سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/پزشكي

تحمیل بیماری از مرزهای شرقی تمامی ندارد/ تب کنگو مهمانی ناخوانده

fiogf49gjkf0d

مهر گزارش مي‌دهد؛

تحميل بيماري از مرزهاي شرقي تمامي ندارد/ تب کنگو مهماني ناخوانده

زاهدان-سيستان و بلوچستان به دليل مرز هاي طولاني و نبود نظارت لازم در ان سوي مرزها همواره در زمينه سلامت مورد تهديد بوده که بيماري تب کنگو نمونه‌اي از اين تهديد است.

به گزارش خبرنگار مهر، تب کنگو از جمله بيماري هاي وارداتي از کشورهاي همسايه در سيستان و بلوچستان به شمار مي رود که سال هاي متمادي در فصل گرما به وسيله دام هاي قاچاق وارد اين ديار شده است.

بر اساس آمارهاي ارائه شده، آثار اين بيماري براي نخستين بار به دنبال ورود دام هاي آلوده از کشورهاي افغانستان و پاکستان در سال ۱۳۷۹ در سيستان بلوچستان مشاهده شد که عمده مبتلايان در شهرهاي شمالي و مرکز استان بودند، با توجه به ناشناخته بودن تب کريمه کنگو در آن سال ها حدود ۴۰۰ نفر از مردم سيستان و بلوچستان به اين بيماري مبتلا شدند.

به مرور زمان با آگاهي از نحوه شيوع تب کريمه کنگو به عنوان بيماري مشترک بين انسان و دام، توسعه مراکز درماني تخصصي، اجراي برنامه هاي آموزشي و پيشگيرانه، روند ابتلا به اين بيماري در سيستان و بلوچستان کاهش يافت به طوري که در سال گذشته تنها، ۲۰ مورد و امسال تا کنون سه مورد مبتلا به اين بيماري در استان تاييد شده که در معيار مقايسه با سال قبل با کاهش ۳۳ درصدي روبرو است.

بر اساس آمارهاي مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان، به سبب آشنائي کامل کادر درماني با اين بيماري، بيشترين موارد بروز اين بيماري (حدود ۷۰ درصد) در استان سيستان و بلوچستان رخ داده، ولي به دليل شناخت قابل قبولي که کادر بهداشتي و درماني و مردم از اين بيماري دارند، درصد موارد مرگ ناشي از بيماري در مقايسه با ساير استان‌ها بسيار پايين‌تر بوده و در حد ۰.۱۳ در ۱۰۰ هزار نفر است.

تا چه زماني شاهد تحميل بيماري بايد بود

در همين رابطه وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ماه پيش در سفر به سيستان و بلوچستان در کارگروه سلامت و امنيت غذائي استان هشدار داد که تا چه زماني شاهد تحميل بيماري از آن سوي مرز به مردمان اين ديار باشيم.

دکتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي افزود: بايد بگونه اي رفتار کرد تا ديگر شاهد تحميل بيماري از آن سوي مرز به اين استان نباشيم چرا که اين مردم لايق بهترين خدمات هستند.

مقام عالي وزارت بهداشت افزود: تا کي بايد مردم سيستان و بلوچستان رنج سرخک، وبا، تب مالت، کنگو و غيره را به سبب مرزي بودن تحمل کنند، مسئولان با هم افزائي بيشتر براي رفع اين مشکل چاره انديشي کنند.

اين سخن وزير را مي شود تذکري جدي به مديران و برنامه ريزان حوزه سلامت سيستان و بلوچستان دانست و حال که وزير بهداشت با چنين دغدغه اي به مسايل بهداشتي استان نگاه مي کند، بايد به بهترين شکل از چنين رويکردي براي رفع مشکل و کاهش فاصله استانداردهاي بهداشتي اين ديار بهره برد.

سه نفر در سيستان و بلوچستان به تب کريمه گنگو مبتلا شدند

رئيس مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از ابتداي سال ۹۴ تعداد سه نفر در استان سيستان وبلوچستان به تب کريمه کنگو مبتلا شده‌اند،  يک مورد از اين افراد ساکن جنوب سيستان و بلوچستان و دو نفر ديگر ساکن زاهدان بودند که با درايت کادر بهداشتي و درماني دانشگاه علوم پزشکي زاهدان تمامي بيماران به صورت سرپائي درمان و بهبود يافتند.

دکتر سيد مهدي طباطبائي با اشاره به اين بيماري بيان کرد: بيماري خونريزي دهنده‌ي تب‌دار حاد که عامل آن از گروه آربوويروس‌ها بوده و از طريق گزش کنه و يا تماس با خون يا ترشحات يا لاشه دام و انسان آلوده منتقل مي‌شود، در آسيا، اروپا و آفريقا وجود داشته و ضمن مرگ و مير بالا، همه گيري‌هاي داخل بيمارستاني آن شايع است، کنه‌ها در انتقال بيماري نقش مهمي داشته و قصابان، سلاخان، کارکنان کشاورزي، کشتارگاه‌ها، دامپزشکان، پزشکان، شاغلان در آزمايشگاه‌ها از افراد در معرض خطر محسوب مي‌شوند.

وي ياد آور شد: در سال‌هاي اخير بيش از صدها مورد انساني مبتلا به بيماري در کشور مورد تاييد قرار گرفته و ده‌ها مورد فوت در استان‌هاي خوزستان، بوشهر، چهار محال و بختياري، سيستان وبلوچستان، آذربايجان غربي، يزد، کرمان، تهران، اصفهان و فارس گزارش شده‌اند و با توجه به ورود بي رويه دام به خصوص قاچاق آن از کشور پاکستان و افغانستان، نگهداري دام‌ها در جوار اماکن مسکوني، فرهنگ مصرف بالاي گوشت توسط مردم منطقه و تامين بخشي از گوشت مصرفي مورد نياز از طريق کشتارهاي غير‌مجاز و غير بهداشتي در سطح شهر ملاحظه مي‌شود.

دکتر طباطبائي بيان کرد: احتمال مشاهده بيماري تب کريمه کنگو در تمام طول سال وجود دارد اما عمده فعاليت ناقل اين بيماري در فصل بهار و تابستان به سبب شرايط جوي است.

رئيس مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان افزود: با توجه به اينکه تب کريمه کنگو عمدتا يک بيماري شغلي است که قصاب ها، دامداران و سلاخان بيشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند، متاسفانه يک چهارم مبتلايان به اين بيماري در استان زنان خانه دار و در بعضي موارد دانش آموزان بودند.

وي ادامه داد: مهمترين دليل گسترش شيوع اين بيماري در زنان خانه دار و دانش آموزان مي تواند نگهداري دام در منازل و خرد کردن گوشت دام به محض کشتار باشد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان آمار خطرناک مرگ بر اثر بيماري تب کريمه کنگو در منابع علمي را ۳۰ تا ۵۰ درصد عنوان کرد و گفت: ميانگين ۱۵ درصدي مرگ بر اثر اين بيماري در سيستان و بلوچستان نسبت به ساير نقاط کشور و دنيا خيلي پايين تر است.

وي ۴۲ درصد از موارد بيماري به گروه سني ۲۰ تا ۲۹ سال يعني جمعيت فعال جامعه تعلق داشته و ۸۰ درصد آنها را مردان شامل مي‌شوند، ضمنا افراد در تماس با دام، کارگران کشتارگاه و کارگاه‌هاي بسته‌بندي گوشت و قصابان از جمله گروه‌هاي درمعرض خطر بيماري بوده و ۶۰ درصد موارد را در بر مي‌گيرند و خانم‌هاي خانه‌داري که در محل‌هاي مسکوني خود دام نگهداري کرده يا سابقه خرد کردن گوشت را دارند با اختصاص حدود ۲۰ درصد از موارد بيماري در رتبه بعدي قرار دارند.

دکتر طباطبائي بيان کرد: تب کريمه کنگو به راحتي قابل کنترل است و مي توان به آساني و با رعايت اصول بهداشتي شامل آموزش نکات ايمني و بهداشتي به مردم و نظارت بر خريد گوشت ذبح شده از محل هاي معتبر و استاندارد توسط شهروندان، عوارض ناشي از اين بيماري را به حداقل رساند.

وي تاکيد داشت: شهروندان بايد بيمار مشکوک به تب خونريزي دهنده را به سرعت به بيمارستان منتقل کرده و در هنگام ملاقات يا تماس با بيمار از وسايل حفاظت فردي شامل کلاه، ماسک، عينک، دستکش، روپوش، پيش بند پلاستيکي، و چکمه يا روکفشي استفاده کنند و از تماس با خون يا ترشحات بدن بيمار پرهيز کنند.

رئيس مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان گفت: دوره نهفتگي اين بيماري حدود ۱۰روز است و اگر بيمار به محض بروز علايمي که ذکر شد، با مراجعه به پزشک، اقدامات درماني روي او انجام گيرد، بهبود مي‌ يابد اما درصورتي که تشخيص و درمان بيماري دير باشد احتمال مرگ فرد مبتلا زياد است.

تب کنگو در دام داراي علائمي خاص نيست

مدير کل دامپزشکي سيستان و بلوچستان به خبرنگار مهر گفت: دام هاي وارداتي به استان پس از قرنطينه در روز اول پلاک کوبي و سپس  عليه انگل هاي خاطي که عامل انتقال تب کنگو هستند،  سم پاشي مي شوند و به طور مرتب در دوران قرنطينه سلامت دام مورد ازيابي قرار خواهد گرفت.

دکتر مهدي حسيني بيان کرد: به دليل نداشتن علامت اين بيماري در دام، الزام به سمپاشي وجود دارد و براي حفظ سلامت فعالان اين حوزه، ذبح به با رعايت تمامي استانداردهاي بهداشتي، در کشتارگاه هاي صنعتي استان، صورت مي گيرد و  قبل از کشتار نيز در اين مراکز مجددا معاينات باليني بر روي دام انجام خواهد شد.

وي تاکيد کرد: پس از کشتار نيز لاشه اين دام هاي وارداتي، مورد ارزيابي قرار گرفته و با توجه به تجهيز کشتارگاه هاي صنعتي به سيستم پيش سرد، لاشه در دماي بين دو تا چهار درجه به مدت ۲۴ ساعت باقي مانده که اين کار باعث کيفيت بيشتر گوشت و نابودي عوامل عفوني از قبيل تب کنگو مي شود.

حسيني ضمن تاکيد بر سالم بودن گوشت کشتارگاه هاي سيستان و بلوچستان، افزود:  گوشت پس از کشتار و رعايت چرخه استاندارد، به قصابي ها و کارخانه ها بسته بندي ها منتقل و سپس به دو صورت منجمد و تازه به ساير استان ها منتقل مي شود.

وي گفت: امسال، ابتلا به تب کنگو نسبت به سال هاي گذشته با توجه به اقدامات انجام گرفته از قبيل برگزاري کلاس هاي آموزشي براي پرسنل کشتارگاه ها و کارخانه هاي بسته بندي ها کاهش چشمگيري داشته است،

حسيني تاکيد کرد: اگر دام‌ ها از مراکز تحت نظارت دامپزشکي خريداري شوند به علت سمپاشي ‌هاي مکرر و تست سلامت، انتقال آلودگي به دام از طريق کنه به حداقل رسيده و بدين ترتيب خطر مرگ و ابتلا به بيماي تب کريمه کنگو کسي را تهديد نمي‌ کند.

وي با اشاره به اينکه ويروس اين بيماري به سادگي قابل کنترل است، اضافه کرد: افرادي که با دام زنده سر و کار دارند بايد در محيط کار از لباس مناسب استفاده کنند، ضمن آنکه از لباس هاي کار خود در محل زندگي استفاده نکرده و در هنگام کشتار دام نيز از البسه و دستکش هاي بهداشتي استفاده کنند.

مديرکل دامپزشکي سيستان و بلوچستان با اطمينان دادن به مردم نسبت به مصرف گوشت هاي ذبح شده اي که تحت نظارت اين سازمان صورت گرفته، تاکيد کرد: مصرف کنندگان با اطمينان خاطر توجه داشته باشند که تمام اصول و موارد بهداشتي به هنگام کشتار در کشتارگاه هاي صنعتي رعايت شده و هيچ جاي نگراني وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر،با توجه به همسايگي و دارا بودن مرز مشترک هزار و ۳۰۰ کيلومتري با دو کشور آسيب پذير افغانستان و پاکستان نگاه به پيشگيري از شيوع و ورود بيماري ها بايد جدي باشد تا از تحميل هزينه هاي جدي به کشور جلوگيري کند.

 ۵۱ درصد از جمعت اين استان در نقاط روستائي زندگي مي کنند که اين امر گواهي بر حساسيت مرز و نگاه ويژه به آن است که بايد با جديت از سوي وزارت بهداشت دنبال شود.

رها بودن بيماري ها در مرز مشکلي جدي است، نقيصه اي که بارها و بارها استاندار سيستان و بلوچستان نيز از آن انتقاد داشته است، بايد با توجه به شرايط خاص بهداشتي تحميل شده از آن سوي مرز، حلقه مفقوده دامپزشکي، حفاظت آب و دانشگاه علوم پزشکي شناسائي شود تا روز به روز چالش هاي اين حوزه کمتر شود.

تعداد بازديد:962 آخرين تغييرات:94/04/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر