جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 










 


 












خروجي RSS

غلظت گرد و خاک در سیستان به سه برابر حد مجاز رسید

غلظت گرد و خاک در سيستان به سه برابر حد مجاز رسيد

زاهدان-با شروع توفان از دو روز پيش هواي سيستان در وضعيت نامساعد قرار دارد و اکنون نيز غلظت گرد و خاک در اين منطقه به سه برابر حد مجاز رسيد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، باز هم بادهاي ۱۲۰ روزه و قصه تکراري خشکسالي سيستان و فرياد هاي گمشده در توفان صدر خبر هاي امروز پهناورترين استان کشور بود، اوضاعي که از دو شب شرايط سختي را به مردم سيستان تحميل کرده است.

بارش خاک، چشم مردم سيستان را بر روي خوش زندگي مي بندد، به گفته يکي از مردم سيستان، اين شرايط سيستان انگار براي رسانه ملي و شبکه هامون عادت شده، چراکه نه تصويري و نه گزارشي در اين رابطه تهيه نمي شود.

ريزگردها، مهمان مردم سيستان

وزش توفان همراه با شن و ماسه و گرد و غبار مشکلات متعددي براي ساکنان اين منطقه به وجود آورده است که گسترش بيماري سل و کسب مقام نخست در ابتلا به اين بيماري از دستاوردهاي اين مهمان ناخوانده براي سيستان است.

گرد و غبار ناشي از اين توفان ها همواره با وزش باد از منطقه خارج مي شد يا فروکش مي کرد اما بروز پديده جديد بر مشکلات مردم افزوده است.

۱۵ ماه از سفر روحاني گذشت اما طرح ها اجرايي نشدند

نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي اسلامي افزود: دولت در سفر فروردين ماه ۹۳ به سيستان و بلوچستان، تثبيت شن هاي روان در هزار هکتار از کانون هاي بحراني سيستان را مصوب کرد تا از شدت ريزگرد هاي بکاهد اما متاسفانه اين طرح علي رغم تخصيص بودجه تا کنون اجرايي نشده است.

سيد باقر حسيني به خبرنگار مهر افزود: دولت آقاي روحاني بايد پاسخگو مردم باشد چرا که اگر حل بحران هامون به ديپلماسي خارجي مربوط مي شود، تثبيت شن هاي روان و از بين بردن کانون هاي بحراني گرد و غبار در سيستان که داخلي است چرا اقدامي نمي شود.

وي از دولتمردان خواست که اگر مسئولان به واسطه مشکل خوزستان به کشور عراق سفر کردند، اي کاش يک بار هم حاضر مي شدند به خاطر سيستان نيز به کشور افغانستان سفر کنند.

سرعت توفان شن سيستان به ۹۰ کيلومتر بر ساعت رسيد/ کاهش شعاع ديد به ۱۰۰ متر

کارشناس هواشناسي سيستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اکنون سرعت وزش باد در سيستان به ۹۰ کيلومتر بر ساعت گزارش شده که بر اثر آن شعاع ديد افقي را به ۱۰۰ متر رسانده است.

علي ملاشاهي افزود: وزش باد شديد در نوار شرقي کشور موجب افزايش غلظت گرد و غبار در منطقه سيستان شده و پيش بيني مي شود از فردا سه شنبه، با افزايش توفان بر شدت گرد و خاک شرايط سخت تري به مردم تحميل شود.

کارشناس هواشناسي سيستان و بلوچستان اظهار داشت: براي نواحي مرکزي و جنوبي استان در بعد از ظهر و فردا افزايش غلظت غبار و در برخي نقاط همراه با باد نسبتا شديد و وزش گرد و خاک پيش بيني مي شود.

ملاشاهي افزود: وزش باد نسبتا شديد همراه با گرد و خاک در ۴۸ ساعت آينده سواحل و درياي عمان را فرا مي گيرد و درياي به ويژه در نواحي شرقي در اين مدت مواج و متلاطم است.

وي پيش بيني کرد: در اين مدت به ويژه دوشنبه دماي هوا براي نواحي شمالي و مرکزي استان سه تا ۶ درجه کاهش يابد.

غلظت گرد و غبار به شش برابر حد مجاز رسيد

مديرکل محيط زيست سيستان و بلوچستان گفت: غلظت ذرات معلق در هواي منطقه سيستان  به سه برابر حد مجاز رسيد که شرايط سختي را براي نفس کشيدن مردم رقم زده است.

سعيد محمودي در گفتگو با مهر، حد مجاز ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ ميکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و افزود: غلظت ذرات معلق در هواي منطقه سيستان در اين مدت ۳۸۸ ميکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

تردد در محورهاي سيستان به کندي صورت مي گيرد

در همين رابطه فرمانده پليس راه  شمال سيستان و بلوچستان در گفتگو با مهر گفت: در اثر طوفان شديد شن اکنون ديد افقي در منطقه سيستان به ۱۰۰ متر رسيده و  تردد ها در محورهاي اصلي و فرعي باز است اما به کندي صورت مي گيرد.

سرهنگ ايوب شرافتي افزود: توصيه مي شود رانندگان از ترددهاي غير ضروري در محورهاي شمالي خودداري کنند زيرا در صورت کاهش ديد بيشتر حسب يقين محورها بسته خواهد شد.

وي ادامه داد: در حال حاضر تمامي نيروي هاي پليس راه با تمام توان در محورهاي شمالي حضور دارند و از رانندگان درخواست مي شود تا به منظور حفظ ايمني با چراغ روشن و رعايت سرعت مطمئنه در اين شرايط تردد کنند.

تمامي بيمارستان هاي سيستان به حالت آماده باش در آمدند

دانشگاه علوم پزشکي زابل با توجه به شرايط بحراني منطقه اعلام کرد که تمامي بيمارستان منطقه سيستان به سبب خدمات رساني به بيماران احتمالي تنفسي به حالت آماده باش در آمدند.

اين دانشگاه اعلام کرده است که همچنين در مناطقي از سيستان که شرايط بحراني است، توزيع ماسک رايگان نيز در دستور کار قرار دارد و اميد است در تعامل دانشگاه با مردم بتوان سلامت مردم را به بهترين شکل حفظ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سيستان شامل پنج شهرستان زابل، هيرمند، هامون، نيمروز و زهک است.

تعداد بازديد:662 آخرين تغييرات:94/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر