سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/قرآن

«عباس رنجبر» درگذشت/ کسی که با دغدغه‌های مادرش چهره قرآنی شد

پس از سال‌ها خدمت در آستان قرآن

«عباس رنجبر» درگذشت/ کسي که با دغدغه‌هاي مادرش چهره قرآني شد

مادرش با همتي راسخ سرنوشت فرزند را با قرآن گره زد و هزينه‌هاي آموزش قرآن او را با کرباس‌بافي هم که شده تأمين کرد تا در نهايت او تبديل به يکي از چهره‌هاي قرآني کشور شود. «عباس رنجبر» باقيات الصالحات اين مادر فداکار شب گذشته از اين دنيا رفت.«عباس رنجبر» استاد پيشکسوت قرآن کريم در روستاي فردو استان قم متولد شد و شب گذشته پس از يک عمر خدمتگزاري در آستان قرآن کريم به دليل عارضه قلبي در بيمارستان حضرت وليعصر(عج) شهر مقدس قم دار فاني را وداع گفت.
وي از دوران کودکي به قرآن علاقه بسياري داشت به همين جهت با وجود عدم امکانات سعي در يادگيري قرآن کريم کرد.
او از هفت سالگي آموختن روخواني قرآن را نزد مرحوم «ملاحسين علي اردهالي» آغاز کرد. مرحوم اردهالي علاوه بر روخواني و روان‌خواني مختصري از تجويد در حدود قواعد مربوط به قرائت نماز را به ايشان آموخت.
جديت و پيگيري مادر استاد رنجبر در اين زمينه به حدي بود که پس از آنکه دوران تقريبا 2 ساله را براي يادگيري قرآن طي کرد هر هفته يکي از افراد روستا را که به اصلاح قرآن خوان بودند به منزل دعوت مي‌کرد تا آنها سطح تلاوت و پيشرفت وي ارزيابي کنند.
مادرش خانه‌دار و پدرش کشاورز بود؛ با وجود اينکه خانواده آنها از تمکن مالي برخوردار نبودند اما براي پيشرفت عرصه‌هاي قرآني فرزندانشان تمام تلاش خود را مي‌کردند. آنها حتي حقوقي را که بايد به معلم قرآن عباس مي‌دادند، نداشتند اما مادرش مي‌گفت: من کرباس مي‌بافتم و مزد معلمش را مي‌پردازم.
در هر صورت با هر زحمتي که بود مادرش مزد معلم قرآن استاد رنجبر را پرداخت مي‌کرد و گاهي نيز به عنوان حق‌الزحمه گندم و يا جو مي‌پرداخت.
وي پس از آن، به واسطه علاقه زياد به پيشرفت در اين عرصه با پاي پياده از روستاي فردو به شهر مقدس قم مي‌رفت تا بتواند از محضر اساتيد و علماي آن زمان استفاده کند.
رنجبر براي درک و فهم آيات الهي سختي‌هاي بسياري را متحمل شد. وقتي که 18 سال داشت براي يادگيري قرآن به تهران آمد و براي تأمين مخارج زندگي مشغول به کار در نانوايي شد.
در چهار راه حسن‌آباد مسجدي بود به نام «المصطفي» که استاد رنجبر علاوه بر شرکت در نماز جماعت آنجا که به امامت مرحوم «مسجد جامعي» اقامه مي‌شد در جلسات قرائت قرآن استاد «حسن بيگلري» نيز شرکت مي‌کرد.
مرحوم رنجبر در جلسات استاد بيگلري فعاليت بسياري داشت به طوري که وي را اصلي‌ترين مشوق خود در ارتقاي فعاليت‌ قرآني پس از خانواده معرفي مي‌کرد.
وي پس از يادگيري فنون تلاوت قرآن با تشويق اساتيدش اقدام به برگزاري جلسات قرآن کرد؛ سال 1352 مجدد به قم بازگشت و همان جا مشغول به کار شد؛ البته نه در نانوايي بلکه در حجره رنگرزي.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي و رشد فعاليت‌هاي قرآني اقدامات وي نيز توسعه يافت تا جايي که حتي بيشتر زمان خود را به برگزاري جلسات قرآن و تربيت فعالان قرآني اختصاص مي‌داد چرا که معتقد بود براي رسيدن به رضاي خدا بايد در راه قرآن حرکت کرد.
مرحوم رنجبر در طول عمر با برکت خود شاگردان موفق بسياري در عرصه‌هاي حفظ و قرائت تربيت کرد که از جمله آنها مي‌توان به حجت‌الاسلام «محمدمهدي طباطبائي»، «علي‌اصغر شعاعي»، حجت‌الاسلام «محمدرضا شهيدي‌پور»، «محمود لطفي‌نيا» و «دهدشتي» که هر کدام از حافظان و قاريان بين‌المللي و اساتيد مشهور قرآن کريم هستند، اشاره کرد.
وي در سال 1387 در مراسم تکريم چهره‌هاي قرآني که هرسال به همت سازمان دارالقرآن برگزار مي‌شود به عنوان چهره قرآني سال معرفي و از فعاليت‌هاي قرآني وي که بيش از نيم قرن بود، تجليل شد.
منبع، خبرگزاري فارس

تعداد بازديد:807 آخرين تغييرات:93/12/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر