دوشنبه 7 خرداد 1397 - 12 رمضان 1439 - 28 مي 2018
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ورود واکسن آنفولانزا به بازار دارویی کشور

مجري طرح خبر داد:

ورود واکسن آنفولانزا به بازار دارويي کشور

داروي واکسن آنفولانزا به عنوان يک طرح کلان ملي و چندين كيت تشخيصي طي سال جاري توسط پژوهشگران و فناوران کشورمان به بازار دارويي کشور وارد مي شود.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، صابرفر - مديرعامل شرکت مجري طرح کلان ملي واکسن آنفولانزا، با بيان اين‌که اين واکسن با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري در دستور کار توليد و عرضه به بازار دارويي کشور قرار دارد، اظهار کرد: فرآورده دارويي واکسن آنفولانزا، طي ماه هاي آينده براي انجام بررسي و تاييديه‌ها به وزارت بهداشت ارائه خواهد شد و پس اخذ تاييدها وارد بازار دارويي کشور مي‌شود.

وي گفت: تست‌هاي باليني حيواني اين دارو با موفقيت انجام شده و نتيجه‌بخش بوده است و اميدواريم بعد از تحويل دارو به وزارت بهداشت براي انجام تست‌هاي باليني انساني، وارد بازار دارويي کشور شود.

وي توليد واکسن هاي ويروسي، توليد کيتهاي تشخيصي،‌ توليد داروهاي آنتي وايرال و ضد سرطان، با بهره‌گيري از آزمايشگاه رفرانس کنترل کيفي مواد اوليه و فرآورده هاي دارويي و واکسن فعاليت‌هاي اين شرکت دانش‌بنيان عنوان کرد و افزود: طيف گوناگوني از کيت‌هاي تشخيص مولکولي توسط اين شرکت توليد شده و حدود ۳۰ کيت تشخيصي بيوشيمي باليني توليد شده و ۱۲ کيت از نوع الايزا و کيت‌هاي تست سريع (Rapid Test) براي تشخيص عوامل عفوني مثل ويبريوكلرا از ديگر کيت‌هاي توليدي اين شرکت هستند. 

صابرفر با بيان اين‌که داروهاي ضد ويروسي و ضد سرطان از ديگر توليدات اين شرکت هستند افزود: ما بر روي داروهاي ضد سرطان کار کرده‌ايم و يکي از داروهاي ضد ويروس اين شرکت به مرحله نيمه صنعتي توليد رسيده، که بايد مراحل نهايي خود را پشت سر گذاشته تا وارد بازار شود. 

وي اشاره كرد: سال آينده كل واكسن آنفلونزاي مورد نياز كشور را تامين مي شود و بعد از آن وارد فاز صادراتي خواهد شد.

صابرفر با تاکيد بر ضرورت تسهيل روندهاي تاييدي وزارت بهداشت اظهار کرد: ما محصول را توليد مي‌کنيم، اما روند طولاني که وزارت بهداشت براي بررسي يک دارو و كيت تشخيصي براي صدور مجوز صرف مي‌کند، مي‌تواند موجب ورشکستگي يک شرکت شود. 

مديرعامل شرکت بايرپل فناور ادامه داد: به دليل ضرورت پرداخت وام و تسهيلاتي که گرفته‌ايم، تعهداتي که داريم، ايجاب مي‌کند اين دارو و كيتهاي تشخيصي ظرف حداکثر چندماه به بازار تجاري وارد شود. اما روند طولاني بررسي و تاييد که گاهي مواقع خيلي طول مي‌کشد و در اين مدت کسي پاسخ‌گوي بازپرداخت وام ها و اجراي تعهدات ما نيست مشکلات جبران‌ناپذيري را براي شرکت هاي به‌دنبال دارد. ضمن آن‌که توانايي رقابت‌پذيري را از شرکت‌هاي داخلي سلب مي‌کند.

صابرفر آمادگي و حمايت معنوي بخش‌هاي گوناگون کشور از جمله متقاضيان و حمايت‌کنندگان را در ايجاد زمينه شرايط براي گسترش شرکت‌هاي دانش‌بنيان ضروري دانست و گفت: بايد در دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و مخاطبان دانش و فناوري نسبت به ضرورت توجه به شرکت هاي دانش‌بنيان به طور جدي توجه شود.

تعداد بازديد:610 آخرين تغييرات:94/03/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر