دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

جامع‌ترین معجم قرآنی به زبان اردو منتشر شد

جامع‌ترين معجم قرآني به زبان اردو منتشر شد

مدير گروه فرهنگنامه هاي قرآني مرکز فرهنگ و معارف قرآن کريم گفت: جامع‌ترين معجم قرآني به زبان اردو منتشر شد.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام والمسلمين عيسي زاده، مديرگروه فرهنگنامه هاي قرآني مرکز فرهنگ و معارف قرآن کريم گفت: جلد دوم بزرگ‌ترين معجم موضوعي قرآن به زبان اردو منتشر شده، اين اثر ترجمه جامع‌ترين فرهنگ‌نامه قرآني است که از سوي گروه فرهنگ‌نامه‌هاي قرآني مرکز فرهنگ‌ و معارف قرآن تدوين گرديده است.

به گفته وي، فرهنگ قرآن يک اثر کم نظير قرآني در ۳۳ جلد، طي پانزده سال تلاش پژوهشگران تدوين و در سال ۱۳۸۸ به پايان رسيد. اين اثر فاخر، در مجامع بين‌المللي، افتخارات ارزشمندي را به خود اختصاص داده است که در سال ۱۳۹۱ به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي برگزيده شد.

عيسي زاده ادامه داد: با توجه به اهميّت اين اثر و کثرت تقاضاي محققان اردو زبان، ترجمه اردوي آن با همکاري مؤسسه امام المنتظر و مرکز فرهنگ و معارف قرآن آغاز گرديد که جلد اول آن در سال ۱۳۹۳ منتشر گرديد و هم‌اکنون جلد دوم آن نيز از چاپ خارج و در اختيار پژوهشگران اردو زبان قرار گرفته و در کشورهاي اردو زبان، عرضه خواهد شد.

به گفته وي، در اين جلد مدخل‌هاي آزر، آساني، آسايش، آسمان، آسيه، آصف بن برخيا، آل ابراهيم، آل داود، آل عمران، آل فرعون، آل لوط، آل موسي، آل هارون، آل يعقوب، آمريت مورد بحث قرار گرفته است. و با توجه به اين که در ترجمه اردو، علاوه بر برداشت‌هاي مرتبط، ترجمه آيات نيز به زبان اردو، ارائه خواهد شد، تعداد مجلدات به هشتاد جلد خواهد رسيد.

حجت الاسلام عيسي زاده در پايان گفت: يکي از ويژگي‌هاي اين اثر کم‌نظير قرآني، ارائه جزئي‌ترين اطلاعات قرآني به صورت الفبايي موضوعي مي‌باشد که در قالب سه هزار مدخل اصلي و بيش از ۶۵ هزار عناوين فرعي در اختيار مخاطب قرار مي‌گيرد.

تعداد بازديد:959 آخرين تغييرات:94/02/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر