شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

«الميزان» عروس تفاسیر شیعه و سنی است

«الميزان» عروس تفاسير شيعه و سني است

راسخان انوار كه عنوان رساله دكترايش درباره «تفسير الميزان» در ديدار با معاون مرکز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي، گفت: «الميزان» سرآمد كتب تفاسير شيعه و سني است و مي‌توان آنرا عروس تفاسير ناميد.

به گزارش خبرگزاري مهر، سيداحمد حبيب‌نژاد، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران و معاون مرکز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي، سفري به اندونزي داشت و در اين سفر با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در اين كشور با برخي از مسئولان سياسي و فرهنگي اندونزي از جمله رييس دانشكده الهيات دانشگاه بندونگ، اعضاي كميسيون امور مذهبي پارلمان اندونزي و مديران و دانش‌آموزان مجتمع آموزشي شهيد مطهري شهر بندونگ اندونزي، ديدار و گفت‌وگو كرد. آنچه در ادامه مي‌آيد، گزارش اين ديدارهاست.

«الميزان» عروس تفاسير قرآن است

سيد احمد حبيب‌نژاد، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران و معاون مرکز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي و حجت‌الله ابراهيميان، رايزن فرهنگي ايران در اندونزي كه براي حضور در نشست «انديشه‌هاي سياسي امام خميني (ره) و عبدالرحمن واحد» در دانشگاه سونان گونونگجاتي حضور يافته بودند، با راسخان انوار، رييس دانشكده الهيات اين دانشگاه ديدار و گفت‌وگو كردند.

حبيب‌نژاد در اين ديدار فعاليت‌هاي علوم اسلامي و قرآني در جمهوري اسلامي ايران به خصوص در حوزه‌هاي علميه را تشريح كرد.

در اين ديدار همچنين راسخان انوار كه عنوان رساله دكترايش درباره «تفسير الميزان» بود، اظهار كرد: «الميزان» سرآمد كتب تفاسير شيعه و سني است و مي‌توان آن را عروس تفاسير ناميد.

وي با تحليلي از علاقه اهل سنت اندونزي به تفسير «الميزان» گفت: ضروري است تا جمهوري اسلامي ايران نهضت تبيين الميزان را در اندونزي آغاز كند؛ چرا كه اين كار قرآني به معرفت قرآني ما نيز كمك خواهد كرد.

حبيب‌نژاد نيز با اشاره به دستاوردهاي قرآني جمهوري اسلامي ايران گفت: بعد از انقلاب اسلامي تاكنون حدود ۲۰۰ تفسير قرآن در ايران به نگارش درآمده است و در هر دو زمينه شكلي و محتوايي اهتمام ما به قرآن مضاعف شده است.

ديدار با اعضاي كميسيون امور مذهبي پارلمان اندونزي

سيد احمد حبيب‌نژاد، معاون مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي و حجت‌الله ابراهيميان، رايزن فرهنگي ايران در اندونزي با حضور در پارلمان اندونزي، با اعضاي كميسيون ۸ پارلمان اندونزي ديدار و گفت‌وگو كردند.

در اين ديدار صالح دولي، رييس كميسيون ۸ پارلمان اندونزي، صالح حاولايي، نايب‌رييس كميسيون و جلال‌الدين رحمت، شخصيت شيعي پارلمان و عضو كميسيون و ديگر اعضاي كميسيون حضور داشتند.

در ابتداي اين جلسه، حجت‌الله ابراهيميان، رايزن فرهنگي ايران در اندونزي در سخناني، هدف از اين ديدار را آشنايي اعضاي كميسيون با پارلمان ايران و نيز فعاليت‌هاي مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي بيان كرد. وي سپس به معرفي ‌سيد احمد حبيب‌نژاد، به عنوان ميهمان جلسه پرداخت.

در ادامه دكتر صالح دولي، رييس كميسيون ۸ پارلمان، اعضاي كميسيون كه از احزاب مختلف از جمله حزب امانت ملي، حزب دموكراسي اندونزي، حزب نهضت ملي، حزب گلكار و حزب نهضت‌الوطن، بودند را معرفي كرد.

وي در ادامه گفت: ما در مسير كارهايمان عضويت در حزب را ملاك قرار نمي‌دهيم؛ بلكه براي ما اندونزي واحد مهم است.

وي همچنين با توجه به اشتركات ايران و اندونزي گفت: مردم دو كشور ايران و اندونزي مسلمان هستند و بايد در راستاي توصيه قرآني مبني بر امت واحده بودن قدم بردارند. ما نبايد به اختلافات فقهي خودمان توجه كنيم و بايد در تجربيات يكديگر به خصوص در امور آموزشي مسايل را مد نظر داشته و منتقل كنيم.

وي در ادامه ايران را كشوري مهم در خاورميانه دانست و گفت: ايران مقتدر بايد به عنوان الگو براي ديگر كشورها باشد در حاليكه ديگر كشورهاي اسلامي در وضع نابسامان هستند و ما مشاهده مي‌كنيم كه ايران به سرعت در حال تعالي است.

رييس كميسيون ۸ پارلمان در پايان تأكيد كرد: راه آشنا ساختن شخصيت‌هاي اندونزيايي حضور آنها در كشور ايران است كه اميدواريم مركز تحقيقات اسلامي مجلس و نيز پارلمان ايران با همكاري سفارت و رايزني فرهنگي اين كشور در اندونزي، مقدمات حضور كميسيون ۸ مجلس اندونزي را براي سفر به ايران فراهم كنند.

در ادامه سيد احمد حبيب‌نژاد، در سخناني با اشاره به اصول كلي قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، نظام سياسي حقوقي كشورمان را به نمايندگان پارلمان اندونزي تبيين كرد.

وي با اشاره به کلام امام خميني (ره)، مجلس را عصاره فضايل يك ملت بيان كرد و با اشاره به كميسيون‌هاي مختلف مجلس ايران به معرفي كمسيون‌هاي فرهنگي، اجتماعي، حقوقي و قضايي مجلس، پرداخت.

وي در ادامه به قوانين جديد از جمله قانون خانواده، قانون مربوط به زكات، طرح مربوط به نوسازي و تجهيز مساجد كشور و ديگر طرح‌ها و لوايحي كه امروزه مورد دغدغه پارلمان ايران و مرتبط با كميسيون ۸ پارلمان اندونزي است را تشريح كرد.

در ادامه اين جلسه اعضاي كمسيون ۸ پارلمان اندونزي سؤالاتي را مطرح كردند كه معاون مركز تحقيقات اسلامي مجلس به آنها پاسخ داد.

برخي از سؤالات مربوط به حضور زنان در پارلمان ايران، كنترل جمعيت، ازدواج متعدد و نيز انتخابات بود كه پاسخ‌هاي لازم به وسيله معاون مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي، ارايه شد.

بنا بر اعلام اين گزارش، كمسيون شماره ۸ پارلمان اندونزي به مواردي همچون مباحث امور مذهبي، امور اجتماعي، بلاياي طبيعي، زكات و حج، مي‌پردازد.

حضور در جمع مديران و دانش‌آموزان مجتمع آموزشي شهيد مطهري شهر بندونگ

سيد احمد حبيب‌نژاد، معاون مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي، در ادامه سفر خود به اندونزي با حضور در مجتمع شهيد مطهري اندونزي، با رييس مجمع، معلمان و دانش‌آموزان شيعه اين مجتمع ديدار و گفت‌وگو كرد.

در اين ديدار دانش‌آموزان مجتمع از سخنان و تجربيات درسي حبيب‌نژاد، استفاده كردند و با پرسش‌هايي در خصوص راه و رمز موفقيت در كسب علم، پيشرفت‌هاي فردي و اجتماعي ايرانيان را جويا شدند.

سيد احمد حبيب‌نژاد، ضمن بيان خاطرات كودكي خود، اصول موفقيت و درس خواندن در مقاطع قبل از دانشگاه را براي دانش‌آموزان تشريح كرد و در پايان با سؤال از آنها در خصوص آينده كاري اين افراد آشنا شد.

بيش‌تر اين دانش آموزان در كنار تحصيل قرآن و مسايل ديني، ارايه خدمات فني، مهندسي و پزشكي به جامعه نيازمند اندونزي را از آرزوهاي خود عنوان كردند.

بنابر اعلام اين گزارش، به همت استاد مفتاح رحمت، مجتمع شهيد مطهري اندونزي در مقاطع مختلف آموزشي مشغول فعاليت است كه بيش‌تر اساتيد و دانشجويان آن از شيعيان هستند و دولت نيز اين مجتمع را به عنوان يكي از مراكز موفق آموزشي محسوب كرده است.

تعداد بازديد:639 آخرين تغييرات:94/01/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر