پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ساخت فوتوکاتالیست قابل بازیافت جهت تصفیه‌ی آب‌های آلوده

توسط محققان ايراني محقق شد؛

ساخت فوتوکاتاليست قابل بازيافت جهت تصفيه‌ي آب‌هاي آلوده

پژوهشگران ايراني موفق به ساخت فوتوکاتاليستي متشکل از مواد غيرسمي و دوستدار محيط زيست با فناوري نانو شدند.

به گزارش خبرگزاري مهر، عزيز حبيبي ينگجه- استاد دانشگاه محقق اردبيلي و يکي از محققان اين طرح، با بيان اينکه  اين فوتوکاتاليست تا حدود ۵ بار قابليت استفاده مجدد در فرايند بازيافت، جهت تصفيه‌ي آب‌هاي آلوده و پساب ها را دارد، گفت: فرايندهاي فوتوکاتاليستي دو مشکل اساسي دارند که کاربرد آن‌ها را در مقياس بزرگ و صنعتي محدود شده است.

وي افزود: شکاف انرژي زياد فوتوکاتاليست‌هاي معمول، مانع از جذب نور مرئي خورشيدي در آن‌ها مي‌شود و از آنجايي‌که نور مرئي در صد بيشتري از نور خورشيد را نسبت به فرابنفش دارد، تخريب آلاينده‌ها توسط نور مرئي نسبت به تابش فرابنفش ارجحيت بيشتري دارد. البته از طرفي جدايي فوتوکاتاليست از چرخه‌ي فرايند توسط دستگاه‌هاي فيلتراسيون و سانتريفيوژ اشکال دوم اين روش است.

حبيبي با بيان اينکه وجود آلاينده‌هاي سمي و خطرناک در محيط زيست و آب‌هاي آشاميدني که منشأ آن‌ها پساب صنايع مختلف است، يکي از مشکلات عمده‌ انسان‌هاست، اظهار داشت:  در ميان روش‌هاي مختلف، فوتوکاتاليست‌هاي مبتني بر مواد نيمه رسانا، به عنوان يک فرايند منطبق بر اصول شيمي سبز، توجه گسترده‌اي را به خود جذب کرده است.

وي در ادامه افزود: استفاده از فوتوکاتاليست تهيه شده در اين کار پژوهشي، به دليل روش تهيه‌ي آسان و فعاليت بالاي آن تحت تابش نور مرئي، گزينه‌ي مناسبي براي از بين بردن آلاينده‌هاي موجود در محيط زيست و تخريب مواد رنگي آلي موجود در آب است.

وي خاطرنشان کرد: سادگي روش توليد، هزينه‌ي پايين مواد اوليه، ويژگي غيرسمي و دوستدار محيط زيست بودن مواد استفاده شده در ساخت آن از مزاياي استفاده از اين فوتوکاتاليست است. علاوه بر اين، به دليل ويژگي مغناطيسي، قابليت بازيافت و استفاده‌ي مجدد را امکان پذير مي کند.

حبيبي ينگجه در ادامه عنوان کرد: روش استفاده شده براي ساخت،در مقياس بالا و در دماي پايين به کار رفته و نياز به هيچگونه مواد افزودني و يا مراحل آماده سازي ندارد. لذا نتايج اين طرح در تصفيه‌ي پساب حاصل از صنايع رنگرزي و تصفيه‌ي آب آشاميدني قابل کاربرد خواهد بود.

بر اساس اعلام ستاد نانو، براي اين منظور، نانوکامپوزيت‌هاي مغناطيسي بر پايه کربن نيتريد گرافيت مانند g-C۳N۴/AgBr/Fe۳O۴ به عنوان فتوکاتاليست حساس به نور مرئي ساخته شده است. اين نانوکامپوزيت با استفاده از دستگاه‌هاي XRD ، EDX ، FTIR ، DRS ، TEM ، TGA و VSM ارزيابي شده است. همچنين تأثير عوامل مختلف همچون نسبت وزني فتوکاتاليست، زمان فرايند،دمايکلسينه و حضور گونه‌هاي فعال بر روي فعاليت فتوکاتاليست بررسي شده است. در نهايت قابليت استفاده از فتوکاتاليست تهيه شده در چند مرحله‌ي پي‌در‌پي در مورد نمونه بهينه بررسي شده است. در اين کار از رودامينB، به عنوان آلاينده‌ي رنگي مدل استفاده شده است.

دکتر عزيز حبيبي ينگجه- عضو هيأت علمي دانشگاه محقق اردبيلي- و انيسه آخوندي- دانشجوي دکتراي شيمي فيزيک اين دانشگاه- در انجام اين مطالعات همکاري داشته‌اند که نتايج آن در مجله‌ي Ceramics International (جلد ۴۱، شماره ۴، سال ۲۰۱۵، صفحات ۵۶۳۴ تا ۵۶۴۳) به چاپ رسيده است.

تعداد بازديد:699 آخرين تغييرات:94/01/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر