پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۶ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در سیستان و بلوچستان درمان شدند

در گفتگو با مهر مطرح شد:

۶ بيمار مبتلا به تب کريمه کنگو در سيستان و بلوچستان درمان شدند

زاهدان- رييس مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان گفت: شش بيمار مبتلا به تب کريمه کنگو از ابتداي امسال تاکنون در اين استان شناسايي و درمان شدند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آمارهاي ارائه شده، آثار اين بيماري براي نخستين بار به دنبال ورود دام هاي آلوده از کشورهاي افغانستان و پاکستان در سال ۱۳۷۹ در سيستان بلوچستان مشاهده شد که عمده مبتلايان در شهرهاي شمالي و مرکز استان بودند، با توجه به ناشناخته بودن تب کريمه کنگو در آن سال ها حدود ۴۰۰ نفر از مردم سيستان و بلوچستان به اين بيماري مبتلا شدند.

به مرور زمان با آگاهي از نحوه شيوع تب کريمه کنگو به عنوان بيماري مشترک بين انسان و دام، توسعه مراکز درماني تخصصي، اجراي برنامه هاي آموزشي و پيشگيرانه، روند ابتلا به اين بيماري در سيستان و بلوچستان کاهش يافت به طوري که در سال گذشته تنها، ۲۰ مورد و امسال تاکنون سه مورد مبتلا به اين بيماري در استان تاييد شده که در معيار مقايسه با سال قبل با کاهش ۳۳ درصدي روبرو است.

از ابتداي امسال تاکنون از ۲۶ فرد مشکوک به بيماري تب کريمه کنگو در سراسر استان ۷۸ نمونه گيري انجام و به آزمايشگاه تشخيصي تب هاي خونريزي دهنده در تهران ارسال شده است.

بر اساس آمارهاي مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان، به سبب آشنايي کامل کادر درماني با اين بيماري، بيشترين موارد بروز اين بيماري (حدود ۷۰ درصد) در استان سيستان و بلوچستان رخ داده، ولي به دليل شناخت قابل قبولي که کادر بهداشتي و درماني و مردم از اين بيماري دارند، درصد موارد مرگ ناشي از بيماري در مقايسه با ساير استان‌ها بسيار پايين‌تر بوده و در حد ۰.۱۳ در ۱۰۰ هزار نفر است.

شش نفر به تب کريمه کنگو در سيستان و بلوچستان مبتلا شدند

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان در اين باره اظهار داشت: از ۷۸ نمونه ارسالي به تهران، شش نفر (همگي مرد) مثبت گزارش شده و اين بيماران پس از درمان کامل از بيمارستان مرخص شدند و هم اينک هيچ موردي از ابتلا به تب کريمه کنگو در اين استان وجود ندارد.

سيد مهدي طباطبائي در گفتگو با مهر بيان کرد: سه نفر از مبتلايان به اين بيماري ساکن زاهدان و سه نفر ديگر ساکن سراوان، چابهار و کنارک بودند.

وي افزود: بيماري خونريزي دهنده‌ي تب‌دار حاد که عامل آن از گروه آربوويروس‌ها بوده و از طريق گزش کنه و يا تماس با خون يا ترشحات يا لاشه دام و انسان آلوده منتقل مي‌شود، در آسيا، اروپا و آفريقا وجود داشته و ضمن مرگ و مير بالا، همه گيري‌هاي داخل بيمارستاني آن شايع است، کنه‌ها در انتقال بيماري نقش مهمي داشته و قصابان، سلاخان، کارکنان کشاورزي، کشتارگاه‌ها، دامپزشکان، پزشکان، شاغلان در آزمايشگاه‌ها از افراد در معرض خطر محسوب مي‌شوند.

وي ياد آور شد: در سال‌هاي اخير بيش از صدها مورد انساني مبتلا به بيماري در کشور مورد تاييد قرار گرفته و ده‌ها مورد فوت در استان‌هاي خوزستان، بوشهر، چهار محال و بختياري، سيستان و بلوچستان، آذربايجان غربي، يزد، کرمان، تهران، اصفهان و فارس گزارش شده‌اند و با توجه به ورود بي رويه دام به خصوص قاچاق آن از کشور پاکستان و افغانستان، نگهداري دام‌ها در جوار اماکن مسکوني، فرهنگ مصرف بالاي گوشت توسط مردم منطقه و تامين بخشي از گوشت مصرفي مورد نياز از طريق کشتارهاي غير‌مجاز و غير بهداشتي در سطح شهر ملاحظه مي‌شود.

طباطبائي بيان کرد: احتمال مشاهده بيماري تب کريمه کنگو در تمام طول سال وجود دارد اما عمده فعاليت ناقل اين بيماري در فصل بهار و تابستان به سبب شرايط جوي است.

رئيس مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان افزود: با توجه به اينکه تب کريمه کنگو عمدتا يک بيماري شغلي است که قصاب ها، دامداران و سلاخان بيشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند، متاسفانه يک چهارم مبتلايان به اين بيماري در استان زنان خانه دار و در بعضي موارد دانش آموزان بودند.

وي ادامه داد: مهمترين دليل گسترش شيوع اين بيماري در زنان خانه دار و دانش آموزان مي تواند نگهداري دام در منازل و خرد کردن گوشت دام به محض کشتار باشد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان آمار خطرناک مرگ بر اثر بيماري تب کريمه کنگو در منابع علمي را ۳۰ تا ۵۰ درصد عنوان کرد و گفت: ميانگين ۱۵ درصدي مرگ بر اثر اين بيماري در سيستان و بلوچستان نسبت به ساير نقاط کشور و دنيا خيلي پايين تر است.

وي گفت: ۴۲ درصد از موارد بيماري به گروه سني ۲۰ تا ۲۹ سال يعني جمعيت فعال جامعه تعلق داشته و ۸۰ درصد آنها را مردان شامل مي‌شوند، ضمنا افراد در تماس با دام، کارگران کشتارگاه و کارگاه‌هاي بسته‌بندي گوشت و قصابان از جمله گروه‌هاي درمعرض خطر بيماري بوده و ۶۰ درصد موارد را در بر مي‌گيرند و خانم‌هاي خانه‌داري که در محل‌هاي مسکوني خود دام نگهداري کرده يا سابقه خرد کردن گوشت را دارند با اختصاص حدود ۲۰ درصد از موارد بيماري در رتبه بعدي قرار دارند.

طباطبائي بيان کرد: تب کريمه کنگو به راحتي قابل کنترل است و مي توان به آساني و با رعايت اصول بهداشتي شامل آموزش نکات ايمني و بهداشتي به مردم و نظارت بر خريد گوشت ذبح شده از محل هاي معتبر و استاندارد توسط شهروندان، عوارض ناشي از اين بيماري را به حداقل رساند.

وي تاکيد داشت: شهروندان بايد بيمار مشکوک به تب خونريزي دهنده را به سرعت به بيمارستان منتقل کرده و در هنگام ملاقات يا تماس با بيمار از وسايل حفاظت فردي شامل کلاه، ماسک، عينک، دستکش، روپوش، پيش بند پلاستيکي، و چکمه يا روکفشي استفاده کنند و از تماس با خون يا ترشحات بدن بيمار پرهيز کنند.

رئيس مرکز بهداشت سيستان و بلوچستان گفت: دوره نهفتگي اين بيماري حدود ۱۰روز است و اگر بيمار به محض بروز علايمي که ذکر شد، با مراجعه به پزشک، اقدامات درماني روي او انجام گيرد، بهبود مي‌ يابد اما درصورتي که تشخيص و درمان بيماري دير باشد احتمال مرگ فرد مبتلا زياد است.

تعداد بازديد:710 آخرين تغييرات:94/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر