چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

۵ ساعت گشت تعزیرات در تهران/ بازار میوه بی سر و سامان است

مهر گزارش مي دهد؛

۵ ساعت گشت تعزيرات در تهران/ بازار ميوه بي سر و سامان است

قيمت هاي خيره کننده ميوه هاي تابستانه در تهران آن قدر سليقه اي است که رئيس گشت هاي مشترک تعزيرات حکومتي تهران مي گويد بازار ميوه تهران بي سر و سامان است.

خبرگزاري مهر - گروه اجتماعي: عصر يک روز گرم ماه مبارک رمضان با بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت و رئيس گشت هاي مشترک تعزيرات حکومتي تهران راهي بازار پايتخت مي شويم. بازاري که بيشتر موضوع نان، ميوه، آش و حليم و زولبيا و باميه اش داغ است.

از خيابان مطهري گرفته تا محله گيشا... بازرسان به سراغ فروشگاه هايي مي روند که حداقل اتيکت قيمت ندارند. اما در اين ميان امان از ميوه فروشان تهراني که به قول برخي شهروندان با قيمت هاي کيلويي، صداي مردم را در آورده اند.

در خيابان جهان آرا به سراغ يک ميوه فروشي بزرگ رفتيم که برچسب قيمت روي ميوه هايش نصب نبود. مشتري ها هر يک قيمت ها را سئوال مي کردند و فروشنده مجبور بود قيمت بدهد اما نکته قابل تامل اينجا بود که هر مشتري قيمت خاصي داشت! يعني اگر مشتري وضعش مناسب نبود يک قيمت و اگر هم خودروي لوکسي داشت قيمت ديگري براي او لحاظ مي کردند! يکي از شهروندان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انگور ياقوتي را از ميوه و تره بار قزل قلعه کيلويي ۷۸۰۰ تومان خريداري مي کنم در حالي که مغازه دار ۹ تا ۱۳ هزار تومان مي دهد.

فروشنده بعد از کلي خواهش خواست بازرسان را مجاب کند که قيمت هايش پايين است اما به دليل نداشتن فاکتور خريد و عدم ارائه فاکتور به مشتري و چند نرخي بودن ميوه هايش توسط بازرس سازمان گزارش شد تا به هيئت عمومي برود و در موردش تصميم گيري کنند.

عدم نصب قيمت و گران فروشي مهمترين تخلفات بازار ميوه

اما نکته قابل تامل در اين گشت ها اين بود که برخي مغازه دارها چندين مغازه ميوه فروشي داشتند و آنها اجاره داده بودند که فاصله اين فروشگاه ها از هم بسيار کم بود. متاسفانه در ديگر فروشگاه هاي ميوه فروشي در منطقه گيشا و ساير مناطق رسم شده که ميوه فروش ها در کنار عرضه ميوه آبليمو و ترشي هم عرضه کنند که اين خلاف قانون است. در حالي که آبليموها بيشتر غيراستاندارد بوده و از آب کاه و اسيد توليد مي شوند که به دستور بازرس در محل جمع آوري شد. اما مهمترين تخلفات در اين فروشگاه ها عدم درج قيمت و نصب اتيکت و گران فروشي بود.

در هنگام بازرسي از يک فروشگاه عرضه ميوه شهروندان گفتند اگر سري به چهارراه بالاتر بزنيد خوب است. يکي از شهروندان هم گفت: روز گذشته همسرم رفت شليل بخرد که کيلويي ۲۲ هزار تومان با او حساب کرده بودند که فروشنده گفت هرکاري دلتان مي خواهد بکنيد! پس از اين اظهارات خبرنگار مهر بعنوان فروشنده نامحسوس خود را به آن ميوه فروشي رساند و ۴ کيلو شليل خريداري کرد که در رسيد نوشته شده بود ۴ کيلو ۲۲ هزار تومان در مجموع ۸۸ هزار تومان! بازرسان پس ار بررسي دريافتند فروشنده تخلفات زياد گران فروشي دارد و حتي براي هر ميوه چندين اتيکت روي هم نوشته که با هم فرق دارد که در همان محل جريمه شد.

بازار ميوه تهران بي سرو سامان است

بر اساس اين گزارش يکي از فروشگاه هاي عرضه ميوه، مستاجر بود و سن و سال حدود ۲۵ سال داشت مي گفت: ماهانه ۱۲ ميليون تومان اجاره مغازه مي دهيم و مجبوريم بر اساس قيافه قيمت ها تعيين کنيم! به قول معروف هر قدر تيغمان ببرد از مشتري پول مي گيريم. اميد شهرآبادي رئيس گشت هاي مشترک تعزيرات حکومتي تهران در گفتگو با مهر گفت: درست مي گويد. واقعا بازار ميوه تهران بي سرو سامان است و برخي فروشگاه ها بي حساب و کتاب از مردم پول مي گيرند.

جريمه هاي کوچک براي گران فروشان بزرگ

غير از بازار ميوه وضعيت بازار مرغ و گوشت هم مورد بازرسي قرار گرفت که برخي قصابي ها مرغ هاي روزهاي گذشته را همچنان در يخچال خود نگهداري مي کردند که بعضا حتي در آستانه فاسد شدن بود. برخي هم در کنار فروشگاه کالاهاي غير استاندارد عرضه مي کردند که تخلف محسوب مي شد.

مهمترين دغدغه بازرسان و ماموران تعزيرات قوانيني بود که دست و پاي آنها را به نوعي بسته بود. بعنوان مثال يک ميوه فروشي که بسيار قيمت هايش گران بود به دليل عدم صدور فاکتور ۵۹۲۰۰ تومان و به دليل عدم درج قيمت ۶۷۷۰۰ تومان و به دليل عدم ارائه فاکتور خريد تنها ۵۰ هزار تومان جريمه شد که اين ميزان در مقابل گران فروشي هاي اين فروشگاه بسيار ناچيز بود! به نوعي مي توان گفت که جريمه هاي کوچک براي گران فروشان بزرگ مهمترين مشکل تعزيرات در برخورد با گران فروشان است.
 

شهرآبادي گفت: ميوه گران است اما همين گراني هم با تعرفه است. در بازار داغ زولبيا و باميه هم مشکلاتي بود. از جعبه هاي سنگين وزن تا روغن هاي سوخته براي طبخ زولبيا و باميه ... با اين حال برخي فروشگاه هاي ميوه و شيريني قوانين را رعايت مي کردند که مورد تشويق قرار گرفتند. هر چند متخلفان جريمه شدند اما آنها تنها چند فروشگاه بودند در حالي که گران فروشي و عدم درج قيمت و ارائه فاکتور معتبر به مشتري در سطح تهران موج مي زند. مسئولان سازمان صنعت و تجارت بايد فکر اساسي براي کنترل بازار بي سر و سامان ميوه داشته باشند.

تعداد بازديد:1042 آخرين تغييرات:94/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر