چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

احتمال بروز اوتیسم با IQ بالا مرتبط است

احتمال بروز اوتيسم با IQ بالا مرتبط است

طبق يک مطالعه جديد، احتمالا بين ژن هاي افزايش دهنده احتمال بروز اوتيسم و هوش بالا ارتباط وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان DNA حدود 10 هزار نفر را در اسکاتلند آناليز کرده و توانايي هاي فکري شان را نيز مورد بررسي قرار دادند. به طور ميانگين آن دسته از افرادي که داراي ژن هاي مرتبط با اوتيسم بودند، در آزمون هاي شناختي فکري امتياز نسبتاً بالاتري کسب کردند.

البته محققان اذعان داشتند که برخورداري از ژن هاي مرتبط با اوتيسم به معناي ابتلاي فرد به اين اختلال نيست.

بر اساس يک مطالعه ديگر، دلايل مشابه مبني بر وجود ارتباط بين ژن هاي مربوط به اوتيسم و هوش در يک تست ديگر انجام شده بر 921 جوان در استراليا نيز يافت شده بود.

«توني کيم کلارک»، سرپرست ارشد تيم تحقيق از دانشگاه ادينبرگ اسکاتلند، در اين باره مي گويد: «يافته هاي ما نشان مي دهد که تغيير ژني افزايش دهنده ريسک ابتلا به اوتيسم با توانايي شناختي بهتر در افراد غيراوتيسمي مرتبط است.»

محققان مطالعه تحقيق پزشکي در استراليا، اذعان مي کنند که در حاليکه 70 درصد از افراد مبتلا به اوتيسم داراي ناتواني هاي فکري بوده، اما برخي از افراد داراي اين اختلال، داراي هوش غيرکلامي بالاتر از حد ميانگين هستند.

اين مطالعه فقط ارتباط بين ژن هاي مرتبط با اوتيسم و هوش را آشکار ساخته، و رابطه علت و معلولي آنها را نشان نمي دهد.

اوتيسم نوعي اختلال رشدي است که بر رشد طبيعي مغز در حيطه تعاملات اجتماعي و مهارت‌هاي ارتباطي تأثير مي‌گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتيسم، در ارتباطات کلامي و غيرکلامي، تعاملات اجتماعي و فعاليت‌هاي مربوط به بازي، مشکل دارند.

تعداد بازديد:745 آخرين تغييرات:94/01/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر