چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

۴برنامه ملی درمانی اجرا می‌شود/ هر ۱۰۰۰ نفر فقط یک‌ونیم تخت دارند

گفتگوي مهر با معاون وزير بهداشت؛

۴برنامه ملي درماني اجرا مي‌شود/ هر ۱۰۰۰ نفر فقط يک‌ونيم تخت دارند

معاون درمان وزارت بهداشت، معتقد است که بيمارستان هاي دولتي و دانشگاهي کشور بعد از اجراي طرح تحول نظام سلامت، از خطر ورشکستگي دور شده اند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، مشکلات و کمبودهاي حوزه درمان در کشور بر کسي پوشيده نيست. اين وضعيت باعث شده بود که بيمارستان هاي دولتي تنها با حمايت مالي دولت بتوانند به مردم خدمات ارائه بدهند. يعني اگر حمايت هاي مالي وزارت بهداشت نبود، بيمارستان هاي دولتي «ورشکسته» بودند و حتي شايد تعطيل هم مي شدند. حالا بعد از گذشت ۱۴ ماه از اجراي طرح تحول نظام سلامت در بيمارستان هاي دولتي و دانشگاهي، معاون درمان وزارت بهداشت معتقد است که اين بيمارستان ها از خطر ورشکستگي نجات يافته اند.

دکتر محمد آقاجاني در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن ارائه گزارشي از کمبود تخت بيمارستاني، نيروي انساني، تجهيزات پزشکي و... در بيمارستان هاي دولتي و دانشگاهي، به برنامه هاي حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت در سال جاري نيز اشاره کرد.

کمبود شديد تخت بيمارستاني

معاون درمان وزارت بهداشت، اولين چالش پيش روي بيمارستان هاي دولتي را کمبود تخت عنوان کرد و اظهارداشت: بحث کمبود تخت و عدم توسعه بيمارستان هاي کشور يک موضوع جدي است که به دليل عدم سرمايه گذاري کافي در طي دهه هاي گذشته رخ داده است، بطوريکه در حال حاضر به ازاي هر ۱۰۰۰ نفر جمعيت کشور ۱.۵ تخت بيمارستاني داريم. در حالي که اين عدد در ژاپن ۱۳.۵، در کره ۱۰.۵، در اروپا ۷.۵، در ترکيه ۲.۷ و در اکثر کشورهاي منطقه ما هم بيش از تعداد تخت بيمارستاني در ايران است.

آقاجاني با تاکيد بر اينکه ۱.۵ تخت به ازاي هر ۱۰۰۰ نفر جمعيت کشور شامل بيمارستان هاي دولتي و خصوصي است، تصريح کرد: اين وضعيت باعث شده تا مردم در صف انتظار قرار بگيرند. گاهي اوقات اين سئوال مطرح مي شود که اگر کمبود تخت بيمارستاني داشتيد چرا طرح تحول نظام سلامت را آغاز کرديد.

معاون وزير بهداشت در پاسخ به اين سئوال، توضيح داد: مگر مي شود به بهانه کمبود تخت بيمارستاني و يا کمبود پرستار، از مردم در مقابل هزينه ها محافظت نکنيم. چون يکي از اهداف طرح تحول نظام سلامت، ارتقاي کيفيت خدمات درماني و محافظت از مردم در مقابل هزينه هاي پرداختي است.

آقاجاني ادامه داد: آيا اين درست است که کمبود تخت و پرستار را بهانه کنيم و از مردم در مقابل هزينه هايي که پرداخت مي کنند، محافظت نکنيم.

معاون وزير بهداشت با گريز به مشکلات و گرفتاري هاي مردم در گذشته براي دريافت خدمات درماني، افزود: اين درست نيست که به بهانه کمبود تخت و پرستار، مردم به زير خط فقر بروند. ما هم بايد از مردم در مقابل هزينه ها دفاع کنيم و هم بايد کيفيت خدمات را ارتقاء دهيم.

شرايط مطلوب تخت هاي بيمارستاني

آقاجاني با اشاره به اين مسئله که منابع دولت اصلا کفايت لازم را براي توسعه کامل خدمات بيمارستاني ندارد و ما بايد از منابع غيردولتي هم براي توسعه بيمارستان هاي کشور استفاده کنيم، اظهارداشت: اگر بتوانيم شاخص تخت بيمارستاني را به حدود ۲.۷ به ازاي هر ۱۰۰۰ نفر جمعيت برسانيم، در آن صورت مي توانيم ادعا کنيم که يک وضعيت نسبتا مطلوب در توسعه بيمارستاني داريم.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکيد کرد: در واقع، مهمترين چالش هاي پيش روي طرح تحول نظام سلامت، کمبود نيروي انساني، عدم توسعه يافتگي بيمارستان ها و کمبود تخت بيمارستاني است.

آقاجاني در پاسخ به اين سئوال که وجود اين مشکلات و چالش ها باعث نخواهد شد تا طرح تحول نظام سلامت در مسير اجرا متوقف شود، گفت: مهمترين اولويت معاونت درمان وزارت بهداشت، استمرار برنامه هاي ۸ گانه طرح تحول نظام سلامت و حفظ اين دستاوردها است که البته با رويکردهاي جديدي دنبال خواهد شد.

برنامه هاي معاونت درمان

وي در ادامه به ديگر برنامه هاي جديد معاونت درمان وزارت بهداشت در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: يکي از برنامه هاي ما، ارتقاي خدمات بيمارستاني است، بطوريکه ۹ برنامه در دستور کار داريم.

آقاجاني از استقرار مدل هيئت امنايي در بيمارستان هاي دولتي به عنوان يکي از برنامه هاي ۹ گانه نام برد و گفت: توسعه اورژانس هاي بيمارستاني، برنامه بعدي معاونت درمان است.

معاون وزير بهداشت افزود: اولين محلي که مردم با بيمارستان تماس پيدا مي کنند و خيلي هم براي مردم اهميت دارد، بخش اورژانس است. بر همين اساس، در ۱۰۰ بيمارستان و مراکز تروما کشور، اورژانس ها را توسعه خواهيم داد.

کمبود ۵۷۰۰ تخت آي سي يو

وي به برنامه سوم معاونت درمان وزارت بهداشت براي ارتقاي کيفيت خدمات بيمارستاني اشاره کرد و گفت: برنامه بعدي توسعه بخش هاي ويژه بيمارستاني (آي سي يو) است. که در حال حاضر ۵۷۰۰ تخت آي سي يو در کشور داريم و به همين تعداد يعني ۵۷۰۰ تخت آي سي يو، کمبود داريم.

آقاجاني افزود: در سال جاري ايجاد ۲۲۰۰ تخت «آي سي يو» در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد که شامل بخش هاي ويژه بزرگسالان، کودکان و نوزادان است.

بهسازي بلوک هاي زايماني

معاون درمان وزارت بهداشت، از توسعه و بهسازي بلوک هاي زايماني به عنوان برنامه چهارم نام برد و گفت: ۳۶۶ بلوک زايماني در دستور کار بهسازي و توسعه است. همچنين در قالب اين بلوک هاي زايماني، برنامه جديدي داريم که بر اساس آن، ۱۰۰۰ واحد مستقل زايماني براي حفظ حريم خصوصي مادران ايجاد خواهيم کرد.

وي در ادامه به ۵ اقدام مهم وزارت بهداشت در جهت ترويج زايمان طبيعي در کشور اشاره کرد و افزود: اولين اقدام، رايگان شدن زايمان طبيعي بود. ترويج زايمان بي درد، آموزش مادران، پرداخت تشويقي به متخصصان زنان و ماماها، و پنجم، توسعه و بهسازي بلوک هاي زايماني است.

ساخت ۲۲۰ کلينيک تخصصي در کشور

آقاجاني ، برنامه پنجم معاونت درمان را ارتقاي کيفيت ويزيت عنوان کرد و گفت: ساخت ۲۲۰ پلي کلينيک تخصصي در سطح کشور را در دستور کار داريم.

معاون وزير بهداشت، توسعه بخش هاي دياليز را برنامه ششم معاونت درمان اعلام کرد و افزود: با مشارکت و استفاده از توان بخش غيردولتي، براي گسترش بخش هاي دياليز در کشور اقدام خواهيم کرد.

کمبود ۱۲۰۰ تخت دياليز

وي با اشاره به کمبود ۱۲۰۰ تخت دياليز در کشور، گفت: علاوه بر تامين اين تعداد تخت دياليز در سال جاري، ۸۰۰ تخت و دستگاه هم نياز به نوسازي دارند که اميدواريم امسال اين کار انجام شود.

آقاجاني، از توسعه و بهسازي و بهبود ارتقاي خدمات آزمايشگاه هاي تشخيص طبي بيمارستان ها به عنوان برنامه بعدي معاونت درمان وزارت بهداشت نام برد و افزود: اقدام بعدي، نوسازي تجهيزات پزشکي کشور است. بطوريکه نوسازي تجهيزات پزشکي در بيمارستان هاي وزارت بهداشت در دستور کار قرار دارد. در حال حاضر تجهيزات پزشکي بيمارستان هاي کشور فرسوده اند، ضمن اينکه برخي از تجهيزات پزشکي روز دنيا برخوردار نيستند.

وي، اقدام بعدي را مربوط به سيستم اتوماسيون اطلاعات بيمارستاني عنوان کرد و گفت: در سال گذشته و قبل از اجراي طرح تحول نظام سلامت، تعداد بيمارستان هايي که اين سيستم را کامل کردند و امکان تبادل اطلاعات با مرکز اطلاعات در وزارت بهداشت را داشتند، تنها ۴۰ بيمارستان بود. الان به ۵۴۰ بيمارستان رسيده و تقريبا همه بيمارستان هاي وزارت بهداشت از اين طرح برخوردارند و همگي آنها استاندارد تبادل اطلاعات را اخذ کرده اند.

معاون وزير بهداشت ادامه داد: در سال جاري عمق اين سيستم گسترش پيدا مي کند.

آقاجاني افزود: به دنبال ايجاد پرونده الکترونيک سلامت براي بيماران بستري در بيمارستان هاي وزارت بهداشت هستيم.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکيد کرد: با اجراي اين برنامه هاي ۹ گانه، شاهد تحول در سطح بيمارستان هاي وزارت بهداشت خواهيم بود.

۴ برنامه ملي درمان بيماري ها

آقاجاني در ادامه به ۴ برنامه ملي وزارت بهداشت براي درمان بيماري ها اشاره کرد و افزود: اولين برنامه ملي، درمان سکته هاي قلبي با استفاده از تکنولوژي هاي روز دنيا و داروهاي جديد است.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان سکته هاي مغزي را به عنوان دومين برنامه ملي درمان بيماري ها نام برد و گفت: بيماران سکته مغزي در کشور از يک محروميت خاص رنج مي برند. از اين رو، به دنبال راه اندازي مراکز جامع درمان سکته مغزي و استفاده از داروها و تکنولوژي هاي نوين، براي درمان سکته مغزي هستيم.  توانبخشي بيماران سکته مغزي نيز، در دستور کار ما قرار دارد.

وي با اعلام اينکه مرکز جامع درمان سکته مغزي در کشور نداريم، افزود: راه اندازي اين مراکز در بيمارستان ها خواهد بود. در واقع، همه اين برنامه هاي ملي درون بيمارستان ها انجام خواهد شد.

آقاجاني، سومين برنامه ملي درمان بيماري ها را شامل درمان مصدومان حوادث دانست و گفت: حوادث ترافيکي يکي از علل مهم مرگ و مير هستند و مهمترين علت سال هاي از دست رفته عمر در ايران، حوادث ترافيکي است.

وي ادامه داد: بر همين اساس، با تقويت ناوگان اورژانس پيش بيمارستاني و اورژانس بيمارستاني،  اميدواريم بتوانيم وضعيت درمان مصدومان حوادث را بهتر کنيم.

معاون وزير بهداشت، برنامه ملي بعدي در حوزه درمان را تاسيس مراکز جامع تشخيص و درمان سرطان اعلام کرد و گفت: اميدواريم بتوانيم با مشارکت بخش غيردولتي، در سال جاري ۱۶۹ مرکز تشخيص و درمان زودهنگام سرطان را تاسيس کنيم.

آقاجاني در همين زمينه ادامه داد: در قالب اين مراکز، ۳۰۰۰ تخت بزرگسال و ۲۸۰ تخت کودکان ويژه سرطان راه اندازي خواهد شد.

وي افزود: در واقع، زنجيره اي از خدمات در سه سطح به بيماران مبتلا به سرطان ارائه خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت، سطح يک خدمات را در شهرهاي متوسط دانست و گفت: در سطح يک، درمان هاي سرپايي شيمي درماني بيماران است. سطح دو، مربوط به شهرهاي بزرگ است که علاوه بر ارائه خدمات سرپايي شيمي درماني، خدمات بستري شيمي درماني و راديوتراپي و هم خدمات جراحي سرطان را انجام مي دهند.

به گفته آقاجاني، در سطح سه مراکز جامع پيشرفته تشخيص و درمان سرطان راه اندازي مي شود.

وي افزود: در سطح سه، تمام تکنولوژي هاي نوين براي تشخيص و درمان سرطان ارائه خواهد شد.

وضعيت اعتبارات اجراي برنامه ها

معاون درمان وزارت بهداشت در ارتباط با تامين اعتبارات و بودجه مورد نياز براي اجراي برنامه هاي حوزه درمان در سال جاري، گفت: خيلي از اين برنامه ها با مشارکت بخش غيردولتي انجام مي شود. يعني ما از منابع غيردولتي براي توسعه خدمات بيمارستاني استفاده خواهيم کرد. در بخش هايي مثل دياليز، آزمايشگاه و مراکز سرطان، از مشارکت بخش غيردولتي استفاده خواهيم کرد. اما، در هر صورت بحث منابع در استمرار طرح تحول نظام سلامت و ساير برنامه هايي که ارائه مي شود، نقش مهمي دارد. خوشبختانه در بودجه ۹۴، منابع طرح تحول نظام سلامت در ۱۰ درصد هدفمندي يارانه ها و يک درصد ارز افزوده پايدار شده که اميدواريم با تخصيص اين منابع، بتوانيم برنامه هاي خودمان را پيش ببريم.

وي ادامه داد: ولي اينکه با کمبود منابع مواجه هستيم، بايد گفت بله. به خاطر اينکه رشد مجموع منابع وزارت بهداشت در سال ۹۴ در مقايسه با سال ۹۳ فقط ۴ درصد بوده است، يعني کمتر از نرخ تورم. عمده پيش بيني افزايش منابع وزارت بهداشت، متوجه درآمد اختصاصي است که عمده اين درآمدها از سازمان هاي بيمه گر پايه است که منابع اين سازمان ها فقط ۱۵ درصد رشد داشته است. به عبارتي، ممکن است در سال جاري از حيث درآمدها با مشکل مواجه شويم.

آقاجاني در خصوص منابع درآمدي بيمارستان ها، گفت: بيمارستان هاي دولتي قبل از اجراي طرح تحول نظام سلامت، واقعا ورشکسته بودند، اما امروزه وضعيت آنها متفاوت از قبل اجراي طرح است. البته به اين معني نيست که اين بيمارستان ها مشکلات اعتباري ندارند. اينها، عقب ماندگي هاي تاريخي دارند، چه از حيث ساختار فيزيکي که ۳۵ سال متوسط قدمت ساخت بيمارستان هاي وزارت بهداشت است. چه از حيث تجهيزات و نيروي انساني  که با مشکلات جدي مواجه هستند و نياز به کمک هاي مالي گسترده تري هست. اما، در عين حال وضع اين بيمارستان ها با قبل از اجراي طرح تحول نظام سلامت فرق مي کند. قبلا وضعيت پرداختي در اين بيمارستان ها به گونه اي بود که با فاصله يک سال انجام مي شد.

معاون درمان وزارت بهداشت، تاکيد کرد: اميد ما اين است که مشکلات بيمارستان هاي دولتي به مرور حل شود. ولي بايد گفت که اين بيمارستان ها حداقل از وضعيت ورشکستگي خارج شده اند و به سمت وضعيت متعادل در حرکت هستند.

تعداد بازديد:819 آخرين تغييرات:94/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر