پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

در صورت از دست دادنِ فرصتِ شب قدر چه باید کرد؟

پاسخ به سؤالات ديني؛

در صورت از دست دادنِ فرصتِ شب قدر چه بايد کرد؟

شب قدر از شبهاي مقدس و متبرک اسلامي است. خداوند در قرآن از آن به بزرگي ياد کرده و سوره اي نيز به نام سوره قدر نازل فرموده است.

به گزارش خبرنگار مهر، گروه دين و انديشه خبرگزاري مهر برخي از پرتعدادترين سؤالاتي که توسط مردم از مرکز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني پرسيده مي شود را براي آگاهي مخاطبان ارائه مي کند.

پرسش: در صورت از دست دادنِ فرصتِ شب قدر چه بايد کرد؟

پاسخ: شب قدر از شبهاي مقدس و متبرک اسلامي است. خداوند در قرآن از آن به بزرگي ياد کرده و سوره اي نيز به نام سوره قدر نازل فرموده است. در تمام سال شبي به خوبي و فضيلت شب قدر نمي رسد. اين شب شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نيز نام گرفته است. 

عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در اين شب، مقدرات يک سال انسانها و روزيها، عمرها و امور ديگر مشخص مي شود. ملائکه در اين شب بر امام زمان(ع) نازل مي شوند و آنچه را براي بندگان مقدر شده بر ايشان عرضه مي دارند.(۱) شب زنده داري و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در اين شب بسيار توصيه و تأکيد شده است که در تقدير انسان موثرند.

اگر  کسي به هر دليلي از فيض شب قدر محروم شد نبايد خود را بيش از حد   سرزنش کند، زيرا روز قدر هم از ارزش بالايي برخوردار است و مي تواند روز قدر را از دست ندهد و يا شب آخر ماه رمضان و شب عيد فطر يا روز عرفه و يا وقت هاي ديگر مثل شب و روز جمعه را دريابد يا با اعمالي  مثل صله رحم و صدقه مقدرات را تغيير بدهد.

- قدرِ شب قدر:

توجه  کنيد که انجام اعمال شب قدر، وقتي ارزش خواهد داشت که بعد از شب قدر آن حال معنوي حفظ شود. بسياري اعمال شب قدر را انجام مي دهند، احيا مي گيرند ولي بعد از شب قدر دوباره کارهاي خود را دنبال مي کنند.

خوشا به حال کساني که بعد از شب قدر، حالت معنوي را حفظ مي کنند. 

- براي رهايي از اين وضعيت به کار گيري موارد زير مفيد است:

۱- خواندن نماز اول وقت.

۲- تلاوت آيات قرآن و تدبر در معاني آن.

 ۳. فراگيري احکام شرعي و سعي و مراقبت بر انجام آنها

۴- غافل نبودن از دعاهاي کميل و ندبه که در شب جمعه و روز جمعه برگزار مي شود.

۵- اگر موقعيت و شرايط فراهم باشد،  زيارت عتبات خصوصاً کربلا تأثير عجيبي در زندگي دارد. اولين و مهم ترين اثرش پاک شدن از گناهان است.

پي نوشت:

۱. قدر(۹۷ )آيه۱-۵

تعداد بازديد:789 آخرين تغييرات:94/04/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر