دوشنبه 5 خرداد 1399 - 2 شوال 1441 - 25 مي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

حذف نام ایران و حزب‌الله از فهرست تهدیدات تروریستی/توان نظامی ایران، تهدیدی برای منافع ایالات متحده

بررسي گزارش 2015 جامعه اطلاعاتي آمريکا

حذف نام ايران و حزب‌الله از فهرست تهديدات تروريستي/توان نظامي ايران، تهديدي براي منافع ايالات متحده

مقايسه گزارشي که اخيرا به کميته نيروهاي مسلح آمريکا ارائه شده، نشان مي‌دهد جامعه اطلاعاتي آمريکا نام ايران و حزب‌الله را از فهرست تهديدات تروريستي عليه آمريکا، حذف کرده است.


  به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس ، تازه‌ترين برآورد جامعه اطلاعاتي آمريکا که همه ساله تحت عنوان «ارزيابي تهديدات جهاني » توسط مدير اطلاعات آمريکا منتشر مي‌شود، نام ايران و حزب‌الله لبنان را از فهرست تهديدات «تروريستي» عليه آمريکا، حذف کرده است.

در اين گزارش که روز 26 فوريه توسط جيمز کلاپر مدير اطلاعات ملي آمريکا به هيئت منتخب کميته نيروهاي مسلح سنا ارائه شده، قدرت گرفتن گروه‌هاي «سني افراط گرا» اصلي‌ترين تهديد تروريستي براي آمريکا معرفي شده‌اند.

اين در حالي است که واشنگتن تا سال گذشته همواره در گزارش‌هاي خود ايران و حزب‌الله لبنان را به فعاليت‌هاي تروريستي متهم مي‌کرد.

حذف نام ايران از اين گزارش واکنش تحليلگران اسرائيلي را در پي داشته است. مرکز داده‌هاي تروريسم و اطلاعات معير عاميت، در گزارشي در اين رابطه نوشته است: «معتقديم که اين امر نتيجه ترکيب منافع ديپلماتيک (مذاکرات ايالات متحده با ايران در مورد مسئله هسته‌اي) و اين ايده است که ايران مي‌تواند به نبرد با داعش در عراق و سوريه و حتي در ديگر کشورها، کمک کند.»

با وجود حذف نام ايران و حزب‌الله از گزارش جامعه اطلاعاتي، يک گزارش ديگر که چندي قبل از سوي آژانس اطلاعات ملي آمريکا منتشر شده بود، همچنان تهران و حزب‌الله را به حمايت از تروريسم متهم مي‌کرد.

سياست‌ها و توان نظامي رو به رشد ايران همچنان تهديدي براي آمريکا

در بخش ديگري از گزارش «ارزيابي تهديدات جهاني» بار ديگر تهران تهديدي براي آمريکا خوانده شده، اما واشنگتن اذعان کرده است که ايران به دنبال کاهش تنش‌هاي فرقه‌اي در منطقه است.

در اين مورد در گزارش آمده است: «جمهوري اسلامي ايران به دليل حمايت از رژيم اسد در سوريه، ترويج سياست‌هاي ضداسرائيلي، توسعه توانمندي‌هاي پيشرفته نظامي و پيگيري برنامه هسته‌اي، تهديدي جاري براي منافع ملي ايالات متحده است.»

اين گزارش با بيان اينکه حسن روحاني رئيس‌جمهور ايران جزئي از ساختار نظام ايران است و براي پيشبرد اهداف جمهوري اسلامي تلاش مي‌کند، در مورد قابليت‌هاي ايران نوشته است: «ايران فهرست قابل توجهي از موشک بالستيک در اختيار دارد که قادرند تا برخي نواحي جنوب شرقي اروپا نيز برسند. تهران در حال توسعه موشک‌هاي هرچه پيشرفته‌تر و ارتقا برد و دقت سامانه‌هاي موشکي خود است. ايران همچنين در حال به دست آوردن توانمندي‌هاي دريايي و هوافضا، از جمله مين‌هاي دريايي، زيردريايي‌هاي کوچک اما توانمند، سامانه‌هاي موشک‌هاي کروز دفاع ساحلي، کرفت‌هاي تهاجمي، موشک‌هاي ضدکشتي و وسايل نقليه بدون سرنشين مسلح، است.»

گزارش جامعه اطلاعاتي ايران با بيان اينکه ظهور پديده داعش و مبارزه تهران با اين گروه به گسترش نفوذ ايران در سوريه و عراق منجر شده، ادعا کرده است: «با وجود نيت ايران براي کاهش فرقه‌گرايي، ايجاد شرکاي متقابل و کاهش تنش با عربستان سعودي، سياست‌هايي که سران ايران دنبال مي‌کنند، مي‌تواند براي ثبات منطقه و به صورت بالقوه ايران، تبعات ثانويه در بر داشته باشند. اقدامات ايران براي حمايت و تقويت جوامع شيعي، به نگراني‌هاي فزاينده و واکنش‌هاي فرقه‌اي دامن مي‌زند.»

توانمندي سايبري ايران نيز از ديگر مواردي است که در گزارش کلاپر به آن اشاره شده است. وي در اين گزارش مدعي شده که تهران توان سايبري را ابزاري ارزشمند براي پاسخ به دشمنان مي‌داند و پيش از اين نيز اقداماتي در اين زمينه انجام داده است.

اين گزارش در مورد توان هسته‌اي ايران بار ديگر ادعاهاي گذشته در تکرار کرده و نوشته است: «ارزيابي ما همچنان اين است که اهداف ايران براي تقويت امنيت، جايگاه و نفوذ منطقه‌اي اين کشور را واداشته تا اين ظرفيت‌ها را براي اهداف صلح‌آميز پيگيري کند و ضمنا اين توان را به اين کشور بدهد که اگر تصميم گرفت، بتواند تسليحات هسته‌اي بسازد. نمي‌دايم که ايران نهايتا چنين تصميمي اتخاذ مي‌کند يا نه.»

در بخشي از گزارش جامعه اطلاعاتي آمريکا در مورد توان موشکي ايران هم آمده است: «تهران بزرگترين زرادخانه موشک‌هاي بالستيک در خاورميانه را در اختيار دارد. پيشرفت ايران در زمينه ماهواره‌برها، همراه با قصد اين کشور براي ايجاد بازدارندگي در برابر ايالات متحده و متحدانش، به تهران امکان و انگيزه توليد موشک‌هاي دوربردتر از جمله موشک‌هاي باليستيک قاره‌پيما را مي‌دهد.»

تعداد بازديد:758 آخرين تغييرات:93/12/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر