چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

گامي به سوی درمان یک سرطان با ترکیبات گیاهی محققان ایرانی

گامي به سوي درمان يک سرطان با ترکيبات گياهي محققان ايراني

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني تبريز، اثر نوعي ترکيب گياهي را در درمان سرطان پستان مورد بررسي قرار دادند. اين ماده به صورت نانوکپسول و پليمرهاي زيست تخريب پذير تهيه شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، کريسين ترکيبي است که از عسل و ساير گياهان استخراج مي‌شود. اين ماده داراي خواص ضد التهابي، آنتي اکسيداني و ضد حساسيت است. مطالعات انجام شده در سال‌هاي اخير نشان داده است که اين ماده‌ گزينه‌ مناسبي براي درمان سرطان است، زيرا از تکثير سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌کند.

سينا محمدي نژاد يکي از مجريان اين طرح با بيان اينکه سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در بين زنان است، گفت: ژنcyclin D۱ يکي از انواع ژن‌هاست که بيان بالاي آن ارتباط مستقيمي با تومورزايي دارد. در بيش از ۵۰ درصد از موارد سرطان پستان، بيان بالاي اين ژن مشاهده شده است.

وي در ادامه افزود: کريسين در مهار رشد سلول‌هاي سرطاني نقش مؤثري دارد و باعث کاهش بيان ژن cyclin D۱ مي‌شود، به همين دليل اين مطالعه با هدف بررسي اثر اين ماده به صورت خالص و نانوکپسوله شده با پليمر پلي لاکتيد گليکوليد- پلي اتيلن گليکول (PLGA-PEG) بر روي رده سلولي سرطان پستان T-۴۷D و بيان ژن cyclin D۱ تعريف و دنبال شد.

وي تاکيد داشت: با وجود ويژگي‌هاي منحصر به فرد کريسين، جذب پايين اين ماده، سوخت و ساز سريع و دفع سريع آن از بدن مانعي در برابر اثرات درماني ويژه‌ آن به حساب مي‌آيد. اين در حالي است که استفاده از نانوحامل‌هاي پليمري زيست تخريب پذير ضمن رفع اين مشکلات، حلاليت‌ آن‌ها را افزايش داده و رهاسازي هدفمند آن‌ها را فراهم خواهد کرد.

طبق نتايج حاصل شده به طور کلي مي‌توان گفت اثر بخشي دارو در غلظت‌هاي پايين‌تر و همچنين بهبود در دارو رساني در داروهاي ضد سرطاني با فراهمي زيستي (bioavailability) پايين از نتايج کلي استفاده از اين ترکيب در حالت نانوکپسوله شده است. فراهمي زيستي عددي متعارف برابر با درصد يا بخشي از يک دوز دارو است که به صورت فعال به گردش خون سيستميک مي‌رسد.

محمدي نژاد عنوان کرد: طبق آزمايش سنجش MTT براي تيمار سلول‌هايي T-۴۷D، که با غلظت‌هاي مختلف ترکيب گياهي کريسين خالص و نانوکپسوله شده در PLGA-PEG در زمان‌هاي متفاوت صورت گرفت، اين ماده سلول‌هاي سرطان پستان T-۴۷D را وابسته به غلظت و زمان مهار مي‌کنند. البته اثرات داروي نانوکپسوله شده بيشتر از حالت خالص است. همچنين ميزان بيان ژن cyclin D۱ تحت اثر اين ترکيب کاهش مي‌يابد.

وي بيان کرد: اين طرح در مراحل اوليه قرار دارد و مطالعات انجام شده تنها بر روي يک رده‌ سلول سرطاني و يک ژن صورت گرفته است. جهت استفاده‌ از نتايج اين طرح در توليد نانوداروي مدنظر نياز است مطالعات وسيع‌تري بر روي ژن‌ها مختلف، رده‌هاي سلولي سرطاني متفاوت و مدل‌هاي حيواني گوناگون صورت گيرد.

اين پژوهش از همکاري دکتر نصرت اله ضرغامي، دکتر ابوالفضل اکبرزاده، اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني تبريز، سينا محمدي نژاد، دانشجوي کارشناسي ارشد بيوتکنولوژي پزشکي اين دانشگاه و همکارانشان حاصل شده که نتايج آن در مجله‌ ASIAN PACIFIC JOURNAL OF CANCER PREVENTION (جلد ۱۶، شماره ۹، سال ۲۰۱۵، صفحات ۳۷۵۳ تا ۳۷۵۸) به چاپ رسيده است.

تعداد بازديد:691 آخرين تغييرات:94/05/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر