهن غربي‌ها مي‌شد، در اين گزارش آمده است:

«آخرين عامل، پيام‌هايي بود که غربي‌ها مستقيماً از داخل ايران دريافت کردند و اين پيام‌ها منجر به شکل‌گيري اين اشتباه محاسباتي در ذهن آن‌ها شد که سال ۸۸ زماني مناسب براي کليد زدن پروژه کودتاست، اطلاعات موجود در اسناد اطلاعاتي که به هنگام نگارش اين گزارش به آن‌ها مراجعه شده نشان مي‌دهد "فرزند يکي از مسئولين" نقشي عمده در ارسال اين پيام‌ها به بيرون داشته و از جمله پيام‌هاي مستقيم وي براي آمريکا در واخر سال ۱۳۸۷ موجب شد آمريکا پروژه مذاکرات هسته‌اي با ايران را که اهميت حياتي براي آن داشت تعطيل کرده و انرژي خود را به پيروزي اصلاح طلبان در انتخابات ۱۳۸۸ متمرکز نمايد.»

ارائه اخبار ناصحيح از داخل ايران به کشورهاي غربي و ادعاهاي اپوزسيون، غباري که مي‌رفت با رفتارهاي غلط دولت وقت غلظت بيشتري به خود بگيرد، با درايت رهبري فروکش کرد و فضاي عقلاني جايگزين فضاي احساسي و قضاوت‌هاي سريع در بين رسانه‌ها و مسئولين شد.

سال ۸۹ با شروع موج خيزش هاي مردمي در منطقه غرب آسيا، جايگاه و نقش انقلاب اسلامي برجسته تر و موثرتر از قبل شد و طبعا تلاش دشمنان براي کاستن از اين اثرگذاري به هر شکل و شيوه ممکن شدت گرفت.

خبرسازي‌هاي روزنامه فرانسوي درباره آيت الله خامنه اي و ذوق‌زدگي برخي رسانه‌هاي منطقه‌اي

۱۷ شهريور امسال خبري مبني بر بستري شدن و عمل جراحي رهبر معظم انقلاب منتشر شد که به سرعت از پربازديدترين خبرهاي رسانه هاي داخل ايران و حتي منطقه و جهان شد و در سطح شبکه هاي اجتماعي انتشار گسترده اي يافت.

نشريه فيگارو

خبري که تيتر و موضوع آن براي خيل عظيم مشتاقان و ارادتمندان ايشان در ايران و جهان در ابتداي امر بسيار دلهره آور و نگران کننده جلوه مي داد، اما بعد از اطلاع از محتواي اصلي خبر و آگاهي از صحت و سلامتي و موفقيت آميز بودن عمل جراحي رهبر انقلاب، از استرس و نگراني‌ها کاسته شد.

اگرچه عمل حضرت آيت الله خامنه اي با موفقيت به پايان رسيد و ايشان بارها پس از انجام اين عمل به ورزش کوهنوردي پرداخته و ديدارهاي فراواني به فراخور مناسبت‌هاي مختلف با آحاد مردم ايران داشتند، «روزنامه فيگارو» به تازگي و شش ماه پس از اين عمل ساده و موفقيت آميز، گزارشي مبني بر پيشرفت بيماري مقام معظم رهبري منتشر کرد.

فيگارو در اين گزارش مدعي مي‌شود بيماري ايشان در مرحله متاستاز(سرايت بيماري به نقاط ديگر بدن) قرار دارد و ايشان تنها دو سال ديگر در قيد حيات هستند!

گزارشي که خود داراي منبعي قابل غيرقابل اعتماد است، منبعي که براي نشر سلسله‌هاي خبرهاي ديگر در اين رابطه استفاده مي‌شود. نکته جالب اينکه اين گزارش  سه روز پس از مصاحبه فيگارو با يکي از عوامل فتنه ۸۸ منتشر مي شود.

اما ماجرا چيست؟ سايت «اينترفاکس روسيه» به نقل از رسانه‌هاي محلي عربي خبر از بستري شدن رهبري در بخش مراقبت هاي ويژه مي‌دهد و بنگاه خبري «العربيه» وابسته به عربستان سعودي اين خبر را به نقل از اينترفاکس منتشر مي‌کند. در صورتيکه دسترسي العربيه به رسانه‌هاي محلي عربي طبيعتا بايد سهل الوصول تر از اينترفاکس باشد.

دست بالاي ايران در منطقه و اقتدار رهبر انقلاب عامل توليد شايعات

اما اين خبر با چه هدفي منتشر شد؟ صادق خرازي نماينده ايران در سازمان ملل در اين رابطه مي‌نويسد: «اکنون که ايران در سراسر منطقه دست بالا را پيدا کرده است و از همه مهم‌تر گفتمان متعلق به انديشه تنش زدايي و اعتماد سازي بنتيجه رسيده است وبرادران گرانقدرمان دو عرصه ديبلماسي از پدافند به موضع افندي رسيده‌اند شبکه‌هاي خبري - تحليلي غرب به شانتاژخبري و جنگ رواني مبادرت ورزيده‌اند. از جمله مي‌خواهند تلقي کنند که حال رهبر معظم انقلاب مساعد نيست و دروغ‌هاي اين چنيني انهم با در نيت خالي کردن دل مذاکره کنندگان و مردم و دولت و سپس با فرافکني موفقيت‌هاي ايران را در عرصه منطقه در عراق در سورية در لبنان أفغانستان در يمن و در ژنو را تحت الشعاع چنين شايعات انهم با چنين نيت نا‌پاکي قرار دهند».

حضور موثر و توفيقات روزافزون ايران در منطقه که نمونه هايي از آن را ميدان مبارزه با تروريستها در سوريه و عراق، به قدرت رسيدن نيروهاي نزديک به ايران در يمن و برداشته شدن گام‌هاي نخست براي تسليح کرانه باختري؛ از جمله دلايلي است که کارشناسان معتقدند رسانه‌هاي معاند با شانتاژ رسانه‌اي و دروغ پزداري در درباره اوضاع جسماني رهبري (با عنايت به نقش محوري ايشان در مديريت کلان انقلاب) به دنبال تحت شعاع قرار دادن آنها هستند.

اما روي ديگر اين پروژه، تاثيري آن در مناسبات داخلي کشور است، بدون شک اينگونه اخبار مي‌تواند آرامش جامعه را به مخاطره بيندازد و انتشار آن در آستانه انتخابات هيات رئيسه مجلس خبرگان رهبري و انتخابات آتي اين مجلس در سال ۹۴، اهميت آنرا دو چندان مي کند و آن را بسيار پراهميت مي نماياند.

در اين ميان سايت‌هاي ضد انقلاب نظير «روزآنلاين» و «راديو فردا» با قوت به دنبال اين هستند تا با موج سازي رسانه‌اي چنين وانمود کنند که رئيس بعدي مجلس خبرگان تصميم بسيار مهمي در سرنوشت نظام ايران مي‌گيرد تا خيالات باطل شان براي اين مرز و بوم را جامه عمل بپوشانند و براي پادوهاي داخلي هم پيام مطلوب شان را ارسال کنند.

تعداد بازديد:800 آخرين تغييرات:93/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر