چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 3 ذي الحجه 1439 - 15 آگوست 2018
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر مصرف انگور سیاه بر بهبود کارآیی ذهن

تاثير مصرف انگور سياه بر بهبود کارآيي ذهن

بر اساس يک پژوهش جديد انگور سياه مي‌تواند به جوان ماندن و کارايي بيشتر ذهن انسان کمک کند.


به گزارش خبرنگار مهر، يافته‌هاي اين مطالعه مي‌تواند به طور بالقوه در مديريت زوال مغزي که با افزايش سن ارتباط دارد، تاثير داشته و يا به افراد مبتلا به اختلالات مغزي مانند بيماري پارکينسون يا افسردگي کمک کند. پژوهشگران نشان دادند که ترکيبات موجود در انگور سياه سبب افزايش عملکرد ذهني، مانند دقت، توجه و خلق و خو مي‌شود.

اين مطالعه همچنين نشان داد که عصاره اين ميوه موجب کاهش فعاليت يک خانواده‌ از آنزيم‌هايي به نام «مونوآمينواکسيداز» که تنظيم کننده غلظت سروتونين و دوپامين در مغز است مي شود.

اين مواد شيميايي انتقال دهنده پيام‌هاي عصبي بوده و به عنوان مواد شناخته شده موثر بر خلق و خو و شناخت، بر درمان علائم عصبي مرتبط با بيماري پارکينسون و اختلالات خلقي، مانند استرس و اضطراب متمرکز هستند.

در اين مطالعه ۳۶ نفر افراد بزرگسال ۱۸ تا ۳۵ ساله حضور داشتند و از آنها خواسته شده بود ۲۵۰ ميلي‌ليتر نوشيدني قبل از انجام مجموعه‌اي از آزمايشات ارزيابي عملکرد ذهني مصرف کنند. به گروهي از شرکت‌کنندگان دارونماي شيرين که طعم آن شبيه انگور سياه بود، به گروه ديگر عصاره آنتوسيانين غني شده با انگور سياه  و به گروه ديگر آبميوه انگور سياه داده شد.

پژوهشگران پس از بررسي نتايج، کشف کردند که مصرف آبميوه انگور سياه، سبب ايجاد بهبودي در خلق و خوي افراد و کاهش ميزان خستگي فکري و ذهني آنها شد. علاوه بر اين، آزمايش خون اين افراد نشان داد که فعاليت آنزيم مونوآمينواکسيداز (MAO) به شدت پس از مصرف آبميوه انگور سياه کاهش يافت، اين نشان مي‌دهد که ترکيبات موجود در انگور و انگور سياه براي سلامت مغز و يا کنترل علائم اختلالاتي مانند بيماري پارکينسون مفيد است.

تعداد بازديد:558 آخرين تغييرات:94/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر