چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

راه‌اندازی شعب بانک‌های ژاپنی در ایران

راه‌اندازي شعب بانک‌هاي ژاپني در ايران

رئيس کل بانک مرکزي با قدرداني از همکاري خوب بانک‌هاي ژاپني با نظام بانکي کشورمان در دوره تحريم و به ويژه در دو سال اخير، خواستار راه‌اندازي شعب بانک‌هاي اين کشور در ايران شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، ولي الله سيف در ديدار هيات ۶۰ نفري اقتصادي ژاپن به سرپرستي معاون وزير اقتصاد ژاپن، افزود: فرصت‌هاي جديدي براي توسعه روابط اقتصادي ميان ايران و ژاپن وجود دارد و ما از عملياتي شدن اين فرصت‌ها حمايت مي کنيم.

رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه زمينه فعاليت خوبي در بخش‌هاي مختلف اقتصادي به ويژه در حوزه بانکي و مالي ميان دو کشور وجود دارد، گفت: ايران ظرفيت بزرگ سرمايه گذاري دارد و از طرفي ژاپن به عنوان کشور داراي فناوري مي تواند از اين فرصت براي سرمايه گذاري مشترک در ايران اقدام کند.

وي تصريح کرد: بازار وسيع ايران و کشورهاي همسايه ما فرصت مناسبي است تا محصول مشترک با همکاري ژاپن در ايران توليد و سپس به کشورهاي منطقه صادر شود.

رئيس کل بانک مرکزي خاطر نشان کرد: اين نوع همکاري نتايج مثبتي براي دو کشور به همراه دارد.

سيف افزود: قبل از هر فعاليت مشترک اقتصادي بايد زيرساخت مالي آن را طراحي و تامين کنيم که در اين چارچوب بايد کانال‌هاي مناسب بانکي ميان دو کشور تنظيم شود.

وي با قدرداني از همکاري خوب بانک‌هاي ژاپني با نظام بانکي ايران در دوره تحريم و به ويژه در دو سال اخير، گفت: بانک‌هاي ايران و ژاپن آشنايي خوبي با يکديگر دارند و اميدوار هستيم اين روابط بيشتر از گذشته تقويت شود.

رئيس کل بانک مرکزي با تشويق سرمايه گذاران ژاپني براي حضور در ايران، خاطرنشان کرد: موانع و محدوديت‌ها را مي توان به سرعت برداشت اما سرمايه گذاران ژاپني به اين نکته نيز توجه داشته باشند که ايران متفاوت از گذشته است.

وي افزود: همکاري بانکي به صورت عمليات مستقيم و فعاليت شعب بانک‌هاي ژاپني در ايران به توسعه روابط اقتصادي کمک مي کند.

سيف اظهارداشت: هم اکنون نيز کار با بانک‌هاي ايراني که مشمول تحريم‌ها نبوده اند، منعي ندارد و فعاليت‌هاي اقتصادي را مي توان با همين زمينه کاري آغاز کرد و پس از لغو تحريم‌ها فعاليت‌ها را گسترش داد.

رئيس کل بانک مرکزي افزود: صحنه بانکي در ايران نيز تغيير کرده است و علاوه بر بانک‌هاي دولتي، بانک‌هاي خصوصي توانمندي نيز در ايران وجود دارند که آمادگي همکاري با بانک‌هاي ژاپني را دارند.

در همين حال، ياماگيوا معاون وزير اقتصاد ژاپن گفت: شرکت‌هاي ژاپني در زمينه هاي برق و انرژي، محيط زيست، خودرو و کالاهاي مصرفي و ساير بخش‌ها آماده همکاري با شرکت‌هاي ايراني هستند.

وي با تاکيد بر لزوم تنوين همکاري‌هاي مالي به عنوان زيرساخت توسعه تجارت ميان ايران و ژاپن، اظهارداشت: در هيات اقتصادي ژاپن که به ايران آمده اند، تعدادي از مديران بانکي و مالي شرکت‌هاي ژاپني نيز حضور دارند و ما از فعاليت اين شرکت‌ها در ايران حمايت مي کنيم.

ياماگيوا در ادامه بر مشورت و گفتگوهاي بانک‌هاي دو کشور تاکيد کرد و گفت:‌ در نمايشگاه اقتصادي که در ماه اکتبر يا مهر در تهران برگزار مي‌شود، شرکت‌هاي ژاپني با بيش از ۲۰ غرفه حضوري فعال خواهند داشت.

وي با استقبال از سرمايه گذاري شرکت‌هاي ژاپني در ايران به ويژه پس از رفع تحريم‌ها افزود: زمينه هاي مختلفي براي توسعه همکاري ها وجود دارد و دولت ژاپن از اين فعاليت‌ها حمايت مي کند.

در اين ديدار تعدادي از مديران بانکي و مالي شرکت‌هاي ژاپني نيز گزارشي از فعاليت‌هاي قبلي و برنامه هاي آينده خود براي مشارکت با شرکت‌هاي ايراني ارائه کردند.

تعداد بازديد:535 آخرين تغييرات:94/05/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر