جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

چرا به ماه رمضان، ماه «بهار قرآن» گفته می شود؟

پاسخ به سؤالات ديني؛

چرا به ماه رمضان، ماه «بهار قرآن» گفته مي شود؟

توصيف ماه رمضان بهار قرآن است از روايتي از امام محمد باقر(ع) گرفته شده که حضرت مي‌فرمايد: براي هر چيزي بهاري است و بهار قرآن ماه رمضان است.»

به گزارش خبرنگار مهر، گروه دين و انديشه خبرگزاري مهر برخي از پرتعدادترين سؤالاتي که توسط مردم از مرکز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني پرسيده مي شود را براي آگاهي مخاطبان ارائه مي کند.

چرا به ماه رمضان، ماه «بهار قرآن» گفته مي شود؟

اين توصيف برگرفته از روايتي از امام محمد باقر(ع) است که حضرت مي فرمايد:« لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ رَبِيعٌ وَ رَبِيعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضَانَ »(۱) «براي هر چيزي بهاري است و بهار قرآن ماه رمضان است.» ماه رمضان ماه نزول قرآن است، چنانکه خداوند متعال فرموده:« شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقان...»(۲) « ماهِ رمضان است ماهى كه قرآن، براى راهنمايى مردم، و نشانه‏ هاى هدايت، و فرق ميان حق و باطل، در آن نازل شده است.»

همان طور که فصل بهار، فصل رويش طبيعت و جان گرفتن دوباره آن است، نزول قرآن در ماه رمضان نيز حياتي دوباره بر روح و جان انسانهاست. چنان که خداوند متعال فرموده:« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَجيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْييكُمْ...»(۳) « اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! دعوت خدا و پيامبر را اجابت كنيد هنگامى كه شما را به سوى چيزى مى‏خواند كه شما را حيات مى‏بخشد...» و لذا در روايات از قرآن کريم به عنوان  «بهار دلها» ياد شده است.

در خطبه ۱۱۰ نهج البلاغه مي خوانيم:« وَ تَعَلَّمُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ أَحْسَنُ الْحَدِيثِ وَ تَفَقَّهُوا فِيهِ فَإِنَّهُ رَبِيعُ الْقُلُوب‏...» « و قرآن بياموزيد كه بهترين گفتارست، و در آن انديشه كنيد كه بهار دلهاست.‏‏» نزول قرآن در ماه مبارک رمضان بيانگر قابليت ويژه اي است که اين ماه از آن بهره مند است تا کتاب آسماني قرآن در اين ماه نازل گردد. چنانکه ساير کتب آسماني نيز در همين ماه رمضان نازل شده اند.

در روايتي امام صادق(ع) مي خوانيم:« نَزَلَتِ التَّوْرَاةُ فِي سِتٍّ مَضَيْنَ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ نَزَلَ الْإِنْجِيلُ فِي اثْنَتَيْ عَشْرَةَ مَضَتْ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ نَزَلَ الزَّبُورُ فِي لَيْلَةِ ثَمَانَ عَشْرَةَ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ نَزَلَ الْقُرْآنُ [الْفُرْقَانُ‏] فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ.»(۴) « تورات در شش شب از ماه رمضان گذشته نازل شد، و انجيل در دوازده شب از ماه رمضان گذشته نازل شد، و زبور در شب هجدهم ماه رمضان نازل شد، و قرآن [فرقان- خ ل‏] در شب قدر فرود آمد.»

تعداد بازديد:1237 آخرين تغييرات:94/04/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر