چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/خانواده


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

امان از همسر رفیق باز!

امان از همسر رفيق باز!

هيچ‌گاه فکر نمي‌کرد بعد از ازدواج هم به اندازه قبل از ازدواج و حتي بيشتر از آن تنها باشد.

همسرش به طور معمول بعد از ساعات کاري با دوستانش در جايي که ‌ بعد از سال‌ها رفت و آمد دوران مجردي، پاتوق آنها محسوب مي‌شود، قرار مي‌گذارد و تا ساعت‌هاي پاياني شب وقتش را با آنها مي‌گذراند و روزهاي تعطيل هم با همان دوستان که البته بيشتر آنها مجرد هستند، به بيرون شهر براي تفريح و به قول خودش عوض کردن آب و هوا مي‌روند و او که انتظار داشته براي اين روزهاي تعطيل براي خود و همسرش برنامه‌اي تفريحي بريزد و اسباب تفريح دونفره‌شان را جمع کند.


حالا مجبور است طي يک وظيفه به قانون درآمده هر هفته بساط خوشگذراني شوهرش را مرتب کند و در سبدي بچيند و به دستش بدهد و خودش در تنهايي‌ منتظر گذران ساعت‌ها باشد و از همه سخت‌تر اين‌که طوري رفتار کند که ديگران متوجه نشوند او روزهاي تعطيل تنهاست تا او را به بي‌عرضگي و نداشتن قابليت ‌ جذب همسرش‌ به خانه و خانواده متهم نکنند.
مزيت‌هاي داشتن دوست خوب بر هيچ کسي پوشيده نيست اما جايگاه همين دوستي و رفاقت بايد در زندگي مشترک زوجين تعريف شود به‌گونه‌اي که مسلط بر زندگي نشده و زندگي را تحت‌الشعاع خويش قرار ندهد، برخي از مردها به جهت آزادي که دارند، رفيق‌باز هستند. هر کسي را به منزل مي‌آورند و براساس غفلتي که دارند يک زمان به خودشان مي‌آيند که در دام فساد گرفتار شده‌اند. به قماربازي يا استعمال مواد مخدر يا ميگساري عادت کرده و به شب‌نشين‌هاي خانمان‌برانداز قدم مي‌گذارند و همين امر باعث سردي در زندگي شده و مقدمات پاشيده شدن آن را فراهم مي‌آورد.
بايد بر اين نکته تاکيد کرد در خانواده‌اي که مرد آن رفيق‌باز باشد همه چيز زندگي را فداي رفيقش مي‌کند و همسرش را آزار مي‌دهد و فرزندان از پدر بيزار مي‌شوند و در نهايت کانون گرم خانواده از هم مي‌پاشد.

ناپختگي زن و شوهر‌ دليل اصلي رفيق‌بازي همسران
فردي که در زندگي مشترک در انجام وظايف زناشويي و همسرداري کوتاهي مي‌کند، خواسته يا ناخواسته باعث مي‌شود که همسرش بيشتر از گذشته اوقات فراغت خود را با دوستانش سپري کند.
در اين حالت ممکن است مرد يا زن رشد يافته باشند، اما چون همسرشان در ايفاي نقش همسري ضعف‌هايي دارد، فرد با بودن بين دوستانش احساس آرامش بيشتري کند. در واقع وقتي يک مرد يا زن نتواند نقش‌آفريني صحيحي در خانه داشته باشد، کانون خانواده سرد مي‌شود و يکي از زوجين ترجيح مي‌دهد نياز عاطفي‌اش را در جمع دوستانش و ‌گاه متاسفانه با نشاط‌هاي کاذب تامين کند. البته کوتاهي همسر فقط يکي از دلايل رفيق‌بازي است، به عبارت ديگر رفتار نادرست همسر مي‌تواند دلايل ديگري هم داشته باشد.اما در کل، ناپختگي زن و شوهر يکي از مهم‌ترين دلايل توجه بيش از حد زن يا شوهر به دوستان خود و بي‌توجهي نسبت به همسر است.

 

شايد شما مقصر رفيق بازي همسرتانيد
فردي که در زندگي مشترک در انجام وظايف زناشويي و همسرداري کوتاهي مي‌کند خواسته يا ناخواسته باعث مي‌شود که همسرش بيشتر از گذشته اوقات فراغت خود را با دوستانش سپري کند. در اين حالت ممکن است مرد يا زن رشد يافته باشند اما چون همسرشان در ايفاي نقش همسري ضعف‌هايي دارد، فرد با بودن بين دوستانش احساس مي‌کند آرامش بيش تري دارد. در واقع وقتي يک مرد يا زن نتواند نقش آفريني صحيحي در خانه داشته باشند، کانون خانواده سرد مي‌شود و يکي از زوجين ترجيح مي‌دهد نياز عاطفي‌اش را در جمع دوستانش و‌گاه متاسفانه با نشاط‌هاي کاذب تامين کند.
البته کوتاهي همسر تنها يکي از دلايل رفيق بازي است به عبارت ديگر اين رفتار نادرست مي‌تواند دلايل ديگري هم داشته باشد.

يکي از راهکار‌ها اين است که در مورد روابط خود خوب فکر کنيد. آنهايي که برايتان مهم‌تر است را در ذهن مشخص و براي تمديد روابط با آن‌ها برنامه ريزي کنيد. شما مي‌توانيد دوستان جديدي هم پيدا کنيد. دوستاني که زوج باشند و شما بتوانيد همراه با همسرتان در کنار آن‌ها وقت بگذرانيد، اما تمام اين شرايط زماني امکان پذير است که زوجين با يکديگر به نتيجه و تفاهم رسيده باشند و قبل از هر تصميم گيري با يکديگر گفتگو کنند

رفيق بازي مساوي با طلاق عاطفي
بد‌ترين پيامد داشتن رابطه بيش از اندازه با دوستان يا به اصطلاح عاميانه‌تر «رفيق بازي» اين است که فاصله بين افراد بيشتر و بيشتر مي‌شود و هر يک از زوجين ترجيح مي‌دهند کمترين ارتباط را با يکديگر داشته باشند.
در پي اين نوع رفتار‌ها به مرور زمان آن عاطفه و احساسي که اوايل ازدواج وجود داشته است از بين مي‌رود و در ‌‌نهايت ممکن است به طلاق عاطفي منجر شود.

 

دوران مجردي پايان يافته است
بهتر است بدانيد بعد از ازدواج دوران مجردي پايان يافته است و خيلي چيز‌ها در زندگي شما با ازدواج تغيير مي‌کند. روابط دوستانه يکي از مواردي است که با اين دوران تغيير مي‌کند و‌‌ همان طور که گفته شد وقت آزاد و اولويت بندي افراد با اين تغيير شرايط عوض خواهد شد، اما يک راهکار ديگر هم وجود دارد؛ شما ديگر مثل گذشته زمان آزاد زيادي نخواهيد داشت اما حذف کلي و قطع رابطه با دوستان هم درست نيست.
به همين دليل يکي از راهکار‌ها اين است که در مورد روابط خود خوب فکر کنيد. آنهايي که برايتان مهم‌تر است را در ذهن مشخص و براي تمديد روابط با آن‌ها برنامه ريزي کنيد. شما مي‌توانيد دوستان جديدي هم پيدا کنيد. دوستاني که زوج باشند و شما بتوانيد همراه با همسرتان در کنار آن‌ها وقت بگذرانيد، اما تمام اين شرايط زماني امکان پذير است که زوجين با يکديگر به نتيجه و تفاهم رسيده باشند و قبل از هر تصميم گيري با يکديگر گفتگو کنند.

 

اولين قدم: اصلاح رابطه خود
همسري که تلاش مي‌کند عادت ناپسند رفيق بازي را از سر همسرش بيندازد ولي موفق نمي‌شود، به اين دليل است که ارتباط بين آن‌ها کمرنگ شده است. در اين مواقع ممکن است زن يا شوهر به دليل دلسوزي‌هاي زيادي که به هم دارند با شريک زندگيشان، با جملات امري يا دستوري برخورد کنند. اين نوع صحبت کردن به طور خاص با روحيات جنس مذکر به هيچ وجه سازگار نيست. خانم‌ها بايد بدانند در صورتي که به خاطر عمل اشتباه شوهرشان، مرتب به او دستور بدهند، نه تنها مشکل حل نمي‌شود بلکه فاصله عاطفي آن‌ها از هم زياد مي‌شود.


استفاده از جملات محبت آميز را فراموش نکنيد
فرض کنيد مردي به خانه دير مي‌آيد. همسرش هم نگران شده و به خاطر دلسوزي مي‌گويد «باز که دير آمدي و خبر ندادي؟» يا «تو هميشه دير مي‌آيي». اين گونه جمله‌ها با اينکه توهين نيست ولي به مرد شوک وارد مي‌کند و ممکن است مرد هم در جواب بگويد «اصلا خوب کاري کردم، که دير آمدم» يا «از اين به بعد دير‌تر هم خواهم آمد!» همين طور که مي‌بينيد استفاده از جملاتي نظير اين جمله‌ها، ممکن است باعث قطع ارتباط عاطفي زوجين شود. حالا اگر خانم به همسرش بگويد «نگرانت بودم» يا «دلتنگت شده بودم». اين جملات براي مرد‌ها يک بار عاطفي دارد و باعث مي‌شود آن‌ها درباره اين عملشان بيشتر فکر کنند و درباره آن تصميم جديدي بگيرند. استفاده از جملات مثبت، يکي از مهارت‌هاي ارتباط مطلوب است. اين را هم بدانيد که اگر اين مشکل برطرف شد، بايد خاطرات آن را در زباله‌دان تاريخ زندگيتان بيندازيد و هيچ وقت نه به آن‌ها فکر و نه آن روز‌ها را يادآوري کنيد.

فراوري:نسرين صفري

بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:916 آخرين تغييرات:94/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر