یکشنبه 29 مهر 1397 - 11 صفر 1440 - 21 اكتبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

آغاز مجدد اعزام زائران عمره/جانمایی اعزام ۲۳هزار زائر بازمانده

رئيس سازمان حج به مهر خبر داد؛

آغاز مجدد اعزام زائران عمره/جانمايي اعزام ۲۳هزار زائر بازمانده

رئيس سازمان حج و زيارت از آغاز مجدد اعزام زائران به عمره مفرده از ۱۰ فروردين ماه خبر داد و اظهار اميدواري کرد که با قول سفارت و کنسولگري عربستان در تهران در صدور ويزاي زايران نظم ايجاد شود.

سعيد اوحدي در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: به دليل کاهش صدور ويزا و همچنين اختلال در نظم صدور ويزاي زائران عمره مفرده اعزام اين افراد از روز سوم تا ۱۰ فروردين متوقف شده بود اما از روز دوشنبه مجددا با قول مسئولان حج عربستان و سفارت اين کشور اعزام ها براساس برنامه ريزي جديد آغاز خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه طي اين مدت بيش از ۲۳ هزار نفر از زائران نتوانسته اند به سرزمين وحي اعزام شوند، گفت: برنامه ريزي هاي لازم براي تغيير پرواز و جانمايي اين افراد از طريق کارگزاري ها و دفاتر زيارتي دراستان هاي مختلف انجام شده و سه گزينه براي زائران در نظر گرفته شده بطوري که آنها مي توانند اعزام در ماهه اي رجب ، شعبان و يا رمضان را انتخاب کنند و با اين جابجايي تکليف زائران جا مانده از سفر عمره مشخص مي شود.

رئيس سازمان حج و زيارت تاکيد کرد: البته يک امکان ديگر براي اين زائران در نظر گرفته شده به گونه اي که افرادي که به هر دليل در طي اين سه ماه امکان سفر به سرزمين وحي را ندارند در اولويت اعزام نوروز آينده سال ۹۵ قرار مي گيرند.

اوحدي اظهار اميدواري کرد که با توجه به وعده مسئولان حج عربستان صدور ويزا با نظم انجام شود و پروازها براساس برنامه ريزي انجام شده ، صورت گيرد.

وي در مورد خسارت زائراني که سفر آنها لغو شده است، گفت: تمامي خسارت اين افراد برعهده شرکت هاي طرف قرار داد سعودي است و با توجه به اينکه هزينه اعزام زائران در ايام نوروز ۲۰۰ هزار تومان گرانتر از زمان هاي ديگر است اگز زائران همان گروه هاي پروازي قبلي با همان درجه قيمتي را انتخاب کنند مبلغي به عنوان خسارت به آنان بازگردانده مي شود.

به گفته وي ، از ابتداي عمليات اعزام زائران به عمره مفرده تا کنون ۳۷۰ هزار نفر به سرزمين وحي اعزام شده اند.

 به گزارش خبرنگار مهر ، اعزام زائران عمره به سرزمين وحي از ۱۳ آذرماه سال ۹۳ آغاز شد و قرار بود در طول عمليات حدود ۸۰۰ هزار زائر اعزام شوند و اعزام ها نيز در سه مرحله صورت گيرد .مرحله اول بدون مشکلي آغاز و طي آن حدود ۳۳۰ هزاز نفر اعزام شدند اما از ابتداي شروع مرحله دوم که از ۲۱ اسفند ماه آغاز شد به دليل کاهش ۵۰ درصدي صدور ويزا و همچنين بي نظمي در عمليات صدور ويزا سه هفته اعزام زائران با مشکل مواجه شد و طي اين مدت ۱۲ هزار نفر در قالب ۸۸ گروه از پرواز جامانده و سفر آنان لغو شد .

در هفته پاياني اسفند ماه سازمان حج اعلام کرد موضوع اختلال در روند صدور ويزا بررسي و در نهايت با هماهنگي وزارت امور خارجه قرار شد به منظور حفظ حقوق و احترام به زائران ايراني و به دليل بي نظمي هاي ايجاد شده در صدور رواديد و ناهماهنگي هاي سفارت عربستان اعزام زائران از ابتداي سال ۹۴ لغو شود.

اعزام زائران از اول تا ۱۰ فروردين ماه متوقف و طي اين مدت پرواز ۲۳ هزار زائر ديگر لغو شد و در مجموع از ابتداي اسفند ۹۳ تا آغاز مجدد اعزام ها ۳۵ هزار زائر ايراني نتوانستند به سرزمين وحي اعزام  شوند و سفر آنان کنسل شد.

البته سازمان حج برنامه ريزي براي اعزام زائران بازمانده انجام داده و امکان سفر آنان را در ماههاي رجب ، شعبان و رمضان فراهم کرده است.

تعداد بازديد:666 آخرين تغييرات:94/01/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر