پنج شنبه 14 اسفند 1399 - 20 رجب 1442 - 4 مارس 2021
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

«اوباما» پاسخ «اوباما» را داد!

رجزخواني خنده دار «اردک لنگ» براي ايران؛

«اوباما» پاسخ «اوباما» را داد!

اوباما در آخرين سال رياست جمهوري خود از قدرت چنداني براي مانور سياسي در مسائل داخلي و خارجي برخوردار نيست.


خبرگزاري مهر - گروه بين الملل : اردک لنگ (Lame duck) لقبي است که در ادبيات سياسي آمريکا کاربردي ويژه دارد! اردک لنگ به رئيس جمهور گفته مي شود که به واسطه حضور در آخرين سال و آخرين ماههاي حضور خود در قدرت، عملا قدرت اتخاذ تصميم هاي اساسي و اجرايي تعيين کننده را در سياست داخلي و خارجي کشورش را ندارد و قدرت مانور آن در برابر مخالفان سياسي به اندازه زيادي محدود شده است. هر اندازه به ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ ميلادي (آذرماه سال ۱۳۹۵) يعني زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري آتي آمريکا نزديک تر مي شويم، قدرت مانور سياسي اوباما در کاخ سفيد کمتر مي شود، خصوصا اينکه کنگره آمريکا متشکل از جمهوريخواهان مخالف دولت وي است.

هم اکنون اصلي ترين دغدغه اوباما، تصويب جمع بندي نهايي مذاکرات هسته اي ايران و اعضاي ۱+۵ در کنگره آمريکاست. دغدغه اي که باعث شده است پس از اعلام جمع بندي مذاکرات، افرادي مانند جان کري، ارنست مونيز و وندي شرمن راهي کنگره شوند و در دفاع از توافق صورت گرفته به بحث و جدل با سناتورها و نمايندگان بپردازند.

در اين ميان، يکي از اصلي ترين ماموريتهاي درخواستي اوباما از جان کري، اعلام اطمينان به کنگره جهت حفظ گزينه نظامي در قبال ايران است. وزير امور خارجه آمريکا نيز در اکثر سخنراني هاي خود و مخصوصا زماني که فرياد جمهويخواهان عليه برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به آسمان بلند مي شود، به آنها در قبال امکان کلي استفاده از گزينه نظامي عليه ايران اطمينان مي دهد!

وزير امور خارجه ايالات متحده اخيرا در دفتر خبرگزاري رويترز در نيويورک حضور يافت و به برخي سوالات و ابهامات در خصوص برجام پاسخ داد. وي در قسمتي از سخنان خود مي گويد: «ما گزينه نظامي را داريم و اوباما به من گفته است که آماده استفاده از گزينه نظامي است. در صورتي که به توافق هسته‌اي ايران رأي منفي داده شود ديگر محدوديت و بازرسي بر برنامه هسته‌اي اين کشور وجود نخواهد داشت. ما بايد نخست گزينه ديپلماسي را با ايران به‌طور کامل پيگيري کنيم تا نيازي به استفاده از گزينه نظامي نباشد. گزينه‌ها هميشه در دسترس ما هستند با اين حال بايد نخست گزينه توافق هسته‌اي را پيگيري کنيم.»

ادعاي اوباما و کري مبني بر آمادگي آمريکا در خصوص آمادگي استفاده از گزينه نظامي عليه ايران در حالي صورت مي گيرد که در تاريخ پنجم آگوست (۱۴ مرداد ماه)، اوباما در نشستي محرمانه با يهوديان آمريکا در خصوص حمله نظامي با ايران اعلام کرد: «جنگ با ايران براي آمريکا و حتي بيشتر از آن براي اسرائيل مي‌تواند يک فاجعه باشد... در صورتي که ما به ايران حمله کنيم، حزب الله اسرائيل را موشکباران خواهد کرد....»

به عبارت بهتر، اوباما خود پاسخ ادعايش در خصوص آمادگي استفاده از گزينه نظامي عليه ايران را به بهترين نحو ممکن داده است!

نکته مهم تر اينکه حتي اوباما در همان جمع يهوديان آمريکا به صورت تلويحي گزافه گويي هاي بوش پسر در خصوص حمله نظامي به ايران را نيز رد کرده و آن را دروغ دانسته است: «وقتي من به مقام رياست جمهوري آمريکا رسيدن و قدرت را در اختيار گرفتم، فهميدم که دولت بوش طرحي را براي حمله نظامي به ايران آماده نکرده بوده است.»

اوباما با اين اظهار نظر، پيام مستقيمي را به طرفداران گزينه نظامي عليه ايران مخابره کرده است، اينکه حتي دولت نومحافظه کار جرج واکر بوش نيز در عمل جرات و جسارت حمله به ايران را نداشته است.

در هر صورت، تهديد کاخ سفيد مبني بر استفاده از گزينه نظامي عليه ايران از يک سو و هشدار اوباما نسبت به عواقب و تبعات چنين حمله اي از سوي ديگر، نشان دهنده بحران فکري و پارادوکس آزاردهنده ايست که ذهن مقامات آمريکايي را نسبت به خود مشغول ساخته است.

در اينجا اساسا اهميتي ندارد که جان کري و اوباما با چه هدفي از آمادگي خود براي استفاده از گزينه نظامي عليه ايران سخن مي گويند، بلکه آنچه موضوعيت دارد، استيصال دو حزب دموکرات و جمهوريخواه آمريکا در مواجهه با «ايران قدرتمند» محسوب مي شود. اين استيصال برآمده از واقعياتي است که امروزه در خاورميانه و نظام بين الملل وجود دارد. واقعياتي که منجر به حضور مستمر آمريکا و متحدان آن پاي ميز مذاکره با ايران و در نهايت به رسميت شناخته شدن حق استفاده از انرژي هسته اي توسط ايران شد.

تعداد بازديد:909 آخرين تغييرات:94/05/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر