جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه

جوانان منطقه بالکان به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی پاسخ دادند

جوانان منطقه بالکان به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامي پاسخ دادند

جمعي از جوانان منطقه بالكان، در نامه‌اي به حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، نامه معظم له را كه چندي پيش خطاب به جوانان اروپا و آمريكاي شمالي نگارش شده بود را پاسخ دادند.

به گزارش خبرگزاري مهر، متن اين نامه به اين شرح است:

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي؛

  با سلام،

در دنيايي که حاکميت يک طرفه نئوليبراليسم به افزايش شکاف بين فقير و غني منجر شده است و غول‌هاي بزرگ رسانه‌اي گوش به فرمان سياستمداران تماميت‌خواه و استعمارگران ديروز، به دنبال تسخير مغزها و قلب‌هاي جوانان هستند، بهترين راه ايجاد خودباوري و شناخت درست منطبق بر زمان و زمانه از اديان الهي به خصوص دين مبين اسلام است که امروز از دو طرف تحت فشار و هجمه ناروا قرار گرفته است؛ از يک طرف توطئه اسلام‌هراسي و از طرف ديگر فتنه افراط‌گري و تکفير! 

در چنين فضايي، پرواضح است که ديپلماسي معنوي رهبران ديني جوامع از طُرُق مختلف به خصوص انتشار پيام‌ها و نامه‌هاي سرگشاده با هدف آگاه‌سازي ملت‌ها و بيدارسازي وجدان اخلاقي سياسيون در اين خصوص مي‌تواند نقشي بسيار به سزا و مؤثر ايفا كند که نامه تاريخي اخير شما به جوانان اروپايي و آمريکاي شمالي درست در همين راستا تلقي مي‌شود؛ نامه‌اي که پژواک صادقانه دردها، مشکلات و نيازهاي کنوني ماست.

تا آنجايي که ما مي‌دانيم و باور داريم اديان الهي و از جمله اسلام رحماني ناب محمدي (ص) انسان‌ها را به حفظ حقوق و کرامت انساني دعوت مي‌کنند. مبارزه انبياي الهي عليه زورمندان و مستکبران تاريخ هرگز با ترويج نفرت‌پراکني و وحشت‌افکني در بين مردم همراه نبوده است. اسلام دعوت به تعقل، انديشه‌ورزي و جدال احسن مي‌کند و نويد آزادي و عدالت و امنيت مي‌دهد. بنابراين ما به خوبي مي‌دانيم عملکرد وحشيانه و غيرقابل قبول جمعي مسلمان‌نمايِ افراطيِ آلتِ دستِ دشمنانِ بشريت، ربطي به اسلام و آموزه‌هاي اصيل ديني ندارد.

ما معتقديم گرايش‌هاي افراطي و تکفيري اين گروه‌ها، محصول برداشت‌هاي ضدعقلاني و ضدعرفاني از اسلام است، و ما نه تنها نسبت به چنين جريان‌هاي ارتجاعي و خطرناک اعلام برائت مي‌کنيم؛ بلکه تلاش خواهيم كرد با مطالعه منابع دست اول يعني قرآن و سنت و سيره رسول خدا (ص) به شناخت و شناسايي بهتر اسلام اهتمام بورزيم؛ چرا که عميقاً باور داريم که معرفي فرهنگ غني و ناب اسلام بهترين راه براي جلوگيري و مقابله با گرايش‌هاي تکفيري و افراطي است.

البته ما جوانان از نهادهاي حکومتي و ديني‌مان مصرانه مي‌خواهيم تا راه را براي قرائت عقلاني و اعتدالي از اسلام و دين به طور کلي باز کنند و اجازه ندهند تندروي و افراط‌گري به درون مدارس اسلامي، دانشکده‌ها و خانه‌هاي ما راه بيابد. ما معتقديم همزيستي فرهنگي و تمدني اسلام و غرب در پناه رواداري و احترام به ارزش‌هاي اخلاقي و انساني امکان‌پذير است و بدون چنين همزيستي مسالمت‌آميزي نمي‌توان از صلح و امنيت جهاني سخن به ميان آورد. از اين رو ما از مقام‌هاي دولتي و نهادهاي غيردولتي مي‌خواهيم تا فضا و عرصه انديشه‌ورزي را براي شکوفايي انديشه و خرد، عشق و برابري و عزت و احترام به کرامت انساني، حقوق فردي و جمعي باز کنند.

در نهايت اينکه به شما اطمينان مي‌دهيم در واکنش به سيل پيش‌داوري‌ها و تبليغات منفي شناختي مستقيم و بي‌واسطه از اين دين به دست آوريم و اسلام را از طريق منابع اصيل و مآخذ دست اول آن بشناسيم و بشناسانيم و در اين راه اجازه  نخواهيم داد دستهاي آلوده پيدا و پنهان با چهره‌پردازي‌هاي موهن و سخيف، بين ما و واقعيت، سد عاطفي و احساسي ايجاد کنند و امکان داوري بي‌طرفانه را از ما سلب کنند.

جمعي از جوانان منطقه بالکان، مارس ۲۰۱۵»

تعداد بازديد:996 آخرين تغييرات:94/01/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر