یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

قره شیخلو برنامه‌های سازمان دارالقرآن در سال ۹۴ را تشریح کرد

در نشست خبري،

قره شيخلو برنامه‌هاي سازمان دارالقرآن در سال ۹۴ را تشريح کرد

رئيس سازمان دارالقرآن در نخستين نشست خبري اين سازمان در سال ۱۳۹۴ ضمن ارائه گزارشي از فعاليت هاي اين سازمان در سال ۹۳، به تشريح برنامه هاي سال ۹۴ پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الکريم در نخستين نشست خبري اين سازمان در سال ۹۴ که امروز هشتم ارديبهشت‌ماه برگزار شد به ارائه گزارشي درباره برنامه‌ها و فعاليت‌هاي قرآني سال ۹۳ پرداخت و از برنامه هاي اين سازمان در سال ۹۴ خبر داد.

قره شيخلو گفت: در اواخر سال ۹۳ سعي کرديم کار تشکيلاتي با جديت و کيفيت بهتر پيگيري شود و در مراکز استان ها و همه شهرستان ها، در دار القرآن ها، کارشناس امور قرآني جذب کنيم و قصد داريم شوراهاي سياست گذاري ودستگاهها فرهنگي را ايجاد کنيم و برنامه هاي فرهنگي با موضوعات قرآني را در موضوعات مختلف براي خانواده هاي دستگاه ها که بسيار زياداند ايجاد نماييم. در سال ۹۳ علاوه بر اين بر تغييرات تشکيلاتي که در استان‌ها صورت گرفت، مجموعه دارالقرآن‌هاي ادارات تبليغات اسلامي استان‌ها به اداره امور برنامه‌ريزي قرآني ارتقا پيدا کردند و از اين پس با اين عنوان فعاليت خود را دنبال مي‌کنند.

وي در ادامه افزود: در اواخر سال ۹۳ هيئت رسيدگي به مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت تشکيل شد که معاون قرآن وزارت ارشاد به عنوان رئيس، بالاترين مقام مسئول سازمان تبليغات اسلامي به عنوان نائب رئيس، دو کارشناس ارشد حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي، دونفر از اتحاديه قرآني، نماينده حوزه علميه قم و نماينده سازمان اوقاف و امور خيريه در اين هيئت فعاليت مي کنند 

وي با اشاره به اينکه براساس ابلاغيه تشکيل هيئت رسيدگي به مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت جلوي صدور مجوز براي متقاضيان تااطلاع ثانوي گرفته شده است، تصريح کرد: مجوزهايي که درآينده براي مؤسسات قرآني صادر مي شود با دو امضاي وزارت ارشاد و سازمان تبليغات اسلامي خواهد بود و اميدواريم به زودي اولين جلسه اين هيئت تشکيل گردد.

وي در ادامه يادآور شد: در ديگر فعاليت هاي اين سازمان در سال ۹۳ انتقال سازمان دارالقران به ساختمان جديد بود که ۴ سال به طول انجاميد و با حمايت هاي دکتر خاموشي به بهره برداري رسيد.

وي علاوه بر اين به برگزاري دوره هاي مختلف توسط سازمان دار القرآن پرداخت و گفت: سال ۹۳ از دو بخش جذب اعتبار داشتيم که بخش اول از محل سازمان تبليغات اسلامي بود و در اين بخش ۶۰ درصد از اعتبارات مورد نياز تحقق پيدا کرد؛ بخش دوم از محل اعتبارات شوراي توسعه فرهنگ قرآني بود که در اين بخش نيز ۴۵ درصد اعتبارات ما تأمين گرديد.

وي به فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن در سال ۹۳ در حوزه آموزش اشاره کرد و افزود: حمايت از برگزاري کلاس‌هاي آموزش عمومي صحيح‌خواني قرآن، حمايت از آموزش‌هاي تخصصي قرآن، حمايت از آموزش‌هاي عمومي و حفظ قرآن، برگزاري دوره‌هاي تخصصي مهارت‌هاي زندگي قرآني، برگزاري دوره‌هاي تخصصي ويژه اقشار خاص (استعداد ها درخشان) برگزاري نخستين دوره طرح اعطاي مدرک به داوران مسابقات قرآن و برگزاري برنامه‌هاي قرآني در مراسم اعتکاف(با قرآن در زلال اعتکاف) از جمله برنامه‌هاي ما در حوزه آموزش بوده است.

وي در ادامه به فعاليت هاي پژوهشي اشاره کرد و گفت: در حوزه پژوهش نيز نگاه ما بر اين است که تمامي فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن الکريم پشتوانه کارشناسي داشته باشد و به همين منظور از کارشناسان توانمندي در عرصه‌هاي مختلف بهره گرفته‌ايم و در حوزه توليد محصولات قرآني نيز ۹ جلد کتاب با رويکرد آموزش قرآن چاپ کرديم که وقف و ابتدا، قرآن در روايات اهل بيت(ع) و سري جديد کتاب‌هاي حوزه پيش‌دبستاني از جمله اين توليدات بود. همچنين نرم‌افزار آموزش روانخواني قرآن از ديگر توليدات سازمان دارالقرآن الکريم در سال ۹۳ بود.

وي درباره فعاليت هاي تبليغي سازمان دارالقرآن گفت: برگزاري هفتمين دوره مسابقات تفسير نور الهدي با مشارکت ۹ هزار و ۳۴۱ نفر، برگزاري دومين دوره مسابقات قرآن تلاوت با مشارکت چهار هزار و ۸۴۵ نفر در دو مرحله استاني و کشوري، برگزاري نهمين مراسم تکريم چهره‌هاي قرآني به منظور تجليل از ۳۶ چهره قرآني از جمله؛ ۲۲ استاد پيشکسوت آموزش قرآن، پنج نفر رتبه اول مسابقات کشوري و بين‌المللي قرآن و ۹ حافظ داراي مدرک درجه دو حفظ قرآن از جمله برنامه‌هاي ما در حوزه تبليغي و ترويجي بوده است. نهمين دوره طرح ارزيابي و اعطاي مدرک تخصصي به حافظان قرآن از ديگر برنامه‌هاي ما در سال ۹۳ بود که در اين طرح نيز هزار و ۴۲ نفر مدرک تخصصي حفظ دريافت کردند.

وي در ادامه به فعاليت هاي ديگر اين سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان دارالقرآن الکريم سال گذشته به عنوان مسئول کميته محافل و مراسم نمايشگاه بين‌المللي قرآن هم بود که براين اساس، هفت نشست تخصصي، ۲۷ برنامه اذانگاهي و ۱۸ محفل انس با قرآن و معرفي خانواده‌هاي قرآني را در نمايشگاه بين‌المللي قرآن برگزار کرديم.

رئيس سازمان دارالقرآن افزود: در حوزه نظارتي هرساله بازديدهاي استاني داريم که سال گذشته ۳۱ بازديد اتفاق افتاد و مسئولان و کارشناسان سازمان دارالقرآن الکريم با حضور در استان‌ها از فعاليت‌هاي استاني نظارت کردند. در رابطه با حمايت از تشکل‌هاي قرآني نيز نزديک حمايت‌هاي مادي و معنوي خوبي از موسسات و تشکل‌ها صورت گرفت که سطح حمايت‌ها براي هر موسسه متفاوت بود.

وي به موضوع نشر قرآن اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه نظارت بر چاپ و نشر قرآن نيز ۱۱ هزار و ۱۵۰ جزء قرآن کريم تصحيح، ۲۴۴ مجوز چاپ صادر، ۱۲ هزار و ۱۵۹ اشکال در چاپ و نوشتار گرفته و رفع اشکال شد و همچنين ۳۷۴ قرآن کلي و ۱۵۸ قرآن زير ۳۰ جزء مجوز فعاليت گرفتند و تعداد مجوز خروج قرآن از کشور نيز چهار مجوز و چهار هزار و ۴۰ جلد قرآن بود.

وي در ادامه گفت: دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن الکريم امسال ۳۰ ساله مي‌شود و جشن سي‌امين سالگرد تأسيس اين دفتر را امسال برگزار مي‌کنيم و بعد از برگزاري اين جشن نمايشگاه دائمي قرآن‌هاي مجوز گرفته و قرآن‌هاي چاپ شده را در محل سازمان دارالقرآن الکريم برپا مي‌کنيم.

قره شيخلو ادامه داد: سومين دوره مسابقات قرآن تسنيم نيز سال گذشته با حضور پنج هزار و ۵۷۱ نفر از دستگاه‌هاي فرهنگي کشور برگزار شد و امسال اميدواريم با تأمين اعتبارات لازم بتوانيم چهارمين دوره آن را نيز برگزار کنيم. به دستگاه‌هاي فرهنگي اعلام کرده‌ايم که در صورت تمايل درخواست خود را براي برگزاري چهارمين دوره اين مسابقات به شوراي سياست‌گذاري برنامه‌هاي قرآني دستگاه‌هاي فرهنگي اعلام کنند تا درخواست آنها در جلسه بعدي اين شورا بررسي و نهايت متولي اين دوره از مسابقات مشخص شود.

وي به ضعف سازمان در حيطه فناوري اطلاعات اشاره کرد و گفت: سال گذشته در اين حوزه ضعف داشتيم و کار مهمي انجام نداديم هرچند که اين حوزه بسيار مهم است و بايد فکر اساسي براي آن صورت گيرد اما براي رفع اين مشکل امسال ساختار و نيروهاي حوزه فناوري اطلاعات را تغيير داده‌ايم تا شاهد تغييرات خوبي در فعاليت‌هاي اين حوزه باشيم.

وي به برنامه هاي سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴ موضوع آموزش را در اولويت کار خود قرار داده‌ايم و بنا داريم نگاه ويژه‌اي به حوزه آموزش قرآن داشته‌ باشيم و در اين حوزه به صورت تخصصي ورود پيدا کنيم ومبناي ما در حوزه آموزش نگاه حمايتي با توجه به ظرفيت‌هاي موجود است و به همکاران در معاونت آموزش سازمان تأکيد داشته‌ايم در وهله اول يک بازبيني جدي با نگاه جديد و با محوريت تربيت قرآني داشته باشند و سپس به برنامه‌ريزي در اين حوزه بپردازند.

وي افزود: بيش از ۳۰ سال سابقه آموزش داريم و بايد بتوانيم بعد از ۳۰ سال يک تغيير جدي در محتواي آموزشي ايجاد کنيم تا آموزش‌ها در زندگي مردم تأثيرگذار باشد و کارهاي شروع شده با نگاه تربيتي ادامه پيدا کرده و فعاليت‌هاي آموزشي به روزرساني شود.

رئيس سازمان دارالقرآن در ادامه گفت: ما در برپايي حلقه‌هاي تفسير قرآن در سطح کشور بسيار ضعيف هستيم و جلسات تفسير قرآن به ميزبان لازم نداريم و اميدواريم بتوانيم ۱۵۰ جلسه آموزش تفسير قرآن از سوي سازمان دارالقرآن الکريم راه‌اندازي کنيم.

وي به طرح هاي قرآني اشاره کرد و افزود: طرح با قرآن در زلال اعتکاف که نخستين دوره آن سال گذشته برگزار شد امسال در سطح وسيع‌تري اجرا مي‌شود. سال گذشته اين طرح در هزار و ۸۰۰ مسجد کشور اجرا شد و امسال تلاش داريم ۵۰ درصد به اين رقم اضافه کنيم و تعداد مساجد اجراکننده اين طرح را افزايش دهيم.

وي به طرح نور باران اشاره کرد و افزود سال گذشته در اين طرح که به منظور چاپ قرآن با کمک‌هاي مردمي اجرا شد ۸۵ هزار جلد قرآن با کمک‌هاي مردمي چاپ کرديم و امسال تلاش داريم اين طرح را دنبال کرده و از کمک‌هاي مردمي بيشتري بهره‌مند شويم. خيرين قرآني مي‌توانند امسال نيز کمک‌هاي نقدي خود را به شماره حساب ۸۸۸۸۸ بانک ملي، شعبه عظيم‌پور واريز کنند.

وي در ادامه اظهار داشت: در سال گذشته يازده هزار و ۱۵۰ جزء قرآن توسط مصححان دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن تصحيح شده است، افزود: ۲۴۴ مجوز چاپ براي تيراژ يک ميليون و نهصد و سي و شش هزار و هفتصد جلد قرآن بوده است. تا پايان سال ۹۲ بيشترين چاپ قرآن با ترجمه استاد الهه قمشه اي که بوده که اين آمار در سال ۹۳ جاي خود را به ترجمه استاد حسين انصاريان داده و متأسفانه در سال ۹۳ تيراژ چاپ قرآن به علت گراني کاغذ و ساير مشکلات نسبت به سال قبل خود با کاهش ۱۶ درصدي مواجه شده است.

وي در ادامه بيان داشت سال گذشته ۸۸ درصد از دوميليون قرآن چاپ شده به خط عثمان – طه بوده است، گفت: ۹.۵ درصد از اين آمار به خط استاد حسن زاده، ۱.۵ درصد به خط پاکستاني و کمتر از يک درصد به قرآن هاي کم علامت اختصاص دارد که اين موضوع ضعف بزرگي است.

وي در ادامه افزود حمايت از مراسم‌ها و محافل‌ قرآني، حضور در نمايشگاه‌هاي قرآني کشور، حمايت از برنامه‌هاي خاص با محوريت قرآن کريم، ساماندهي و حمايت از تشکل‌هاي قرآني از ديگر برنامه‌هاي ما در سال ۹۴ است.

وي در انتها اضافه کرد: در آستانه ماه مبارک رمضان همايش حافظان کل قرآن که مدرک درجه يک، دو و سه از سازمان دارالقرآن الکريم دريافت کرده‌اند برگزار مي‌کنيم و در اين طرح دو هزار حافظ کل قرآن حضور خواهند داشت که طي ۹ سال گذشته موفق به دريافت مدرک درجه يک تا سه حفظ قرآن شده‌اند. وي به ظرفيت عظيم مردم اشاره کرد و گفت در حال حاضر ۹۰ هيئت مذهبي ثبت شده در کشور داريم که ظرفيت بسيار عظيمي است و بنا داريم در قدم اول موضوعات قرآني را در اين هيئت‌ها پررنگ کنيم و از مساعدت هاي مردمي بهره براي فعاليت هاي فرهنگي قرآني بهره ببريم.

تعداد بازديد:1423 آخرين تغييرات:94/02/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر