دوشنبه 7 خرداد 1397 - 12 رمضان 1439 - 28 مي 2018
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

افزایش مرگ های عفونی در بیمارستان های کشور

افزايش مرگ هاي عفوني در بيمارستان هاي کشور

رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران، از افزايش ميزان مرگ و مير ناشي از عفونت‌ها در بيمارستان هاي کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر محمدمهدي فيض آبادي با بيان اينکه «مقاومت‌هاي ميکروبي» هزينه هاي بسياري را به سيستم بهداشتي و درماني کشور تحميل کرده است، گفت: ميزان مرگ و مير ناشي از عفونت‌ها با اين مقاومت‌ها بالا رفته و افزايش مقاومت‌هاي ميکروبي روند دسترسي به داروهاي قوي‌تر ضدميکروبي را هر روز مشکل تر مي‌کند.

وي با اشاره به برگزاري شانزدهمين کنگره بين المللي ميکروبيولوژي ايران از تاريخ سوم تا پنجم شهريور ماه در محل سالن همايش هاي بين‌المللي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، استقبال پزشکان از اين کنگره را بسيار خوب ارزيابي کرد و گفت: تا کنون صدها نفر براي شرکت در کنگره ثبت نام و مقالات خود را ارسال کرده‌اند.

فيض آبادي با بيان اينکه مهلت ارسال مقالات تا ۳۱ خرداد ماه بود، از تمديد زمان فراخوان ارسال مقالات تا تاريخ ۱۵ تيرماه خبر داد و گفت: به همکاران توصيه مي کنيم ارسال مقالات را به روزهاي پاياني موکول نکننند تا داوران زمان مناسب براي بررسي مقالات را داشته باشند. قرار است اين مقالات در يکي از مجلات آي.اس.آي به چاپ برسد و هرچقدر دقت و صحت مقالات بيشتر باشد شانس بيشتري براي چاپ آنها وجود دارد.

رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران محورهاي برگزاري اين دوره از کنگره را به اين شرح برشمرد و گفت: «مقاومت‌هاي ميکروبي» اولين محور کنگره است. مقاومت ميکروبي در مراکز تشخيصي و درماني و بيمارستان‌هاي ما بسيار مشکل ساز بوده و هزينه هاي بسياري را به سيستم بهداشتي و درماني تحميل کرده است.

فيض آبادي ادامه داد: ميزان مرگ و مير ناشي از عفونت‌ها با اين مقاومت‌ها بالا رفته است. افزايش مقاومت‌هاي ميکروبي روند دسترسي به داروهاي قوي تر ضد ميکروبي را هر روز مشکل تر مي کند و داروهاي فعلي را از کارامدي مي اندازد. اين موضوع در قالب پانلي به بحث گذاشته خواهد شد.

وي با بيان اينکه «بيماري‌هاي مشترک انسان و دام» عنوان پانل ديگري است که براي کنگره ترتيب داده شده است اظهار کرد: بيماري هاي ناقله از حيوانات به انسان و بويژه بيماري هاي بازپديد و نوپديد در ايران و جهان مورد توجه ويژه است و اساتيد صاحب فن براي ايراد سخن در اين باره دعوت به عمل آمده است.

رئيس شانزدهمين کنگره بين المللي ميکروبيولوژي ايران ادامه داد: «واکسن» يکي ديگر از موضوعات حائز اهميت است که به پيشگيري از بروز بيماري‌ها کمک مي‌کند. جلسه ويژه اي خواهيم داشت که يک مهمان ويژه از کشور فرانسه در آن حضور پيدا مي کند و درباره واکسن عليه سياه سرفه و سل سخنراني خواهد کرد.

فيض آبادي يکي ديگر از محورهاي کنگره را «ترکيبات طبيعي ضد ميکروبي» دانست و گفت: از اين موضوع استقبال بسياري شده است. بر اين اساس بر روي مواد موثره حاصل از ترکيبات طبيعي گياهي که مي‌توانند در سلامت انسان سودمند باشند و علاوه بر از بين بردن موجودات موذي و مزاحم به تقويت سيستم دفاعي و بنيه انسانها و حيوانات کمک کنند در قالب سمپوزيومي صحبت خواهيم کرد.

وي به «ميکروب شناسي آب» به عنوان يکي ديگر از محورهاي کنگره اشاره و اظهار کرد: سمپوزيوم ويژه اي در اين خصوص داريم. پانل «ميکروب شناسي مواد غذايي» نيز با حضور کارشناسان ارشد مراکز کنترل کيفي سازمان غذا و دارو برگزار مي‌شود.

تعداد بازديد:617 آخرين تغييرات:94/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر