دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

پرورش انسانهای پاک از نتایج مساجد بنا شده بر اساس تقواست

آيت الله اراکي:

پرورش انسانهاي پاک از نتايج مساجد بنا شده بر اساس تقواست

دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي يکي از آثار و نتايج مساجدي که بر پايه تقوا بنا شده اند را پرورش انسانهاي پاک دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت الله محسن اراکي دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي شامگاه شنبه طي سخناني به مناسبت ميلاد حضرت معصومه(س) در مسجد امام حسن مجتبي (ع) ميدان امامت تهران، با بيان اينکه در قرآن کريم انسانها به دو دسته معرفي مي شوند و اين دو دسته کاملا متضاد هم اند، اظهار داشت: دسته اول انسانهايي هستند که خداوند در سوره نور و آيه نور آنها را معرفي مي کند انسانهايي که پرورش يافته خانه هايي هستند که ذکر خدا در آن خانه ها آورده مي شود.

 وي افزود: در خانه هايي که ياد خدا وجود دارد انسانهايي پرورش مي يابند که عشق دنيا آنها را از ياد خدا غافل نمي کند و دنيا و جلوه هاي دنيوي آنها را از اين ياد باز نمي دارد.

 در ادامه آيت الله اراکي گفت: دسته دوم انسانهايي که در نقطه مقابل دسته اول قرار دارند انسانهايي که محضر ياد خدا را رها مي کنند و به لهو و لعب و چيزي هايي که آنها را از ياد خدا باز مي دارد، مي پردازند.

وي با اشاره به آيه نور(اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَکَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَکَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَي نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاءُ وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ) به معني نور پرداخت و افزود: نور چيزي است که خود به خود ظاهر و پيدا است يعني چيزي نور را پيدا نمي کند بلکه ما نور را به واسطه خودش مي بينيم بنابراين نور خود به خود ظاهر است و پديدار کننده چيزهاي ديگر است و خداي متعال نيز چنين است يعني به خودي خود ظاهر است و پديدار کننده چيزهاي ديگر است.

دبير کل مجمع تأکيد کرد: قرار نيست چيزي خداي متعال را براي ما پديدار کند چون اين خاصيت در ذات او وجود دارد.

 وي با بيان اينکه خداوند در قرآن کريم به نور آسمان ها و زمين وصف شده است، اظهار داشت: اين نور در خانه هايي پديدار مي شود که خداوند به اين خانه ها اذن داده تا بالا بروند و آن خانه هايي است که در آن ذکر خدا آورده مي شود و مساجد يکي از اين بيوت است.

 آيت الله اراکي با اشاره به اينکه ذکر خدا کار ساده اي نيست، اظهار داشت: همه انسانها نمي توانند به مرتبه ذکر خدا نائل گردند و دلهاي سياه اين اذن را ندارند که به فضاي ذکر خدا وارد شوند.

 وي در ادامه با اشاره به اينکه دو جان و شخصيت داريم، يکي جانهاي غفلت زده و ديگري جانهاي برخوردار از ياد خدا، افزود: برخي از آدم ها از ياد خدا بي بهره اند اما در مقابل آنها انسانهايي وجود دارند که اذن ياد خدا به آنها داده شده است که معمولا اهل مسجد از اين دسته انسان ها هستند و يکي از آثار و نتايج مسجد رسيدن به اذن ياد خداست.

دبير کل مجمع در ادامه سخنان خود با اشاره به جايگاه مسجد در اسلام، اظهار داشت: مساجد نيز بر دو نوع هستند مساجدي که چيزي از ياد خدا در آنها وجود ندارد که قرآن کريم به نمونه هايي از اين مساجد نظير مسجد ضرار اشاره کرده است و ديگري مساجدي که رحمت خدا بر آنها نازل مي شود.

 وي با بيان اينکه مساجدي که رحمت خدا بر آن نازل مي شود مساجدي است که نيتهاي پاک آن را بنا مي کند، افزود: يکي از حکمت ها و هوشمندي هاي مراجع ما اين بود که همواره مي گفتند مساجد را مردم بنا کنند تا پايه و اساس مساجد بر تقوا و اخلاص بنا شود.

 آيت الله اراکي افزود: مسجدي که بر پايه تقوا بنا شده است انسانهاي پاک حضور دارند، به عبارت ديگر يکي از آثار اين مساجد پرورش انسانهاي پاک است.

تعداد بازديد:775 آخرين تغييرات:94/05/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر