چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

رعایت پنج اصل در تربیت فرزندان

رعايت پنج اصل در تربيت فرزندان

در ارايه برنامه هاي تربيتي بايد صبر و حوصله داشته باشيد. هيچگاه تصور نکنيد که اگر يک مساله يا اصول را به کودکتان دو يا سه بار توضيح داديد کافي است. بچه ها، بازيگوش و فراموشکارند و البته اين امر نشان دهنده سير تحول رشد طبيعي آنهاست و بنابراين لازم است که يک مساله بارها و بارها به آنها توضيح داده شود. يعني آنها گاهي اوقات يک مساله را به خاطر مي آورند و گاهي نه، فراموش مي کنند. يادآوري تدريجي و آرام شما مانع از فراموشي آنها مي گردد.

پرسش: از کودک 7 ساله تا چه ميزان بايد براي رعايت آداب معاشرت (مثل سلام کردن و برقراري ارتباط با ديگران) و نيز رعايت نظم ( مثلا هميشه اتاق خود را منظم نگه دارد يا اينکه کارهاي شخصي مثل لباس پوشيدن يا جمع کردن وسايل بازي يا شستن دست و صورت هنگام مراجعه به منزل) انتظار داشت. در اين گونه مسايل براي مستقل بار آوردن کودک تا چه حد بايد سختگيري کرد؟

 براي تربيت فرزندان يک سري اصول وجود دارد که من در پنج مرحله آنها را براي شما توضيح مي دهم. فراموش هم نکنيد که تربيت فرزندان و آموزش مسئوليت پذيري و ... از همان نخستين سالهاي تولد شروع مي شود:
-  رفتارهاي درست را از همان ابتدا به فرزندتان آموزش دهيد.
تقريبا بعد از سه سالگي است که روابط اجتماعي کودکان آغاز مي شود. لذا آموزش رفتارهاي مناسب و مثبت نيز بايد از همين دوران آغاز گردد. براي مثال والدين مي توانند براي آموزش رفتار مثبت به کودکان از مدل سازي استفاده کنند. يکي از مهم ترين اين الگوها خود والدين هستند. به اين معنا که والدين بايد به رفتارهاي خود در هنگام خشم و عصبانيت و ناراحتي و يا به طور کلي در ارتباطات خود با اطرافيان، توجه کنند. کودکان به طور پيوسته شاهد و ناظر رفتار والدين بوده و رفتار آنها را الگو قرار مي دهند. اين يکي از بهترين روشها براي آموزش دادن رفتار مثبت به کودکان است.

- ثبات و پايداري يک کليد راهگشاست.
هماهنگي و ثبات والدين در امر تربيت کودکان يک امر بسيار ظريف و قابل تامل است. بدين مفهوم که حتي الامکان بايد شيوه تربيتي والدين با يکديگر هماهنگي داشته باشد تا هم اثر بيشتري بر روي کودک بگذارد و هم مانع از ايجاد تضاد و استيصال در کودکان گردد.
براي مثال اگر شما به عنوان مادر قصد داريد فرهنگ تشکر و قدرداني را به فرزندتان بياموزيد، مسلما در موقعيتهاي مختلف به او گوشزد مي کنيد که در برابر لطف و محبت اطرافيان تشکر کند. اما در صورتي که در اين جريان شما تنها تلاش کرده و پدر و يا ساير اعضاي خانواده مانند پدربزرگ و مادربزرگ و ... در اين زمينه تلاشي نکرده و کودک را به حال خود رها کنند و او را بيش از حد راحت بگذارند، احتمالا شما به نتيجه مطلوب خود نخواهيد رسيد. در اينجاست که اصطلاح " چند دستي در تربيت" به کار برده مي شود. يعني زماني که شيوه هاي تربيتي ارايه شده به کودک همگوني و ثبات لازم را نداشته باشد.

از طرف ديگر در ارايه برنامه هاي تربيتي بايد صبر و حوصله داشته باشيد. هيچگاه تصور نکنيد که اگر يک مساله يا اصول را به کودکتان دو يا سه بار توضيح داديد کافي است. بچه ها، بازيگوش و فراموشکارند و البته اين امر نشان دهنده سير تحول رشد طبيعي آنهاست و بنابراين لازم است که يک مساله بارها و بارها به آنها توضيح داده شود. يعني آنها گاهي اوقات يک مساله را به خاطر مي آورند و گاهي نه، فراموش مي کنند. يادآوري تدريجي و آرام شما مانع از فراموشي آنها مي گردد.

-  نشان دادن علامتي براي رفتار مطلوب.
نشان دادن علامت براي انجام رفتار مطلوب يكي از روش ‌هايي است كه كارايي بسيار بالايي دارد. به وسيله اين روش جهت يادآوري به كودک قبل از اينكه رفتاري را انجام دهد، علامتي را نشان مي ‌دهيم. بدين ترتيب ديگر از گفتار براي تاكيد به كودک جهت انجام رفتار مورد نظر استفاده نمي ‌كنيم. مزيت اين روش بر گفتار اين است كه اگر از گفتار استفاده كنيم حالتي مانند غر زدن پيش‌ خواهد آمد و در مواردي كودک آزرده خواهد شد، درصورتي كه استفاده از علايم از آنجايي كه حالتي مانند بازي دارد، كودک را مشتاق به انجام رفتار مورد نظر مي‌‌نمايد.
 
براي مثال كودكي را در نظر بگيريد كه قبل از غذا خوردن دستهاي خود را نمي‌ شويد. قبلا به او آموخته ‌ايم كه قبل از خوردن غذا بايد دستهاي خود را بشويد، اما گاها كودک اين رفتار را فراموش مي ‌كند. در اين هنگام هر روز در كنار ظرف غذاي او برچسبي به نشانه شستن دست مي‌چسبانيم تا كودک به محض ديدن آن به ياد شستن دستهايش بيافتد.

- براي تربيت کودکان از روشهاي عيني و ملموس استفاده کنيد.
شايد بتوان ادعا کرد که بهترين مکان براي آغاز آموزش آداب اجتماعي به کودکان، سر سفره غذا (يا ميز غذا) مي باشد. زماني که اعضاي خانواده براي خوردن غذا دور هم جمع مي شوند اين موقعيت مي تواند يک تجربه آموزشي خوب براي کودکان باشد. سعي کنيد به کودکتان بياموزيد که به همراه ساير اعضاي خانواده بر سر سفره غذا حاضر شود و غذايش را با ساير اعضاي خانواده به پايان برساند.

نشان دادن علامت براي انجام رفتار مطلوب يكي از روش ‌هايي است كه كارايي بسيار بالايي دارد. به وسيله اين روش جهت يادآوري به كودک قبل از اينكه رفتاري را انجام دهد، علامتي را نشان مي ‌دهيم. بدين ترتيب ديگر از گفتار براي تاكيد به كودک جهت انجام رفتار مورد نظر استفاده نمي ‌كنيم.

- کودکان را تشويق کنيد که در برخورد با افرادي که مي شناسند ادب را رعايت کنند.
يک نکته قابل تامل براي آموزش کودکان اين است که بسياري از اين آداب معاشرت در طي بازي کردن و يا کتاب خواندن به آنها آموزش داده شود. زماني که کودکان در حال بازي با ساير کودکان هستند سعي کنيد اصول و رفتارهاي مهم را به آنها گوشزد کنيد. در ضمن کتابهاي اموزشي خوبي براي تربيت و آموزش کودکان در بازار وجود دارد. تهيه و خواندن اين کتابها براي آموزش آداب اجتماعي به کودکان بسيار مهم و تاثير گذار است.

تنظيم: گل محمدي - مرکز مشاوره

منبع : tebyan.net

تعداد بازديد:674 آخرين تغييرات:94/05/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر