یکشنبه 4 اسفند 1398 - 29 جمادي الثاني 1441 - 23 فوريه 2020
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بیانات پس از مراسم درختكاری

بيانات پس از مراسم درختكاري

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم‌
اوّلاً از همه‌ى كسانى كه در زمينه‌ى گسترش فضاى سبز، در سطح كشور فعّاليّت دارند، بايستى ما تشكّر كنيم و به آنها خدا قوّتى بگوييم. ثانياً از همه‌ى مسئولان و همه‌ى آحاد مردم عزيزمان بخواهيم كه به مسئلهى فضاى سبز اهمّيّت بدهند و مانع بشوند از اينكه كشور و ملّت و زندگى مردم، از اين كمك الهى، از اين نعمت بزرگ پروردگار - كه عبارت است از گياه و درخت و مانند اينها - محروم بشود.
مسئله‌ى محيط زيست هم خيلى مهم است؛ اين قضيّه‌ى ريزگردها و غبارهايى كه مى‌آيد داخل كشور - كه آقاى وزير كشاورزى(۱) چند روز قبل از  اين به من گزارشى از اين مسئله و زيانهايى كه دارد، ميدادند - واقعاً مسئله‌ى بسيار مهمّى است؛ و جا دارد كه به صورت كلان، همه‌ى مسئولين كشور و همه‌ى بخشهاى مختلف دولت هماهنگى كنند، همكارى كنند، براى اينكه جلوى اين آسيب را بگيرند؛ آسيبهاى بزرگى را به كشور [وارد ميكند]. اخيراً هم يك گزارشى براى من فرستاده بودند راجع به همين ريزگردها كه گزارش هشدار دهنده‌اى است؛ لازم است كه به آن توجّه بشود.
 ما از مردم خواهش ميكنيم كه درخت را پاس بدارند و فضاى سبز را اهمّيّت بدهند. «هر ايرانى يك درخت» كه گفته ميشود و در زبانها هست، شعار خوبى است؛ سعى كنند در اين ايّام - كه ايّام درختكارى و فصل درختكارى است - هرچه ميتوانند [كاشت درخت را] افزايش بدهند. و جلو دست تطاولى كه دراز ميشود گاهى به فضاهاى سبز را، هم مردم و هم مسئولان بالخصوص بگيرند و نگذارند؛ چه جنگلهاى ما، چه مراتع ما و چه فضاهاى سبز شهرى و آنچه كه حول‌وحوش شهر هست؛ والّا اگر چنانچه شماها با قوّت و قدرت برخورد نكنيد، اين دامنه‌هاى البرز كه در تهران ملاحظه ميكنيد، تا آن بالابالاهاى آن آهن و سيمان خواهد شد؛ يعنى همين‌طور كسانى سوءاستفاده ميكنند. حالا اينكه شما ميگوييد كه نشستيد و روى اين مسئله برنامه‌ريزى كرديد، اين خيلى خوب است؛ منتها بايد در عمل به‌طور محسوس اين مشاهده بشود و انسان بداند كه واقعاً يك كار اساسى دارد انجام ميگيرد؛ ان‌شاءالله موفّق باشيد.

تعداد بازديد:1359 آخرين تغييرات:93/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر