پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اگر توافق هسته ای را رد کنیم، دلار تضعیف می شود

جان کري:

اگر توافق هسته اي را رد کنيم، دلار تضعيف مي شود

وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد که اگر آمريکا از توافق هسته اي با ايران خودداري کند، دلار تضعيف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، جان کري گفت اگر آمريکا از توافق هسته اي با ايران خودداري کرده و از متحدانش بخواهد تا با تحريم هاي اين کشور عليه ايران همراهي کنند، دلار به زودي تضعيف خواهد شد.

وي تصريح کرد: اگر ما از توافق روي برگردانيم و به متحدان خود بگوييم شما بايد از قوانين و تحريم هاي ما تبعيت کنيد، خيلي سريع دلار آمريکا که بيشترين ارز ذخيره شده در دنياست، جايگاه خود را از دست خواهد داد.

کري در عين حال ضمن دفاع از برجام گفت: اين غير ممکن است که ايران تحت شرايط توافق جامع هسته اي بتواند يک برنامه مخفي توليد سوخت مورد نياز بمب هسته اي را دنبال کند بدون آنکه آمريکا از وجود اين برنامه با خبر شود.

ايران و گروه ۱+۵ متشکل از آمريکا، روسيه، انگليس، فرانسه، چين و آلمان در روز ۲۳ تيرماه به توافقي جامع براي حل و فصل موضوع هسته اي ايران دست يافتند اما جمهوريخواهان و رژيم صهيونيستي اين توافق را توافقي بد توصيف مي کنند و مخالف آن هستند.

کري مدعي شد که تندروها در ايران همچنان بدنبال توليد بمب اتم بوده و مخالف توافق وين هستند اما حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهوري ايران توافقي را پذيرفته اند که براساس آن هيچ گاه بمب اتمي توليد نکنند.

کري با بيان اينکه جرج بوش رئيس جمهوري سابق آمريکا به دنبال توافقي بهتر با ايران بود ولي در اين راه شکست خورد، گفت: ايران به ملتي در آستانه هسته اي شدن تبديل شد در حالي که ما همچنان سياست غني سازي صفر را دنبال مي کرديم؛ ولي رئيس جمهور اوباما برنامه اي را پيش برد که فعاليت هاي هسته اي ايران را به عقب بازگرداند.

تعداد بازديد:667 آخرين تغييرات:94/05/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر