چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 3 ذي الحجه 1439 - 15 آگوست 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

کسانی که رهبران الهی را رها کردند به حضيض اومانيسم می‌رسند

آيت‌الله جوادي‌آملي در درس اخلاق:

کساني که رهبران الهي را رها کردند به حضيض اومانيسم مي‌رسند

کساني که رهبري رهبران الهي را رها کردند و به دنبال گمشده خود بدون راهنما مي‌گردند به حضيض اومانيسم مي‌رسند؛ آنها نمي‌دانند موجودي که وابسته به غني محض است نمي تواند به اين صورت مستقل باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت الله جوادي آملي در جلسه درس اخلاق هفتگي خود که به روال پنج شنبه ها در محل نمازخانه بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء و پس از اقامه نماز ظهر و عصر برگزار شد، به بيان نکاتي درباره چگونگي دستيابي انسان به کمالات اخلاقي اشاره و اظهارداشت: انسان از آن جهت که، شئون متعددي دارد و اين شئون با هم‌ درگير هستند و هر کدام از آنها تماميّت خواه هستند، رعايت همه اين شئون از يک سو، تنظيم و تعديل اين امور از سوي ديگر، وظيفه انسان متخلِّق است.

وي ادامه داد: ما اگر بخواهيم به خُلق الهي و عظيم حضرت رسول اکرم(ص) تأسي کنيم هيچ چاره‌اي نداريم مگر اينکه اعضا و جوارح درون خود را بشناسيم سپس سِمت هر کدام از اينها را ارزيابي کنيم در ادامه هر کدام را در جاي خود مأموريت بدهيم و در نهايت آنها را تعديل کنيم و نه تعطيل. در اين ميان آنچه مهم است ان است که رهبري اينها را به دست قلب و عقل بدهيم تا انسان بشود متخلق و سالک راهي بشود که راهنماي او صاحب «انک لعلي خلق عظيم» است.

 آيت الله جوادي آملي متذکر شد: در بخش انديشه، وهم از يک سو و خيال از سوي ديگر داعيه استقلال دارند؛ هر کدام از اينها سعي مي‌کنند از رهبري عقل ِ نظر فاصله بگيرند و لذا همواره يک جهاد علمي بين وهم و خيال از يک سو و عقلِ انديشور از سوي ديگر در جريان است، اين يک جهاد دروني است.

وي تصريح کرد: قسمت مهم اين جهاد دروني در بخش‌هاي عقل عملي است؛ شهوت از يک سو، غضب از سوي ديگر با عقل عملي درگير هستند؛ هر کدام از اينها راهي دارند و داعيه استقلال دارند و آن‌که بتواند نيروي جذب و دفع يعني شهوت و غضب را به رهبري عقل تعديل کند و نه تعطيل، در اين مبارزه موفق است.

معظم له رسيدن به مقام "عادل عاقل" را اصل اساسي در اخلاق دانست و خاطرنشان کرد: انسان بايد بين قلمرو انديشه که رهبري آن را عقل نظر به عهده دارد و حوزه انگيزه که رهبري آن را عقل عمل به عهده دارد تعديل ايجاد کند تا شخص بشود عاقلِ عادل؛ چرا که نه از هر عاقلِ به تنهايي کاري ساخته است و نه از هر عادل تنها کاري ساخته است، با علمِ تنهاو با عدل تنها نمي‌شود جامعه را اداره کرد. عدلِ محض بدون علم و انديشوري، مشکل را حل نمي‌کند اگر عقل که عهده‌دار و متولّي فکر است و عدل که عهده‌دار و متولّي عمل است با هم هماهنگ شدند انسان مي‌شود خليفةالله.

وي اذعان داشت: اين ظرفيت براي انسان هست که انسان بشود جانشين خدا، آن استقلال‌طلبي و کبريايي و بزرگواري که انسان به دنبال اوست در خلافت او نهادينه شده است، کساني که رهبري رهبران الهي را رها کردند و به دنبال گمشده خود بدون راهنما مي‌گردند به حضيض اومانيسم مي‌رسند؛ آنها نمي‌دانند موجودي که وابسته به غني محض است نمي تواند به اين صورت مستقل باشد.

آيت الله جوادي آملي در فراز پاياني فرمايشات خود، وظيفه حوزويان و دانشگاهيان را پرورش فطرت خداجوي مردم عنوان کرد و گفت: مأموريت عالمان حوزوي و دانشگاهي و همه شما برادران و خواهران که با قرآن و عترت(عليهم الصلاة و عليهم السلام) مأنوسيد اين است که حرف الهي را به جان مردم برسانيد؛ مردم جانمايه فراوان و دلمايه الهي دارند، درون مردم نهادي است پر از علم و الهام و فجور و تقوا. خداوند فرمود من شما را معجوني از علوم آفريدم و به شما نيرويي دادم که بعد از فهميدن فجور و تقوا عمل کنيد؛ به شما يک قاضي و محکمه دروني به نام نفس لوّامه دادم که اگر بيراهه رفتيد مرتب از درون به شما هشدار بدهد، بايد بدانيم که اين نفس لوّامه از بهترين برکات الهي است.

تعداد بازديد:748 آخرين تغييرات:93/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر