دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

از یافته‌هابگوییم نه بافته‌ها/ مداحی تعلیم،تجربه ومطالعه می‌خواهد

غلامرضا سازگار در گفتگو با مهر:

از يافته‌هابگوييم نه بافته‌ها/ مداحي تعليم،تجربه ومطالعه مي‌خواهد

سازگار گفت: ما فرصت داريم به مردم بصيرت دهيم. بنابراين ما بايد خيلي مواظب باشيم از يافته هايمان استفاده کنيم نه بافته هاي مان. ما سه چيز را در مداحي ها لازم داريم: تجربه، تعليم و مطالعه.  

به گزارش خبرنگار مهر، رهبر معظم انقلاب در بيانات اخيرشان در جمع مداحان اهل بيت(ع) با اشاره به فرصت بسيار بزرگي که در اختيار مداحان وجود دارد فرمودند: «امروز جامعه‌ مدّاح کشور، فرصت بسيار بزرگي را در اختيار دارد؛ شما مجالسي تشکيل مي دهيد؛ جمعيّت‌هاي بزرگ، گاهي جمعيّت‌هاي هزاران نفري و غالباً هم جوان جمع مي شوند پاي منبر شما و پاي خواندن شما و مديحه‌سرايي و مرثيه‌خواني شما؛ از اين فرصت بهتر؟ اين‌همه مخاطب، اين‌همه دل آماده‌ شنيدن و نيوشيدن، اين همه نفوس آماده‌ تربيت شدن در اختيار شما هستند؛ اين فرصت است. اين فرصت را مغتنم بشمريد؛ از اين فرصت بهترين استفاده را بکنيد.»

در اين راستا حاج غلامرضا سازگار مداح و شاعر آئيني کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اهميت مدح و مداحي اهل بيت(ع) گفت: همه بيانات حضرت آقا مهم هستند اما به نظرم چيزي که از همه بسيار مهمتر بود اين بود که  در اين فرمايشات، روي سخن آقا به مداحاني بود که جوانان را جمع کرده اند و به اصطلاح روي آنتن هستند و جمعيت مخاطب ۴و ۵ هزار نفري دارند. آقا اشاره کرد که به اين جوانان چه چيزي مي خواهيد بگوييد. آيا بالا و پائين پريدن که آقا از همين لفظ اسم برد، صحيح است؟ خلاصه معناي حرفهاي آقا اين بود که مغز و عقايد و انديشه هاي جوانان در اختيار شما مداحان قرار دارد. شما چه کار مي خواهيد بکنيد؟ بنده هم به دنبال همين فرمايشات آقا به فکرم رسيد که اگر يک مداح، ۱۰ مستمع دارد، ۱۰ تا مسئوليت دارد و اگر ۲۰۰۰ مستمع دارد، ۲۰۰۰ مسئوليت دارد. براي اينکه ۲۰۰۰ مغز و انديشه در اختيارش اوست. حال چه چيزي مي خواهد براي اين جوانان بگويد؟ يکي از مطالب مهم آقا راجع به مداحان و مداحي ها همين بود.

سازگار در پاسخ به اين سوال که رهبري در فرمايشات شان در جمع مداحان از فرصت هايي سخن گفتند که مداحان در اختيار دارند و بايد مغتنم شمرده شود. اين فرصت ها چيست؟ گفت: اين فرصت ها تمامش در يک کلمه خلاصه مي شود و آن هم بصيرت است. ما فرصت داريم به مردم بصيرت دهيم. مردم به حرف ما گوش مي دهند. مردم بافته هاي ما را به عنوان يافته هاي ما در نظر مي گيرند. بنابراين ما بايد خيلي مواظب باشيم از يافته هايمان استفاده کنيم نه از بافته هايمان. زيرا مردم ما را نوکر امام حسين(ع) مي دانند و بايد مردم را بيدار کنيم راجع به انقلاب و مطالب روز. اصلاً امام حسين(ع) در مقابل يزيد ايستاد که ما در هر زماني مقابل يزيديان بايستيم. کما اينکه آقاي واعظي در شعر خوبشان که سرودند تقريباً گوشه اي از بيانات آقا را در شعرشان آوردند.

سازگار درباره آسيب هاي مجالس عزاداري و شيوه حرکت به سمت مجالس عزاداري مطلوب به خبرنگار مهر گفت: در مداحي هم حسن ها و هم آسيبهاي زيادي وجود دارد. حسن ها آن است که مداح ها جمعيت شيعه را رو به خود کرده اند. هيچ نيرويي اکنون نمي تواند مانند مداح ها جمعيت جمع کند. ممکن است در يک بازي فوتبال يکصد هزار تماشاگر بيايند يا مخاطب ميليوني در تلويزيون داشته باشد اما آنها فقط براي تماشاي فوتبال مي آيند و از نظر فرهنگي چيزي گيرشان نمي آيد ولي در مداحي ها، جوانها سيل سيل و گاهي اوقات به اندازه يک جمعيت ورزشگاه شيرودي مي آيند. ما بايد به اينها بصيرت دهيم. اگر مطالبي مي گوييم که آسيب زا باشد اين جوانان آسيب مي بينند. مانند دکتري که اگر داروي اشتباه به بيمارش بدهد موجب مرگ يا بدحالتر شدن بيمارش مي شود. بايد بدانيم چه دارويي براي روح جوانان تجويز کنيم.

سازگار در آخر گفت: در آخر مي خواهم بگويم که سه چيز را در مداحي ها لازم داريم. يکي استاد، يکي تجربه و يکي تعليم و مطالعه است. که اگر يکي از اين سه چيز نباشد آن دو ديگري هم لنگ مي مانند. مثل  آب که از ترکيب هيدروژن و اکسيژن درست مي شود بايد با ترکيب اين سه چيز يک مداحي مطلوب ارائه شود.

تعداد بازديد:1013 آخرين تغييرات:94/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر