چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

مراسم قرعه‌کشی نفرات برتر سیزدهمین آزمون قرآن و عترت برگزار شد

با حضور معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد؛

مراسم قرعه‌کشي نفرات برتر سيزدهمين آزمون قرآن و عترت برگزار شد

مراسم قرعه‌کشي نفرات برتر سيزدهمين آزمون قرآن و عترت با حضور معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عصر روز گذشته برگزار و اسامي نفرات برتر اعلام شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم قرعه‌کشي نفرات برتر سيزدهمين آزمون سراسري قرآن و عترت که يازدهم ارديبهشت ماه سال جاري با شرکت ۵۳ هزار و ۶۰۰ نفر برگزار شد و ۲۱ هزار نفر شامل قرعه‌کشي بودند، بعدازظهر امروز يکشنبه (چهاردهم تيرماه) در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتي معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم گفت: اين آزمون از سالها قبل برگزار مي شده و طبيعتاً اين معاونت يکي از کارهاي سالانه‌اش، برگزاري اين آزمون‌هاست. ويژگي اين آزمون، واگذاري آن به بخش خصوصي بود. انشاءالله اين آزمون‌ها را در سنوات آينده به نحوه بهتري برگزار کنيم. براي هر آزموني از مرکز يک شخص ناظري را در منطقه ارسال کرديم. گزارشات آنها واصل شد که خبر از دقت اين آزمون مي‌داد.

وي افزود: در ماه مبارک رمضان که يک دهه باقي مانده هستيم که شايد جامعه قرآني، اوقات پرکاري را سپري مي‌کند. خوشبختانه امسال علاوه بر نمايشگاه قرآن کريم در تهران، در استان‌هاي ديگر هم اقدام به برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي کرده‌ايم. گزارشات خوب از سطح کشور رسيده که يک شور و هيجان خوبي در اين نمايشگاه برپا شده است. از اينکه اين اقدام در حوزه اداره کل مشارکت‌هاي مردمي انجام شده، سپاسگزاريم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: به نظر ما همه افراد برنده هستند. تقريبا نيمي از شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشي شرکت کردند و نمره قبولي آورده‌اند. در بعضي از رشته‌ها قرعه‌کشي انجام نمي‌گيرد. به نفرات اول هديه مي‌دهيم و در بعضي از رشته‌ها به خاطر نفرات بيشتر مجبور به قرعه‌کشي هستيم. اسامي نفرات برتر امروز روي سايت ما قرار مي‌گيرد.

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام علي پروانه، مديرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گزارش تفصيلي از برگزاري اين آزمون ارائه کرد.

وي گفت: آزمون سراسري قرآن و عترت يازدهم ارديبهشت ماه سال جاري برگزار شد. ۲۳ درصد شرکت‌کنندگان مرد و ۷۷ درصد زن بودند. همچنين ۱۳ درصد زير ۱۵ سال و ۸۷ درصد بالاي ۱۵ سال بودند. داوطلبان آزمون در دو گروه بودند؛ اول کساني که عضو موسسات قرآني ما بودند و بعد در آزمون شرکت کردند و دوم افراد داوطلب آزاد بودند که هشت درصد شرکت‌کنندگان داوطلب آزاد و ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان را عضو موسسات تحت پوشش ما تشکيل مي‌دادند.

حجت‌الاسلام پروانه افزود: اعضاي ۹۷۲ موسسه قرآني در آزمون ما شرکت کردند که ۱۴ درصد زير ديپلم، ۲۵ درصد ديپلم، ۹ درصد فوق‌ديپلم، ۲۷ درصد ليسانس، سه درصد بالاتر از ليسانس و دو درصد مدرک تحصيلي حوزوي بودند. در رشته حفظ قرآن شامل سه جزء، پنج جزء و ۱۰ جزء و نيز حفظ کل قرآن، ۵۱ درصد شرکت‌ کردند. در ترجمه و مفاهيم قرآن ۴۳ درصد، در تدبر در مفاهيم قرآن سه درصد و در تدبر در مفاهيم نهج‌البلاغه هم سه درصد شرکت کردند.

وي تصريح کرد: ۵۳ هزار و ۶۰۰ نفر در اين آزمون ثبت‌نام کردند که از اين تعداد ۳۷ هزار و ۶۰۳ نفر در آزمون شرکت کردند و نيز ۲۲ هزار و ۳۰۹ نفر نمره قبلي گرفتند. ميزان مشارکت در استان‌ها، درصد قبولي مشارکت‌کنندگان، تعداد موسسات شرکت‌کننده، ميزان مشارکت داوطلبان، درصد رشد به آزمون قبلي، ميزان مشارکت حٌفاظ، ميزان مشارکت آقايان، کيفيت ارائه گزارش آزمون، نظرسنجي شرکت‌کنندگان، گزارش ناظران معاونت قرآن و عترت، شاخص‌هاي پنج استان برتر ما بودند که به ترتيب استان سيستان و بلوچستان، استان البرز، استان همدان، استان زنجان و استان آذربايجان شرقي با لحاظ اين ۱۰ شاخص از استان‌هاي برتر آزمون بودند.

مديرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: ارزيابي آزمون از نظر شرکت‌کنندگان ۵۹ درصد آزمون را خيلي خوب، ۲۸ درصد خوب، هشت درصد متوسط و پنج درصد ضعيف ارزيابي کردند. مجموع نفراتي که در قرعه‌کشي شرکت داده شدند، ۲۱ هزار نفر هستند و مجموع هداياي ما ۴۲۰ هديه است که از جمله اين هدايا؛ کمک‌ هزينه حج عمره يک ميليون توماني که به ۲۰ نفر اول هر رشته و نفرات اول تا سوم حفظ قرآن اهدا مي‌شود، کمک هزينه سفر به عتبات عاليات که به ۶۰ نفر دوم بعد از نفرات اول و به قيد قرعه‌کشي داده مي‌شود، کمک هزينه سفر به مشهد مقدس به ۱۴۰ نفر که امتيازشان بالاي ۸۰ باشد و ۲۰۰ هديه ۱۰۰ هزار توماني به نفرات بالاي ۶۰ امتياز.

حجت‌الاسلام پروانه اظهار داشت: در مجموع حمايت‌هاي آموزشي ما تاکنون، از هزار موسسه قرآني بوده که اين کمک‌ها بالغ بر ۱۵ هزار ميليارد ريال است. بيشتر اين کمک‌ها به ترتيب به استان‌هاي تهران، اصفهان، يزد، کرمان و خراسان‌رضوي اختصاص داده شده است.

بر همين اساس در رشته حفظ کل قرآن بدون قرعه کشي کورش نراقي‌پور، حسين صالحي، مجيد باقري موفق به دريافت اين جايزه شدند. در ساير رشته‌ها که قرعه‌کشي صورت گرفت نيز به ترتيب؛
رشته حفظ ۲۰ جزء قرآن کريم محمد امين نجفي از دارالقرآن الکريم استان زنجان
رشته حفظ ۱۵ جزء بتول انصاري از مؤسسه بشير استان البرز
رشته حفظ ۱۰ جزء مطهره پورمداح از مؤسسه حضرت زهرا(س) اردکان
رشته حفظ پنج جزء الهه عباسپور از موسسه حافظان وحي سبزوار
رشته حفظ سه جزء سپيده رخساران از مؤسسه روح الله دزفول
رشته حفظ موضوعي قرآن فريبا غني‌لو از مؤسسه مشکاة زنجان
رشته حفظ جزء اول قرآن کريم زينب رضايي از استان کرمانشاه
رشته حفظ جزء ۳۰ اميد ابرازه از مؤسسه والفجر بناب
رشته مفاهم مقدماتي ۱۰۰۷ نرگس مولايي
رشته مفاهيم مقدماتي ۱۰۰۱ ربابه فقيه
رشته مفاهيم مقدماتي ۱۰۰۲ هرمز خراساني
رشته مفاهيم تکميلي ۱۰۰۶ ليلي پيرو لاهيجان
رشته مفاهيم تکميلي ۱۰۰۹ مهناز بشارتي
رشته مفاهيم نهج البلاغه حنانه زينبي
رشته تدبر در قرآن محمدرضا سوادکوي
اين افراد حائز جوايز کمک هزينه سفر عمره مفرده شدند که جوايز آنها طي مراسمي اهدا و نتايج قرعه کشي برندگان ساير هدايا نيز به زودي اعلام مي‌شود.

تعداد بازديد:1296 آخرين تغييرات:94/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر