شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

احیای مرجعیت قرآن راه نجات امت اسلامی است/دیپلماسی قرآنی در جهان

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي؛

احياي مرجعيت قرآن راه نجات امت اسلامي است/ديپلماسي قرآني در جهان

محمدحسين هاشمي در افتتاحيه بخش بين‌الملل نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با اشاره به شرايط خاص منطقه اي گفت: احياي مرجعيت قرآن تنها راه نجات و رستگاري امت اسلامي است.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم افتتاحيه بخش بين‌الملل بيست‌وسومين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در تهران، ۱۰ تير ماه با حضور برزين ضرغامي، دبير اجرايي نمايشگاه قرآن و جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي و  قرآني كشورمان در محل بوستان کتاب باغ موزه دفاع مقدس، برگزار شد.

در اين ابتداي اين مراسم که ۱۲هنرمند و پژوهشگر قرآني از ۸ کشور جهان نيز حضور  داشتند، «محمدحسين هاشمي» در سخناني با اشاره به اهتمام گسترش فعاليت هاي قرآني در عرصه جهاني گفت: افتتاح بخش بين الملل نمايشگاه قرآن نمودي از سهم مشارکتي جهان اسلام در اين آوردگاه فرهنگي و معنوي است.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، افزود: بخش بين الملل نمايشگاه قرآن در سال جاري علاوه بر دعوت از هنرمندان کشورهاي اسلامي ميزبان نمايندگاني از چند کشورهاي غير اسلامي نيز مي باشد.

وي با بيان اينکه فعاليت هاي قرآني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تنها محصور به ماه رمضان نيست، تصريح کرد: علاوه بر بخش بين الملل نمايشگاه بين المللي قرآن، اين سازمان از طريق رايزنان فرهنگي خود به مناسبت هاي مختلف و در طول سال نسبت به  اعزام قاريان، حافظان و مفسران قرآني اقدام مي کند.

هاشمي تاکيد کرد: در شرايطي که گروهک هاي شبه اسلامي به جنايت و ايجاد اختلاف در نقاط مختلف جهان مي پردازند، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با هدف احياي مرجعيت قرآن و اهل البيت (عليهم السلام) به عنوان بزرگترين مفسران قرآني، به برگزاري هفته هاي قرآني و برپايي شب هاي انس با قرآن مي پردازد.

وي با بيان اينکه در کنار اعزام قراء، بحث تبيين مفاهيم قرآني نيز همواره از جمله الويت هاي اين سازمان بوده است، اظهار کرد: در کنار اعزام قاريان بين المللي کشورمان به ۴۰ کشور دنيا هم اکنون مبلغاني نيز براي بحث تفسير مفاهيم قرآني به کشورهاي مختلفي اعزام شده اند.

هاشمي با اشاره به ماهيت وحدت بخش قرآن کريم، خاطر نشان کرد: در فضاي کنوني و در شرايطي که گروه هاي تکفيري و شبه اسلامي ايجاد تنش در بين ملت هاي اسلامي را به عنوان يک وظيفه براي خود ترسيم کرده اند، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با راهبردي که براي خود ترسيم کرده، به دنبال يک ديپلماسي قرآني در جهان اسلام است.

وي با تصريح به اينکه وحدت مسلمانان هميشه مورد عداوت دشمنان خود بوده است، اظهار کرد: در راستاي تفرقه افکني امروز صهيونيست‌ و برخي ايادي دنياي استکبار موفق شده اند، خيزش بيداري اسلامي را محدود کرده و متاسفانه به اهداف شوم خودشان در ايجاد تفرقه در بين مسلمانان نايل شوند.

هاشمي، با بيان اينکه در عصر کنوني فتنه‌ها در اوج خود قرار دارند، يادآور شد:‌ امروز راهبرد مهم جمهوري اسلامي ايران در عرصه بين‌الملل احياي مرجعيتي است که تمسک به قرآن و اهل بيت(ع) را تنها راه نجات امروز و فرداي مسلمانان مي داند.

وي با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران همواره با تمسک به مرجعيت قرآن با انحرافات گروه هاي تکفيري و جريان هاي سلفي، به مقابله پرداخته است، ادامه داد: بخش بين‌الملل نمايشگاه قرآن کريم با همين هدف تقريب هرچه بيشتري امت اسلامي و به نمايش گذاشتن آخرين دستاوردهاي قرآني کشورمان افتتاح و به فعاليت مي پردازد.

بخش بين‌الملل نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم تهران که به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هدف گسترش همکاري‌هاي فرهنگي و قرآني، برگزار مي‌شود، در سال جاري ميزبان هنرمندان و پژوهشگراني از کشورهاي  اندونزي، فرانسه، کويت، بوسني، سوريه، افغانستان، پاکستان، ترکيه، عراق و نيوزلند مي‌باشد.

گفتني است، اين افراد از جمع ۶۶ هنرمند داوطلب، براي حضور در اين نمايشگاه انتخاب شده و در رشته‌هاي مختلفي چون صنايع‌دستي، كاشيكاري، نقاشي‌خط، عكاسي و خوشنويسي به ارائه آثار خواهند پرداخت.

تعداد بازديد:770 آخرين تغييرات:94/04/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر