چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

درد هامون را از من بپرسید/نمک هامون شوری ندارد

fiogf49gjkf0d

نماينده مردم سيستان در واکنش به سخنان ابتکار:

درد هامون را از من بپرسيد/نمک هامون شوري ندارد

زاهدان-نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي اسلامي در واکنش به سخنان رييس سازمان محيط زيست کشور به مهر گفت: درد هامون را بايد از من بپرسيد که در هامون زندگي مي کنم و سخنانم بر اساس شنيده ها نيست.


به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر معصومه ابتکار ديروز در صبحانه خبري که به مناسبت روز خبرنگار در سازمان محيط زيست برگزار شد، درباره خشک شدن تالاب هامون مدعي شد: «خوشبختانه در حال حاضر با ريشه‌يابي اين موضوع، اگر چه حدود دو سال از ابتداي دولت يازدهم طول کشيد و برداشتن دايک‌هاي مرزي، جريان آب وارد تالاب هامون شده و در حال حاضر پر آب است.»

رئيس سازمان محيط زيست امروز مدعي شد که خشکي هامون به علت دايک هاي مرزي بود و با درايت دولت اکنون بخش هاي وسيعي از تالاب پر آب است که اين سخنان واکنش هاي  را در پي داشت.

به گفته وي، سازمان محيط زيست از شهريور سال ۹۲ با اين پديده مواجه شد و دريافت که علت خشکي تالاب هامون تنها کاهش بارندگي‌ها و خشکسالي نيست اما به دليل محرمانه بودن اين موضوع، امکان رسانه‌اي کردن آن وجود نداشت. اما سرانجام پس از رايزني ها با وزارت کشور نيروهاي مرزباني و نيروي انتظامي و ديگر مسئولان مربوط توانستيم موضوع را توجيه کرده و دايک هاي مرزي را برداريم.

ابتکار افزود: «بر اين اساس سال گذشته هامون هفت ماه کامل آب داشت و در حال حاضر نيز اگر چه بخش هايي از هامون و هيرمند همچنان خشک است اما بخش هاي عمده تالاب پرآب است.»

اين سخنان که به گفته بسياري از هامون نشينان با واقعيت کنوني هامون در تناقض است واکنش متعددي  را در بين طيف هاي مختلف و به ويژه نمايندگان مردم سيستان و بلوچستان در مجلس شوراي اسلامي در بر داشت.

من بانوي سيستانم، درد هامون را من مي فهمم

در همين رابطه دکتر حليمه عالي نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي اسلامي در واکنش به سخنان ديروز معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در گفتگو با خبرنگار مهر بيان کرد: من بانوي سيستانم  و چون در هامون زندگي مي کنم درد آن را مي فهمم.

وي خطاب به رييس سازمان محيط زيست کشور گفت: کاش خانم ابتکار با سفر ديگري به هامون واقعيت ها را از نزديک مشاهده کنند نه اينکه به خبر هاي شنيده شده اکتفا کنند.

وي گفت:خشکسالي ۱۸ سال است بر هامون حاکم شده و ربط دادنش به دولت قبلي و دايک هاي مرزي ادعائي نادرست است و خانم ابتکار به خوبي مطلع هستند که طرح هاي مطالعاتي صورت گرفته ايجاد انشعابات و آبراهه مختلف در مسير رود هيرمند در قسمت خاک افغانستان حجم ورودي آب به ايران را کاهش داده است.

عالي اظهار داشت: لبان هامون از خشکي ترک خورده، کجاي هامون آب دارد! کساني که براي شما خبر آورده اند احتمالا نگاهشان را به چاه نيمه ها تنها منبع ذخيره آب به منظور ادامه حيات انساني در منطقه معطوف کرده اند.

وي افزود: پيشنهاد مي کنم رييس سازمان محيط زيست به اين ديار آمده، سوار بر بالگرد شده و بر گرد هامون بچرخند تا درد هامون خشک و ترک خورده را که سال ها از بي آبي رنج مي برد مشاهده کنند.

نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: خانم ابتکار در زمان دولت خاتمي نيز سکان دار محيط زيست بودند و  لذا فراموش کرده اند که هامون از آن زمان خشک بود!

طرح هايي که بر روي زمين مانده است

حليمه عالي نماينده مردم سيستان در اين راستا مي گويد: دولت بايد طرح جامع آبياري مزارع کشاورزي که آخرين نقطه اميد مردم سيستان است با مديريت شخص وزير پيگيري کند تا مردم سيستان تاوان عدم اجراي صحيح اين طرح را ندهند.

وي بيان داشت: نظام جمهوري اسلامي اعتبارات زيادي را براي اجراي طرح‌هاي مختلف در سيستان هزينه کرده است که متاسفانه به دليل سوءمديريت‌ها و انحرافات زياد دستگاه‌هاي اجرايي مربوطه به صورت ابتر باقي مانده است که از جمله آنها مي‌توان به شهرک‌هاي صنعتي و طرح ۳ هزار هکتاري اشاره کرد.

تالاب هامون

نمک هامون شوري ندارد

به گزارش خبرنگار مهر ، مردم سيستان که براي آشتي طبيعت در اين مدت از هيچ کاري مضايقه نکرده اند حتي تفنگ هاي خود را در حاشيه هامون شکستند و ساعت هاي بي شمار نماز باران خواندند و سفره محبت براي مسئولان پهن کردند و حالا ديگر کاري از دستشان برنمي آيد.

ساحل نشينان هامون که چشمانشان به اميد و تدبير دولت بود سال پيش با آمدن دکتر ابتکار به منطقه سيستان با خوراندن نان و نمک به وي و لقب دادن "بانوي سيستان" سعي کردند تا وي را نمک گير کنند و نظر اين بانو را براي نجات فرزندش به نام هامون جلب کنند اما حال که مي بينند مسئولان محيط زيست دلشان براي اروميه بيشتر مي‌تپد، مي‌گويند که نمک درياچه هامون شوري ندارد و امروز نيز اين ادعاي غير واقعي صحه اي بر اين امر گذاشت.

خشکسالي‌هاي مستمر حدود دو دهه گذشته در سيستان، بيکاري طيف وسيعي از کشاورزان و صيادان، آمار رو به رشد بيماران مبتلا به سل و بي‌رونقي بازارچه‌هاي مرزي و سيل مهاجرت مردم سيستان به حاشيه شهرهاي بزرگتر همچون زاهدان از جمله مشکلاتي است که حيات در سيستان را با بحران جدي روبرو کرده است.

با وجود اينکه طي دو سال گذشته به دستور استاندار سيستان و بلوچستان ستاد بحران سيستان و کارگروه ويژه تالاب هامون براي مرهم گذاشتن بر زخم هاي عميق مردم سيستان به طور ويژه تشکيل شد و رسانه‌ها نيز با موجي از گزارش‌ها پژواک آلام مردم اين منطقه را منعکس کردند اما به گفته نمايندگان مردم سايه سنگين نااميدي و بي‌ تدبيري بر سيستان هر روز گسترده مي‌شود و کسي را ياراي اين مردمان نيست.

مادر هامون قدمي براي فرزندش بر نداشت

امين‌الله سرابندي يکي از محققان و نويسندگان پيشکسوت سيستاني نيز پيش از اين با ارسال نامه اي خطاب به استاندار از بي توجهي به سيستان و هامون ابراز نارضايتي کرده است، مي‌گويد: اينجا ديگر سيستان نيست شهر سنگستان است که با ۵۰ درجه گرما انسان‌ها در خاک مي لولند.

وي بيان داشت: اگر نگاهي به اطرافت بنگري آدمياني را مي بيني  که در خاک غوطه ورند و ماسک بر دهان و بيني دارند تا شايد بتوانند نفسي بکشند و چونان اشباح اين طرف و آن طرف مي لولند و گاهي هم بر در خانه نشسته و از تو مي پرسند خريدار خانه نيستي؟ چون مي خواهند از سرزمين آبا و اجدادي بگريزند.

وي افزود: اينجا سرزميني است که رتبه يک جهان از بيماري سل دارد آنهم در قرن بيست و يکم و مسئولان به جاي گريه با شعف اعلام مي کنند اولين کلينيک مجهز مبارزه با سل را امسال افتتاح  مي کنند و ايا بايد با شنيدن اين خبر بايد خوشحال شد!؟

وي ادامه داد: دولت با شعار تدبير و اميد آمد تا با تدبير اين سرزمين مسلول‌زده را درمان کند و با ايجاد کارخانه، اعتياد، بيکاري و شرارت را از فرهنگ جامعه بزدايد و ۱۰۰هزار آواره ساحل نشينان درياچه را برگرداند.

وي افزود: ما به سرکار خانم ابتکار مادر هامون لقب داديم، پيشوازش کرديم اما مي دانيد اين مادر برايمان چه کرد؟

وي ادامه داد: ايشان به جاي اينکه عنوان مادري هامون را حفظ کند براي درياچه بي علف و شور درياچه اروميه بودجه هاي ميلياردي تصويب کرد که حتي يک ساحل نشين ندارد اما براي فرزندش درياچه هامون حتي يک قوطي شير خشک از داروخانه نخريد تا گرسنگي بچه اش را درمان کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، به واسطه خشکسالي اخير، کمبود آب و قطع جريان رودخانه هيرمند عملا بخش قابل توجهي از مردم کشاورز، دامدار و صياد منطقه سيستان بيکار شده اند.

در حال حاضر نيمي از مردم منطقه سيستان تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي هستند و براي دولتمردان ما تحت پوشش قرار گرفتن نيمي از ساکنان يک منطقه وسيع، آمار افتخار آميزي نيست.

خبرنگار: سيد مرتضي مصطفوي

تعداد بازديد:929 آخرين تغييرات:94/05/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر