پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

توسعه روابط با همسایگان با محدودیت تردد اتباع خارجی مغایر است

استاندار سيستان و بلوچستان:

توسعه روابط با همسايگان با محدوديت تردد اتباع خارجي مغاير است

زاهدان-استاندار سيستان و بلوچستان گفت: توسعه روابط خارجي در زمينه اقتصاد با محدوديت تردد اتباع در اين خطه از ايران اسلامي مغاير اهداف توسعه است. 

به گزارش خبرنگار مهر، علي اوسط هاشمي ظهر امروز در نشست خبري با خبرنگاران اظهار داشت: تحقق اهداف توسعه اي صادرات ۵ ميليارد دلاري با پاکستان و بيش از دو ميليارد و نيم دلاري با افغانستان با اعمال محدوديت در تردد ها امکان پذير نيست و براي حل اين موضوع بسته اي جامع را به دولت ارسال کرده ام.

به گفته وي انسداد مرز زمينه ساز ايجاد قاچاق و ناهنجاري هاي اجتماعي خواهد شد چرا که نگاه يکسويه به مرز هيچ منفعتي را براي نظام وبه ويژه اين خطه در بر نخواهد داشت.

استاندار سيستان و بلوچستان بيان کرد: بايد نگاه به مرز را به گونه اي رقم بزنيم که جامعيت آن حفظ شود نبايد مديريت ها آن قدر سو باشد که با يک بخشنامه مرز بسته و با يک بخشنامه مرز بسته شود، آن وقت است که ديگر نمي توان مدعي توسعه صادرات بود.

وي با اشاره به بخشنامه اخير دولت مبني بر تامين ۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نياز کشور از طريق سيستان و بلوچستان ياد آور شد: اين استان تنها منطقه هم مرز با پاکستان است که از ظرفيت بالايي براي واردات و توليد گوشت قرمز برخوردار است و بر همين اساس قابليتهاي زيادي براي تبديل شدن به قطب توليد فراورده هاي دامي در سطح کشور دارد.

وي بر برجسته کردن سابقه سيستان و بلوچستان در توليد دام و پيشينه دامپروري در طرح تامين و فروش گوشت توليد استان تاکيد کرد.

هاشمي گفت: سيستان و بلوچستان تنها استان کشور است که ۵۱ درصد جمعيت آن در مناطق روستايي سکونت دارند، از اين رو ايجاد اشتغال مولد براي روستاها نقش مهمي در ماندگاري و جلوگيري از مهاجرت بيشتر آنان به شهرها خواهد داشت.

استاندار سيستان و بلوچستان اظهار کرد: حرکت در مسير توليد و اشتغال مولد سبب شد که ميل به گريز از قانون و قاچاق سوخت و مواد مخدر که از آسيبهاي جدي است در سطح استان کاهش يابد.

وي افزود: با اجرايي شدن اين طرح در آينده اي نزديک ۱۰۰ درصد توان مراکز پروانبندي و کشتارگاه هاي استان تکميل مي شود که همين حرکت زمينه اشتغال براي بيش از ۱۱ هزار نفر را فراهم خواهد کرد.

مافيا گوشت برزيلي چهره سيستان و بلوچستان را مخدوش نکنند

استاندار سيستان و بلوچستان با انتقاد از عملکرد عده اي خاص که منافعشان با ورود گوشت هاي نامرغوب برزيلي تامين مي شود افزود: اين افراد به دلايل مختلفي بارها و بارها گوشت سالم و گرم توزيع شده از سيستان و بلوچستان را مورد هجمه قرار دارند که در طي مجوز اخير دولت با قدرت جلوي آنان خواهيم ايستاد.

نماينده عالي دولت در سيستان و بلوچستان بيان کرد: از سويي مديري در استان که نخواهد همسو با اين جريان بزرگ توسعه اي و در آمدي همراه مديريت کلان و دولت نباشد ديگر جايي نخواهد داشت.

وي افزود: انسداد مرز براي دام معني ندارد، طرحي آماده شده تا دام سريعا به مراکز پروابندي منتقل تا پس از تاييد دامپزشک مربوطه مبني بر سالم بودن به کشتارگاه منتقل و وارد بازار مصرف شود.

وي تاکيد کرد: همچنين اجازه نخواهيم داد که گوشت وارداتي از استان تنها نام شرکت تجاري خاصي توزيع شود از اين سو با قدرت مبني بر توزيع گوشت هاي گرم به نام سيستان و بلوچستان براي هويت بخشي به جايگاه ملي خود خواهيم ايستاد.

مردم خود را در توسعه شهري سهيم بدانند

استاندار سيستان و بلوچستان با انتقاد از درآمد بسيار ضعيف شهرداري ها افزود: اکنون بودجه ۳۷ شهرداري استان در سال۹۳، ۲۶۶ ميليارد تومان بوده است که تنها ۱۷۴ ميليارد آن محقق شده است که اين امر حتي سر فصل هزينه پرسنلي را نيز جواب نخواهد داد.

هاشمي افزود: کل بودجه شهرداري هاي استان از بودجه يک مرکز استان ديگر کمتر است که اين به خوبي نشان دهنده عدم بررسي جامع شناختي نقش مردمي در شکل گيري توسعه را در استان نشان مي دهد.

وي ياد آور شد: اگر به دنبال توسعه هستيم بايد سهم خود را نيز ايفا کنيم، چطور ممکن است هيچ گونه از تعهدات خود در قبال شهرداري را انجام ندهيم بعد بدنبال توسعه شهري و رشد مبلمان شهري باشيم.

اعطاي امان نامه به ۶۴ نفر از نادمين

هاشمي ياد آور شد: امسال در راستاي تبين اصل نگاه اسلامي و رافت اسلامي به ۶۴ نفر از نادمين که دست به شرارت هايي در سطح استان زده بودند براي بازگشت سالم به جامعه و درک مهرباني هاي اصل نظام امان نامه عطا شد.

وي خطاب به معتمدان و افراد صاحب نفوذ گفت: هرشخصي را كه بتوانيد از آسيب جدا سازيد نظام در چارچوب رأفت اسلامي آماده امان دادن به آسيب ديدگان است تا از مسير شرارت بازگردند.

استاندار، سيستان و بلوچستان را محور توسعه شرق اعلام كرد و گفت: دروازه توسعه كشور در شرق درياي مكران است و دولت درصدد است تا اين دروازه را باز كند و راهي ارتباطي را براي هند و چين كه يك سوم جمعيت جهان در اين مسير قرار دارد ايجاد كند و حلقه وصل اين كشورها به آسياي ميانه و اروپا از كريدور شرق به غرب باشد.

وي گفت: نبود زيرساختها و توسعه نيافتگي استان کار زيادي را مي طلبد، بايد با تلاش همه مسوولان و همراهي مردم استان را به جايگاه واقعي خود در سطح ملي برسانيم.

اوسط هاشمي افزود: با نگاه بلند مي توان استان راهبردي سيستان و بلوچستان را به توسعه پايدار و همه جانبه رساند.

وي با بيان اينکه انسان سالم و پويا توسعه مي آورد، بيان کرد: توسعه بدون مشارکت مردم امکان پذير نيست و تحقق توسعه اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي بر توسعه روابط اقوام مختلف بستگي دارد.

نگاه به سيستان و بلوچستان بايد تغيير کند

استاندار با انتقاد از نگاه غلط به استان افزود: هم اينک که استان در آغازين راه توسعه قرار دارد بايد به سمتي حرکت کنيم که همه سرمايه گذاران بومي داخل و خارج استان در اين مسير اثر گذار شوند.

وي ادامه داد: سرمايه گذاران بومي سيستان و بلوچستان قدم هاي بزرگ را هم سو با آناني که ميل به تغيير، توسعه و ترقي اين استان دارند بردارند تا توسعه جهشي استان هر چه سريعتر محقق شود.

وي گفت: سرمايه گذاران کلان سيستان و بلوچستان براي توسعه هر چه بيشتر منطقه بايد تفاوت و مزيت هاي سرمايه گذاري در اين استان را به ديگر سرمايه گذاران بومي انتقال دهند زيرا متاسفانه جنس استان بر عکس معرفي شده و براي ايجاد تغيير نخست بايد خودمان باور کنيم و بعد استان را در مسير والا و ارزشمند خود براي اعمال نقش ملي قرار دهيم.

استاندار سيستان و بلوچستان بيان کرد: هم اينک طرح پتروشيمي چابهار و ايرانشهر در حال شکل گيري و در دستور کار قرار دارد.

هاشمي گفت: براي توسعه هر چه بيشتر سيستان و بلوچستان توسعه ظرفيت بنادر، انتقال گاز به شهرها و صنايع، افزايش تعداد پروازها و بسياري از طرح ها ديگر مدنظر است.

وي اظهار داشت: خوشبختانه سيستان و بلوچستان از ثروت هاي زيادي برخوردار است و نخستين ثروت آن سرمايه اجتماعي است از اين رو سرمايه گذاران بومي استان با حضور خود در عرصه هاي مختلف اقتصادي موقعيت بخشي استان را تعريف کنند تا تاثير گذار در عرصه ملي باشند.

تعداد بازديد:602 آخرين تغييرات:93/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر