چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

طنین نام ایران در قله علم و فناوری/ رشد تعداد دانشمندان

fiogf49gjkf0d

جدول آماري توليد علم؛

طنين نام ايران در قله علم و فناوري/ رشد تعداد دانشمندان

در سالي که گذشت رتبه ايران در بخش هاي مختلفي از جمله مقالات علمي و حضور دانشمندان در يک‌درصد برتر دنيا رشد مطلوبي داشت به نحوي که نام ايران مترادف رشد علمي مناسب بود.

دکتر جعفر مهراد - استاد علم اطلاعات و دانش شناسي دانشگاه شيراز در گفتگوي تفصيلي با خبرنگار مهر، در تشريح وضعيت علمي ايران در سال ۹۳ گفت: علم و نوآوري در ايران از زماني آغاز شده است که انسان ها در فلات ايران سکني گزيدند. ايرانيان از روزگاران کهن رهبران کشفيات علمي و نوآوري بوده اند که ايران را به يکي از چهار تمدن بزرگ آن دوران (ايران، چين، مصر و يونان) مبدل کردند.

وي افزود: در سراسر تاريخ، دانشمندان ايراني به پيشرفت علم کمک کرده اند و بنياد بسياري از علوم نجوم، شيمي، طب و مهندسي به وسيله ايرانيان پايه گذاري شده است. بسياري از کارهاي بزرگ و موفقيت ايرانيان شگفت انگيز است. مشارکت ايرانيان در توسعه علوم و فناوري به کارهاي بزرگ در روزگاران گذشته محدود نمي شود و حتي در خلال قرون وسطي و تمدن اسلامي، بسياري از دانشمندان مسلمان که سهم مهمي در توسعه علم و فناوري دارند، در ايران فعاليت علمي داشتند.

مهراد يادآور شد: اما، تنها نبايد به تاريخ گذشته افتخار کرد، بلکه لازم است حال و آينده خود را نيز بسازيم که ايران شايسته آن است. علم و فناوري اکنون تاثير متوسط رو به بالايي بر حيات اجتماعي و اقتصادي ايران دارد. دانشمندان ايران که روزگاري علم و نوآوري گذشته را رهبري کرده اند، اکنون در دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي با توجه به اسناد بالادستي، مي کوشند جايگاه علمي کشور را در بين ساير کشورهاي جهان در يک سطح برتر نگه دارند.

رتبه ۷ فناوري نانو دنيا در اختيار ايران

وي اضافه کرد: اکنون در حدود ۴.۶ ميليون نفر در دانشگاه هاي ايران تحصيل مي کنند. در حدود ۱۲ درصد از اين دانشجويان را دانشجويان تحصيلات تکميلي تشکيل مي دهند. در حدود ۷۰ هزار عضو هيات علمي نيز در مجموع دانشگاه هاي دولتي و غير دولتي تدريس و تحقيق مي کنند.،

استاد دانشگاه شيراز با اشاره به اينکه توانايي علمي ايران در سال هاي اخير توازن رتبه علمي دانشگاه هاي جهان را بهم زده است، افزود: ايران در فناوري هاي نوين قدرتمندانه عمل مي کند و تنها در فناوري نانو ، ايران بعد از کشورهاي چين، آمريکا، هندوستان، کره جنوبي، آلمان و ژاپن رتبه ۷ توليد علم جهان را در اختيار دارد. اگر رتبه ايران در توليد علم فناوري نانو را با ترکيه مقايسه کنيم درمي يابيم که در اين حوزه ايران چقدر پيشرفت علمي کرده است. رتبه ترکيه در اين حوزه در بين کشورهاي جهان ۲۱ است. کشورهاي اسلامي مانند مالزي، مصر، تونس، الجزاير، عراق، مراکش و حتي اندونزي پرجمعيت ترين کشور اسلامي نيز رتبه هاي بسيار پايين تري از جمهوري اسلامي ايران کسب کرده اند. رتبه اندونزي ۵۹ است.

ثبت ۲۳۸۹۸۲ مدرک در سال ۲۰۱۴ براي توليد علم ايران

وي گفت: ايران در حوزه فناوري هاي نوين مانند هوا فضا، سلول هاي بنيادي و فناوري نانو از زيرساخت هاي پيشرفته و از نيروي انساني خبره برخوردار است. در اين حوزه ها تعاملات موثر و سازنده ملي و بين المللي داريم و ظرفيت هاي رقابت جويي ايران در اين حوزه ها بر سطح جهان قابل توجه است.

مهراد با اشاره به وضعيت توليد علم ايران در حوزه مقالات به ثبت رسيده در ISI گفت: در طول سال هاي گذشته جنبش توليد علم در ايران که در قالب مقاله هاي پژوهشي سنجيده مي شود همچنان جايگاه برتري را در بين کشورهاي جهان به ارمغان آورده است. در ابتدا، ميزان توليدات علمي ايران بسيار اندک بود. اما اکنون شرايط فرق کرده و طبق آمارهاي پايگاه استنادي ISI کل توليد علم ايران که در اين پايگاه به ثبت رسيده است ۲۳۸۹۸۲ مدرک است که از اين تعداد ۱۸۴۴۰۵ مورد به مقالات علمي اختصاص دارد.

وي خاطرنشان کرد: در ماه هاي نخست سال ۲۰۱۵ تعداد توليدات علمي ايران ۳۷۰۶ مدرک است که در اين بين تعداد ۳۵۲۹ مورد آن به شکل مقاله علمي منتشر شده است.

آمار توليدات علمي دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي کشور از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴

سال ميلادي

تعداد مدارک

سال ۲۰۱۰

تعداد ۲۲۲۱۸ مدرک

سال ۲۰۱۱

تعداد ۲۸۴۲۱ مدرک

سال ۲۰۱۲

تعداد ۳۰۲۵۸ مدرک

سال ۲۰۱۳

تعداد ۳۰۱۸۸ مدرک

سال ۲۰۱۴

تعداد ۲۹۹۰۰ مدرک

دانشگاه تربيت مدرس رتبه اول توليد علم در ايران

استاد علم اطلاعات و دانش شناسي يادآور شد: دانشگاه تربيت مدرس با ۳۱ هزار و ۸۳۱ مدرک رتبه اول توليد علم را به خود اختصاص داده است. دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامي، علوم پزشکي تهران و صنعتي شريف به ترتيب با توليد ۲۴۰۲۲ مدرک، ۱۹۷۶۱ مدرک، ۱۹۴۴۵ مدرک و ۱۴۴۷۴ مدرک رتبه هاي دوم تا پنجم در اختيار دارند. همچنين رتبه هاي ششم تا دهم به ترتيب در اختيار دانشگاه آزاد اسلامي کرج با ۱۳۹۳۱ مدرک، صنعتي اميرکبير ۱۲۸۸۹ مدرک، صنعني اصفهان ۱۲۴۳۹ مرردک، علوم پزشکي شهيد بهشتي با ۱۲۲۶۸ مدرک و شيراز ۹۳۳۲ مدرک است.

حضور ۱۰ دانشمند ايراني پراستناد در ميان ۳۲۰۰ دانشمند ISI

وي با اشاره به انتشار فهرست دانشمندان برتر دنيا از سوي ISI و حضور ايرانيان در اين جمع گفت: در سال ۲۰۱۴ ميلادي فهرست اسامي ۳ هزار و ۲۱۵ دانشمند از سوي ISI به عنوان پژوهشگران پر استناد معرفي شد که در اين فهرست نام ۱۰ دانمشند پر استناد ايران مشاهده مي شود.

استاد دانشگاه شيراز خاطرنشان کرد: در حدود ۵۵ درصد از پژوهشگران پر استناد جهان در اختيار دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي آمريکاست. با وجود اين حضور ۱۰ دانشمند پر استناد در ميان ۳ هزار و ۱۲۵ دانشمند جهان، نام دانشگاه هاي تهران، علوم پزشکي تهران، صنعتي اميرکبير، آزاد اسلامي، بين المللي امام خميني (ره)، سمنان، ياسوج و نوشيرواني بابل را برجسته تر مي سازد. در فهرست ISI ، تعداد دانشمندان پر استناد ترکيه نيز برابر با جمهوري اسلامي ايران است. 

مهراد خاطرنشان کرد: بررسي وضعيت علمي ايران در سال ۹۳ نويد بخش رشد علمي در حوزه هاي مختلف است و اميد است که اين روند رو به رشد در سال ۹۴ نيز ادامه يابد.

تعداد بازديد:916 آخرين تغييرات:94/01/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر