یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 










 


 












خروجي RSS

سعودی‌ها از مجازات واقعی خاطیان فرودگاه جده طفره می‌روند

نوش آبادي در گفتگو با مهر:

سعودي‌ها از مجازات واقعي خاطيان فرودگاه جده طفره مي‌روند

معاون پارلماني وزير ارشاد، با اشاره به حادثه فروردين ماه فرودگاه جده گفت: سعودي‌ها معمولا مجازات‌هاي سنگيني براي اين قبيل جرايم دارند، اما در رابطه با اين حادثه، از صدور حکم واقعي طفره مي‌روند.

حسين نوش‌آبادي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرين وضعيت پيگيري پرونده دو مامور خاطي در فرودگاه جده و موضوع ازسرگيري اعزام‌هاي عمره، اظهار داشت: سعودي‌ها آنقدر خودشان را دچار باتلاق يمن کرده‌اند که گويا بحث تامين خواسته‌هاي جمهوري اسلامي را به فراموشي سپرده‌اند.

وي افزود: هيچ کدام از پيش‌شرط‌هايي که جمهوري اسلامي براي اعزام زائرين قرار داده بود، از جمله تنبيه دو مامور خاطي و افراد متجاسر، متاسفانه هنوز انجام نشده است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: آنطور که شنيده بوديم، حکمي در دادگاه بدوي عربستان براي اين دو مامور صادر شده که ما قبلا نيز اعلام کرده‌ايم که اين حکم تناسبي با جرم ارتکاب يافته، ندارد و اگر به مجازاتي که دادستان جده درخواست کرده بود، توجه مي‌شد آن حکم مطلوب نظر ما بود.

نوش‌آبادي خاطرنشان کرد: اين اتفاق فقط جسارت به دو نوجوان ايراني نبوده، بلکه توهين به همه زائران بيت‌‌الله‌الحرام بوده و يک مساله شخصي نبوده است؛ خود سعودي‌ها نيز معمولا مجازات‌هاي سنگيني براي اين قبيل جرايم در نظر مي‌گيرند، اما در اين رابطه با چشم‌پوشي، از صدور راي واقعي طفره مي‌روند.

تا زمان عمل به خواسته‌ ايران هيچ اعزامي صورت نمي‌گيرد

وي درباره پيگيري‌هاي مشترک انجام شده با وزارت امور خارجه براي به سرانجام رسيدن مجازات اين ماموران نيز گفت: کار از طريق نهادهاي ذيربط و دستگاه‌هاي مرتبط انجام مي‌شود؛ وزارت ارشاد چون مسئوليت اعزام زائران را بر عهده دارد، بخشي از مسئوليت‌ کار را بر عهده دارد و تنظيم روابط ديپلماتيک نيز بر عهده وزارت امور خارجه است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه کرد: البته در اين رابطه، به دليل اينکه اتفاق روي داده، تعرض به حقوق يک ملت بوده، لذا همه مسئولان با آن مرتبط هستند و احساس مسئوليت مي‌کنند.

نوش‌آبادي درباره وضعيت آينده اعزام‌هاي حج تمتع و عمره، تصريح کرد: حج تمتع چون واجب است، بر اساس زمانبندي تعيين شده انجام مي‌شود و براي امسال هم قرارداد اعزام ۶۰ هزار زائر بسته شده است که البته اين سهميه بسيار کم است، اما در رابطه با اعزام‌هاي عمره، تا زماني که به شروط و خواسته‌هاي جمهوري اسلامي در رابطه با حادثه فرودگاه جده عمل نشود، هيچ اعزامي صورت نمي‌گيرد.

ضرورت اداره هيات امنايي حرمين توسط کشورهاي اسلامي

وي در ادامه با بيان اينکه سعودي‌ها بايد علاوه بر مجازات سريع دو مامور خاطي بابت اين رفتار وقيحانه عذرخواهي مي‌کردند، اظهار داشت: اين عذرخواهي بايد به صورت رسمي و از مجاري ديپلماتيک انجام مي‌شد که هنوز انجام نشده است و خواسته مردم ما نيز تامين امنيت زائران بيت‌‌الله‌الحرام، از طرف کساني است که خودشان را خادم الحرمين مي‌دانند.

معاون حقوقي و امور مجلس وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: متاسفانه رفتارهاي آنها برعکس اين ادعاست؛ اينها نه تنها خدمتي به زائران نمي‌کنند، بلکه خودشان را ارباب و مالک حرمين شريفين مي‌دانند و به همين دليل قبلاً نيز جمهوري اسلامي اعلام کرده بود که سعودي‌ها صلاحيت اداره حرمين شرفين را ندارند و بايد شورايي مرکب از امناي کشورهاي اسلامي، اين مکان مقدس را اداره کنند و ما نيز انتظار چنين روزي را داريم.

تعداد بازديد:573 آخرين تغييرات:94/05/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر