جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/مقالات

اهمیت ماه رجب در کلام رهبرمعظم انقلاب

اهميت ماه رجب در کلام رهبرمعظم انقلاب

ماه رجب، ماه رحمت و برکت الهي است.


از پيغمبر مکرم اسلام نقل شده است که فرمود«اللهم بارک لنا في رجب و شعبان».(۱)اين ماه وماه شعبان، گذرگاه مؤمنان به سوي ماه ضيافت الهي - ماه مبارک رمضان – است. (بيانات در بيست و دومين سالگرد امام خميني(ره)، ۱۴/۳/۹۰)

ايام، مصادف است با ماه مبارک رجب؛ ماه دعا، ماه توسل، ماه تضرع، ماه آماده شدن دل‌ها ان‌شاءالله براي ورود به ساحت رمضان. اين‌که در اين ماه اين دعاها توصيه شده است، اين اعمال توصيه شده است، اين استغفار توصيه شده است، بي‌جهت نيست. دعا هميشه خوب است، هر دعايي را هميشه مي‌شود خواند؛ اما اين دعا را براي روزهاي ماه رجب، يا براي ايام خاصي از ماه رجب به ما توصيه کرده‌اند؛ پيداست خصوصيتي در اين ماه هست، خصوصيتي در اين ايام هست؛ از اين خصوصيات بايد استفاده کرد. ان‌شاءالله به خداي متعال متوسل بود، متضرع بود، کمک خواست، تکيه کرد، اعتماد کرد؛ خداوند متعال هم ان‌شاءالله کمک خواهد کرد. (بيانات در ديدار رئيس و مسؤولان قوه قضائيه‌، ۷/۴/۱۳۸۹)

ماه رجب، بهار عبادت و تضرّع و توسل الي الله است. اين ايام عبادت را - اين ماه رجب را، ماه شعبان را و بالاتر، ماه رمضان را - دست کم نبايد گرفت. پس ماه رجب است، ماه عبادت است، ماه توسل به پروردگار است، ماه تضرع است؛ و در اين راه، ماه تشبه به اميرالمؤمنين است. با خدا ارتباطمان را قوي کنيم تا در ميدان‌هاي زندگي بتوانيم با اراده محکم، با قدم استوار و باذهن روشن،واردهرميداني بشويم.  (بيانات درديداراقشارمختلف مردم درسالروز ميلاد حضرت علي(ع)، ۲۶/۴/۸۷)

رجب، ماه صفا دادن به دل و طراوت بخشيدن به جان است؛ ماه توسل، خشوع، ذکر، توبه، خودسازي و پرداختن به زنگارهاي دل و زدودن سياهي‌ها و تلخي‌ها از جان است. دعاي ماه رجب، اعتکاف ماه رجب، نماز ماه رجب، همه وسيله‌يي است براي اين‌که ما بتوانيم دل و جان خود را صفا و طراوتي ببخشيم؛ سياهي‌ها، تاريکي‌ها و گرفتاري‌ها را از خود دور کنيم و خودمان را روشن سازيم. اين، فرصت بزرگي است براي ما؛ بخصوص براي کساني که توفيق پيدا مي‌کنند در اين ايام اعتکاف کنند. (بيانات در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران‌، ۲۸/۵/۸۴)

اين روزها و شب‌ها بسيار مغتنم است؛ روزهاي ماه متبرّکِ خداوند است. ماه رجب، فرصت مغتنمي است براي همه دل‌هاي مؤمن که رابطه خود را با خدا مستحکم کنند. انسان به اين ارتباط معنوي و روحي نيازمند است. دل غافل در معرض هجوم شيطان قرار مي‌گيرد و وقتي شيطان بر دل و جان آدمي تسلّط پيدا کرد، شرّ و فساد در دنيا به وجود مي‌آيد. راه علاج عميق و حقيقي در برخورد با هرگونه شرّ و فسادي در عالم، ارتباط با خدا و مصونيت بخشيدن به دل و جان خود از نفوذ و چيرگي شيطان است. اگر شيطان بر دل‌هاي انسان‌هايي که منشأ آثار بزرگي در جوامع جهاني هستند، مسلّط نمي‌شد، دنيا روي آرامش به خود مي‌ديد و انسان‌ها از امنيت و سلامت برخوردار بودند. همه بدبختي‌هاي بشر، ناشي از دوري از خداست. لذا در اسلام فرصت‌هايي براي ارتباط ويژه با خداوند متعال معين شده است.

يکي از اين فرصت‌ها ماه رجب است. ماه رجب را قدر بدانيد. همه دعاهايي که در اين ماه وارد شده، درس است؛ صِرف لقلقه زبان نيست. اين دعاها را با حضور قلب و با آگاهي از عمق معناي آن‌ها، بر دل و زبانتان جاري کنيد. اگر انسان مسلمان - جوان و پير، زن و مرد - در ماه رجب و سپس ماه شعبان، رابطه خود را با خداي متعال روان و نزديک‌تر کند، با آمادگي به ماه رمضان مي‌رسد؛ آن‌گاه ماه رمضان ضيافت الهي مي‌شود. انسان بايد آماده شود و سپس وارد ضيافت گردد.

شستشويي کن و آن‌گه به خرابات خرام‌ انسان بايد اين شستشو را در ماه رجب و شعبان بکند تا بتواند در ماه رمضان بر سرِ سفره الهي وارد شود و از آن سفره متنعّم گردد و فيض ببرد. اگر از ماه رمضان فيض برديم، آن‌گاه اعمال و اخلاق و نگرش و افکار خود ما نشان خواهد داد که پيشرفت کرده‌ايم؛ خودمان محک‌زنِ خويش مي‌شويم و پيشرفت را تشخيص مي‌دهيم. ما اين امتحان‌ها را نمي‌کنيم، آن‌گاه بدبختي‌ها و گرفتاري‌هايش را در وجود خودمان و در فضاي جامعه لمس مي‌کنيم. همه - بخصوص خانواده‌هاي شهيدان - بايد ماه رجب را مغتنم بشمارند.
(بيانات در ديدار خانواده‌هاي شهداي نيروهاي مسلح، ۴/۷/۸۰)

در آستانه ماه مبارک رجب هستيم که ماه بسيار بزرگ و مبارکي است. اين ماه و ماه شعبان و ماه رمضان، عيد بندگان صالح خدا و اولياءالله محسوب مي‌شود؛ چون وقتِ مناجات و تضرّع و توجّه به حضرت ربّ‌الارباب است. بشر در هر برهه‌اي از زمان و در هر شأني از شؤون اجتماعي که باشد، به ارتباط با خداوند و دعا و توجّه و تضرّع نياز دارد. اين نياز، يک نياز اساسي است. بدون ارتباط با خدا، انسان در درون خود تهي است؛ بي‌مغز و بي‌معنا و بي‌محتواست. توجّه به خداوند و ارتباط با او، روحي است در کالبد انسان واقعي و حقيقي. هر فرصتي را براي استحکام رابطه بين «عبد» و «رب» بايد مغتنم شمرد؛ و فرصت ماه رجب، از اين فرصت‌هاست.

دعاهايي که در اين ماه وارد شده، درس‌هاي تربيت است. دعا را بايد شناخت. دعا در عين اين‌که دلِ انسان را با خدا متّصل و جان آدمي را سرشار از صفا و معنويت مي‌کند، فکر و ذهن او را هم هدايت مي‌نمايد. اين دعاها درس است. اگر در معاني اين دعاها تدبّر کنيم، بزرگ‌ترين هديه‌هاي معنوي الهي را در اين‌ها خواهيم يافت. انسان به اين درس‌ها کمال احتياج را دارد.

ماه رجب و ماه شعبان، مقدّمه ماه رمضان هم هست. همه اين‌ها مقدّمه «ليلةالقدر» است. چقدر خوب است که جوانان عزيز ما و عموم مردم، دل‌هاي خودشان را در اين ماه، آماده ورود به ماه مبارک شعبان و ماه مبارک رمضان کنند. (بيانات در ديدار اقشار مختلف مردم‌، ۲۹/۷/۷۷)

همين دانشگاه تهران ما، همين مسجد دانشگاه، شاهد عبادت و راز و نياز و نماز جماعت و اعتکاف و روزه‌داري برجسته‌ترين جوانان اين مملکت است. بهترين جوانان هر کشور، جواناني هستند که صاحب فکر و با انديشه باشند. قاعدتا و غالبا در ميان دانشجويان، اين‌طور کساني به صورت وافر پيدا مي‌شوند؛ البته در بين غير دانشجويان هم اين‌طور جوانان خوب هستند، ولي در زمان قديم -زمان ما که جوان بوديم- در ميان دانشجويان، در دانشگاه تهران و بعضي دانشگاه‌هاي ديگر و در همه ايران، شايد هزار نفر اعتکاف نمي‌کردند. در قم که مرکز دين و عبادت بود، شايد چند صد نفر طلبه اعتکاف مي‌کردند. معمول نبود؛ مردم دور بودند. (بيانات در خطبه‌هاي نماز جمعه‌، ۱۲/۱۰/۷۶ ).

تعداد بازديد:1028 آخرين تغييرات:94/02/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر