پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

جزئیات جلسه کارگروه ازدواج و طلاق در قوه قضائیه

جزئيات جلسه کارگروه ازدواج و طلاق در قوه قضائيه

معاون فرهنگي قوه قضائيه از پيشنهادهاي اين معاونت به قوه قضائيه براي کاهش طلاق خبرداد. 

به گزارش خبرگزاري مهر، سومين جلسه کارگروه « ازدواج و طلاق» با حضور حجت الاسلام  هادي صادقي معاون فرهنگي قوه قضاييه برگزار شد. در ابتداي اين جلسه که محمدرضا مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وزير آموزش و پرورش و معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهور در آن حضور داشتند صادقي با تاکيد بر بيانات مهم مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در ديدار مسئولان عالي قوه قضائيه با ايشان در مورد موضوع طلاق، در مورد راهکارهاي قضايي کاهش آمار طلاق پيشنهاداتي ارائه کرد.

معاون فرهنگي قوه قضاييه با بيان پيشنهاد هايي براي تعيين نقش قوه قضاييه در پيشگيري از طلاق، راه اندازي مرکز راهنمايي و مشاوره خانواده در کنار دادگاه هاي خانواده را از جمله اين طرح ها دانست و افزود: تربيت و به کارگيري قضات تخصصي خانواده و قضات زن مشاور و همچنين تهيه و تدوين دستورالعمل تربيت مشاوران ويژه خانواده از جمله پيشنهادات قوه قضاييه براي جلوگيري از کاهش طلاق در کشور است.

وي در ادامه با اشاره به اهتمام مسئولان قوه قضائيه بر احياي سنت «حکميت قرآني و کارآمد سازي نهاد داوري» در جلوگيري از طلاق، به موارد ديگري مانند لزوم اخذ نظر مشاور از سوي دادگاه‌ها در هنگام رسيدگي به پرونده‌هاي درخواست طلاق را نيز مورد اشاره قرار داد.

معاون فرهنگي قوه قضاييه همچنين تشکيل شوراي هاي تخصصي حل اختلاف خانوادگي و نيز تقويت دفاتر حمايت از حقوق زنان و کودکان در حل و فصل دعاوي خانواده را ديگر پيشنهاد هاي قوه قضاييه براي جلوگيري از طلاق عنوان کرد.

در ادامه جلسه نيز گزارش تهيه شده در دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي با عنوان «برنامه ملي کنترل و کاهش طلاق»، در خصوص راهکارهاي عملي کاهش نرخ طلاق مطرح و مورد بررسي اعضا قرار گرفت.

در اين گزارش با اشاره به نقش و تاثير مشاوران خانواده در ترويج ازدواج آسان و پايدار و جلوگيري از طلاق، لزوم تدوين دستورالعمل تشخيص صلاحيت حرفه‌اي اين مشاوران با همکاري وزارت رفاه، کار و تامين اجتماعي نيز مورد اشاره قرار گرفته است.

در بخش ديگري از اين برنامه با اشاره به هدفگذاري براي توقف رشد نرخ طلاق در سال اول اجراي آن، لزوم کاهش سالانه نرخ طلاق به ميزان ۵ درصد نسبت به سال قبل در طول اجراي برنامه تا پايان سال ششم نيز مورد تاکيد قرار گرفته است.

دستور بعدي جلسه، به بررسي برنامه‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اختصاص داشت که نماينده اين وزارتخانه ضمن تاکيد بر تدوين برنامه فراگير به منظور افزايش نقش آزمايش‌هاي پيش از ازدواج در جلوگيري از ازدواج نامناسب، اجراي دقيق «سياست‌‍‌هاي جامع جمعيتي» را به عنوان يکي از راهکارهاي پيشگيري از طلاق مورد تاکيد قرار داد.

دربخش ديگري از برنامه پيشنهادي وزارت بهداشت مواردي مانند گسترش شمول آزمايش هاي اعتياد پيش از ازدواج به ترکيبات شايع مانند ترامادول و اکستازي، تقويت ابزارها و روش‌هاي تشخيص اعتياد، راه اندازي مراکز جامع خدمات مشاوره، معطوف شدن مشاوره به پيشگيري از طلاق در ۵ سال نخست ازدواج و مديريت موثر روابط جنسي هم مورد اشاره و تاکيد قرار گرفته است.

بعد از سخنان نماينده وزارت بهداشت، اعضا ضمن تاکيد بر لزوم شمول پوشش بيمه بر خدمات وزارت بهداشت در اين زمينه، کليت برنامه پيشنهادي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و قوه قضائيه را از تصويب گذراندند.

تعداد بازديد:637 آخرين تغييرات:94/04/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر