چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/خانواده

اجرای 4 پلان نجات بخش در زندگی!!

اجراي 4 پلان نجات بخش در زندگي!!

پلان يک:

پيشاني اش پينه بسته بود ... معلوم نيست از سجده هاي طولاني بود يا ...

همه او را حاج آقا خطاب مي کردند ... لحظه ي اذان ظهر ... براي اينکه از صف اول نماز جماعت جا نماند رو کرد به منو گفت: الان وقت نمازه و نماز اول وقتم دير مي شود، بعد نماز بيا ... چک هايي که بابت سود پول هايي که داده بود و دستش داده بودم را در گاو صندق گذاشت که خدايي نکرده شيطان گولم نزند و خدمتشان نرسم و سود پول ربايي که با من بسته بودند کم شود ... نماز اول وقتشان قبول انشالله!! ...

چه قدر خوب مي شد که نسبت به گناهان حيا مي کرديم ...

 

پلان دو:

همين که کليد را مي اندازد و وارد خانه مي شود، تن و بدن خانم و اهالي خانه به لرزش در مي آيد ... دوباره اومد ... استرش و اضطرابشان شروع مي شود ... از بد اخلاقي ها و بد دهني هايش خسته شده اند

آدم انقدر بد اخلاق ... آخه نماز جماعت، هيئت رفتني که اخلاق آدمو درست نکنه چه حسني داره ...

بابا به همه مقدسات قسم خدا فقط از ما نماز و روزه و عبادت و پينه بستن پيشاني نمي خواهد ... رکن اساسي اسلام اخلاق است اخلاق ... إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاق (محجة البيضاء، جلد 3، ص 174) ... فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ ... : پس به [بركتِ‏] رحمت الهى، با آنان نرمخو [و پُر مِهر] شدى، و اگر تندخو و سختدل بودى قطعاً از پيرامون تو پراكنده مى‏شدند. پس، از آنان درگذر و برايشان آمرزش بخواه ... (159، آل عمران)

چگونه است که دم از اسلام و دوستي با آل الله عليهم السلام مي زنيم ... دم از عشق به رسول خدا صلي الله و عليه وآله مي زنيم اما اخلاق نداريم ... چنانچه پيامبر اکرم صلي الله و عليه وآله مي فرمايند: محبوب ‏ترين شما در نزد خدا، خوش اخلاق ‏ترين شماست.(مجمع البيان، ج ۱۰، ص 780)

چگونه است که دم از اسلام و دوستي با آل الله عليهم السلام مي زنيم ... دم از عشق به رسول خدا صلي الله و عليه وآله مي زنيم اما اخلاق نداريم ... چنانچه پيامبر اکرم صلي الله و عليه وآله مي فرمايند: محبوب ‏ترين شما در نزد خدا، خوش اخلاق ‏ترين شماست.

پلان سه:

وقتي وارد بازاري مي شويم و دنبال کالاي خاصي هستيم همانطور که ما جنس مورد نظر خود را جستجو مي کنيم و چشمانمان به دنبال آن مي چرخد و فروشنده ها هم چشمانشان به دنبال مشتري گوشه و کنار را ديد مي زند، در اين ميان عده اي هم در حال گفتگو با مشتريان هستند ... اگر به مکالمات فروشنده ها و مشتريان دقت کنيم مي بينيم که هر فروشنده اي با ادبيات خاص خود مشغول قسم خوردن هاي مکرر ، قسم هايي که اکثرشان دروغ است ... دروغ و دروغ ... وقتي هم اعتراض مي کني که از اين همه دروغ کاسبي خسته نشده ايد؟

اول که دروغ هايشان را انکار مي کنند ولي در ادامه مي گويند: مگه ميشه بدون دروغ کاسبي کرد؟ دروغ نگم چه جوري پول در بيارم؟!!

در روايتي از پيامبر اکرم صلي الله و عليه وآله است که مي فرمايند: سه نفر (سه گروه از مردم) در روز قيامت از توجه و لطف و عنايت حضرت حق تعالي بي بهره اند: يکي از آنها کسي است که خدا را وسيله کاسبي خويش قرار داده است، چيزي را نمي خرد مگر با سوگند، و چيزي را نمي فروشد مگر با سوگند.» (آثار الصادقين، جلد 4، ص 170)

پناه مي بريم از دروغ گفتن در کار و کاسبي، معاملات و مبادلات اجتماعي ... از سوگند هاي دروغ ...

اگر به دروغ قسم بخوريم مرتکب گناه کبيره شده ايم، گناهي که شهرها را به ويرانه مبدّل مي سازد. (محجة البيضاء في تهذيب الاحياء جلد 3، ص 173؛ احياء العلوم، جلد3، ص 161)

 

پلان آخر:

براي يک کار اداري وارد سازماني شدم ... بماند که براي يک کار کوچک که مي توانست يک روزه که چه عرض کنم، چند ساعتي تمام شود، اين بار چندم است که پا به اينجا مي گذارم ...

يه روز يه مسئول رفته مرخصي بدون اطلاع ... يکي الان حوصله نداره و به بهانه هاي مختلف کار را به تعويق مي اندازه ... اون يکي از يه ساعت قبل از ساعت مقرّر به بهانه ناهار و نماز در را بسته ...

خلاصه سرتان را درد نياورم بالأخره با هزار تا سلام و صلوات و خواهش مسئول مرتبط با منّت و حرف کار ما را انجام داد ...

با خودم گفتم ما داريم به کجا مي رويم ... چرا اخلاقيات برايمان کم اهميت شده اند، چرا باورهاي ديني در نزد ما رنگ باخته اند ... مگر نه اين است که خدمت کردن به مردم در آموزه هاي ما سفارش شده است و خود اهل بيت عليهم السلام نيز توفيق اين عمل را از خداوند خواستار بودند ...

انبياء عمده وقتشان را در اجتماع و سر و کله زدن با مردم؛ آن هم بيشتر "مردم هدايت نشده" مي گذراندند و "سخن گفتن" را از "سکوت" لازم تر و ارجح مي دانستند و اساساً انبياء عظام از جانب خداي متعال، مکلّف به "سخن گفتن" و ارتباط و تعامل بودند، نه سکوت و انزوا!

چنانچه رسول خدا صلي الله و عليه وآله مي فرمايند: بعد از دين (ايمان به خداوند) ، بشر دوستي و نيکي به مردم اعم از رستگار و گناهکار ، سرآمد تمام کارهاي عاقلانه است. (بحارالانوار، ج 74، ص 137)

در فرمايشي از امام حسين (عليه السلام) است که فرموده اند: هرکس اندوهي را از دل يکي از اهل ايمان بزدايد، خداوند متعال غصه هاي دنيا و آخرت او را از ميان بردارد .

امام سجاد (عليه السلام) در دعاى خود مي فرمايند: خدايا بر محمد و آلش درود فرست و... به دست من كارهاى خير را براى مردم جارى كن. (صحيفه سجاديه، دعاى بيستم)
در جاى ديگر مي فرمايند: خدايا بر من لباس تقوا بپوشان تا بتوانم در راه فضل و كمال، از ديگران پيش بيفتم و زيادى مالم را به مستمندان ايثار كنم.(صحيفه سجاديه)

 

سخن آخر:
يادمان باشد برخي صفات کريمه از عبادات مستحبي موثرتر و نجات بخش ترند هرچند اين طور به نظر نيايد.

يادمان باشد اسلام ديني است که با آمدن انبياء اثبات کرده است طرفدار تعاملات اجتماعي است نه صرف عبادت هاي فردي ...
اغلب مردم کسي را که کمتر صحبت مي کند و يا کمتر مي خندد و سرش در گريبان خود است و... مثلا دائماً روزه است و عبادات فردي اش و احوال فردي خودش را مهم تر مي داند، متدين تر و او را به نجات نزديک تر مي دانند.

در حالي که انبياء عمده وقتشان را در اجتماع و سر و کله زدن با مردم؛ آن هم بيشتر "مردم هدايت نشده" مي گذراندند و "سخن گفتن" را از "سکوت" لازم تر و ارجح مي دانستند و اساساً انبياء عظام از جانب خداي متعال، مکلّف به "سخن گفتن" و ارتباط و تعامل بودند، نه سکوت و انزوا! ا

خلاصه اينکه اين رشته سر داراز دارد و به همين مختصر اکتفا مي کنم و يک روايت براي نجات و سلامت بيشتر در تعامل با جامعه تقديم مي کنم:
اين فرمايش نوراني امام زين العابدين؛ علي بن الحسين عليه السلام است:
هركس داراى چهار خصلت باشد، ايمانش كامل، گناهانش بخشوده خواهد بود، و خداوند را در حالي که از او راضي و خشنود است ملاقات خوهد کرد:
۱.  تقواى الهى به طورى كه بتواند بدون توقّع و چشم داشتى، نسبت به مردم خدمت نمايد.
۲.  راست گويى و صداقت نسبت به مردم در تمام موارد زندگى.
۳. رعايت
حيا نسبت به تمام زشتى هاى شرعى و عرفى.
۴. 
خوش اخلاقى و خوش برخوردى با اهل و عيال خود. (اصول کافي، ج 2، ص 107)

زهرا اجلال

کارشناس ارشد علوم قرآن و حديث

بخش قرآن تبيان

تعداد بازديد:855 آخرين تغييرات:94/05/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر