یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دستگاه اندازه گیری چسبندگی سلولهای بدن ساخته شد

در دانشگاه صنعتي اميرکبير؛

دستگاه اندازه گيري چسبندگي سلولهاي بدن ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير موفق به طراحي و ساخت دستگاهي براي اندازه گيري چسبندگي و خواص مکانيکي سلول‌ها شدند که نسبت به نمونه‌هاي موجود ارزان قيمت‌تر است.


به گزارش خبرگزاري مهر، سعيد صالحي پور مجري طرح «ساخت دستگاه اندازه گيري چسبندگي سلولي» با بيان اينکه پديده چسبندگي در سلول ها از جنبه‌هاي عملکردي سلول مانند رشد، تكثير، تقسيم، مرگ برنامه‌ ريزي ‌شده سلول و مهاجرت سلول حائز اهميت است، گفت: اين پديده منجر به پديده‌هاي ماكروسكوپي مختلف چون تشكيل جنين، بازسازي بافت‌ها، ترميم زخم، رشد تومور و سرطاني شدن بافت، حملات قلبي و کم خوني و تنگي نفس مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه پديده چسبندگي سلول در حوزه هاي ديگري مانند سنسورهاي زيستي، مواد زيستي و چاپگرهاي زيستي کاربرد دارد، گفت: دستگاه AFM (ميکروسکوپ نيروي اتمي)، يکي از دستگاه‌هايي است که براي اندازه گيري نيروي چسبندگي سلول به کار مي رود. همچنين يکي از مشکلات اصلي در اين دستگاه ها هزينه بسيار بالاي دستگاه و قطعات جانبي و سنسور آنها است.

وي اضافه کرد: در اين طرح موفق به طراحي و ساخت دستگاه سه محوره اندازه‌گيري نيروي چسبندگي سلول به روش ميکرو تيرها با تحريک نانومتري شديم.

وي با بيان اينکه در اين دستگاه از يک مکانيسم سه محوره براي اندازه گيري سلول ها استفاده شد، خاطرنشان کرد: در اين دستگاه از دو محور براي تعيين موقعيت سلول و از يک محور براي تحريک سلول استفاده شده است.

صالحي پور به جزئيات اين دستگاه اشاره کرد و گفت: اين دستگاه نيروي برشي به سلول اعمال مي کند و عکس‌العمل سلول در برابر اين تحريک از طريق سنسور فيبر نوري ثبت مي‌شود.

اين محقق با تاکيد بر اينکه کليه مراحل انجام تست توسط ميکروسکوپ ديجيتال تعبيه شده در دستگاه، تصويربرداري مي‌شود، اضافه کرد: پس از آن به کمک نرم افزار تحليل تصوير و تحليل مکانيکي، مقدار نيروي چسبندگي سلول محاسبه خواهد شد.

وي با اشاره به مزيت‌هاي اين دستگاه خاطرنشان کرد: مزيت اين روش در اين است که به ‌راحتي مي‌توان با تغيير سطح مقطع سنسور، جنس سنسور، دقت و حساسيت اندازه‌گيري دستگاه را افزايش داد.

مجري طرح از انجام فاز حيواني اين دستگاه خبر داد و افزود: به ‌منظور ارزيابي صحت عملکرد دستگاه، تست هايي بر روي سلول هاي حيواني انجام شد و نتايج به ‌دست‌ آمده از دستگاه با مطالعات قبلي مقايسه شد که نتايج نشان داد داده هاي به دست آمده تطابق خوبي با مطالعات قبلي ‌دارد.

صالحي پور ارزان‌قيمت بودن دستگاه نسبت به نمونه‌هاي مشابه، زمان آماده‌سازي حداقلي دستگاه براي انجام تست، راحتي کار با دستگاه، اندازه‌گيري مستقيم نيرو، لوازم جانبي ارزان‌قيمت در صورت نياز به تعويض و دقت اندازه گيري نانو نيوتون را از عمده ترين مزاياي دستگاه ساخته شده نام برد.

 وي با بيان اينکه فعاليت هاي مربوط به ثبت اختراع اين دستگاه درحال انجام است، يادآور شد: طراحي و ساخت دستگاه سه محوره اندازه گيري نيروي چسبندگي سلولي در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد با راهنمايي دکتر عطاالله هاشمي و دکتر نبي الله ابوالفتحي اجرايي شده است.

تعداد بازديد:616 آخرين تغييرات:94/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر