سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 8 شعبان 1439 - 24 آپريل 2018
صفحه اصلي/پزشكي

۲۷۰۰ بیمار در سیستان و بلوچستان مبتلا به تالاسمی هستند

۲۷۰۰ بيمار در سيستان و بلوچستان مبتلا به تالاسمي هستند

زاهدان-نايب رئيس انجمن تالاسمي سيستان و بلوچستان گفت: دو هزار و ۷۰۰ بيمار مبتلا به تالاسمي در اين خطه از ايران زندگي مي کنند.

وحيد شهنوازي در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس آمارهاي موجود، طي سال گذشته نسبت به مدت مشابه در سال ۹۲ ميزان افراد متولد شده مبتلا به تالاسمي کمتر بوده است.

وي افزود: شهرستان هاي چابهار، سراوان و ايرانشهر رکوردار بيشترين بيماران مبتلا به تالاسمي هستند که مهم ترين علت آن ازدواج سنتي و محلي بدون انجام آزمايش هاي قبل ازدواج است.

شهنوازي با اشاره به نقش اطلاع رساني و فرهنگ سازي رسانه ها در کاهش تولد نوزادان مبتلا به تالاسمي افزود: آزمايشات قبل از ازدواج مهمترين نقش را در اين راستا دارد و بايد اين امر به بهترين شکل از سوي رسانه ها و افراد موثر در افکار عمومي اطلاع رساني شود.

وي با اشاره به طرح پيشگيري سراسري تالاسمي  تاکيد کرد: اين طرح پيشگيري به دليل وجود گوناگوني، اعتقادات طوايف، فرق و مذاهب در سيستان و بلوچستان قابل اجرا نيست و بايد مسئولان طرحي استاني با توجه به آداب  و رسوم منطقه تدوين کنند.

نايب رئيس انجمن تالاسمي سيستان و بلوچستان برگزاري کارگاه هاي آموزشي براي مبتلايان به تالاسمي، پرستاران و پزشکان توسط انجمن تالاسمي از مهم ترين اقدام ها بر شمرد.

تعداد بازديد:809 آخرين تغييرات:94/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر