یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

فرهنگ زندگی از دیدگاه اسلام

فرهنگ زندگي از ديدگاه اسلام

يکي از مسائلي که در فرهنگ زندگي انسان نقش اساسي دارد نظم و برنامه ريزي در زندگي است که رمز موفقيت انسان در زندگي محسوب مي شوند

تقوا در سه جمله ترس از خدا در آشکار و پنهان، اعتدال در فقر و غنا، عدالت در هنگام خشم و خوشنودي خلاصه مي‌شود و اگر کسي اين سه خصلت را داشته باشد از اهل تقوا خواهد بود.

فرهنگ زندگي از ديدگاه اسلام

يکي از مسائلي که در فرهنگ زندگي  انسان نقش اساسي دارد نظم و برنامه ريزي در زندگي است که رمز موفقيت انسان درزندگي محسوب مي شوند و هيچ کاري بدون نظم و برنامه ريزي سامان نمي يابد و همچنين مشکلات و موانع زندگي به واسطه نظم و برنامه ريزي حل خواهند شد.

اهميت نظم و برنامه ريزي فقط مختص به انسان نيست بلکه نظام هستي، حرکت افلاک، گردش ايام و گردش زمين بر پايه نظم  و برنامه ريزي برپا شده است و اگر يک هزارم ثانيه اين نظم در جهان هستي وجود نداشته باشد جهان متلاشي خواهد شد.

برهان نظم يکي از برهان هايي است که براي خداشناسي معرفي شده است.
اهميت نظم در قرآن هم بارها آمده است و خداوند در قرآن مي فرمايد ما براي هر چيزي اندازه اي در نظر گرفته ايم و در جاي ديگر مي فرمايد براي هر چيزي در نزد ما اندازه معيني است.

حضرت علي(ع) در واپسين لحظات زندگي خود فرزندان و تمام بشريت را به داشتن تقوا و نظم در زندگي سفارش کردند.

امام کاظم(ع) نيز در روايتي با تاکيد بر نظم، زندگي مومنين را بر چهار قسم دانست که بخش اول عبادت و راز و نياز با خداي متعال، بخش دوم کار و تلاش براي تامين معاش و هزينه هاي زندگي، بخش سوم استراحت و تفريح و بخش چهارم ارتباط با مردم و صله رحم است.

پيامبر اسلام اسوه و سرمشق نظم و برنامه ريزي براي مسئولين و رهبران دنيا است. زندگي پيامبر بسيار منظم بود و هيچ کاري را بدون نظم و برنامه ريزي انجام نمي داد که در سيره پيامبر آمده است که هرگاه صحبت مي کرد پرگويي نمي کرد و سنجيده سخن مي گفت و هر کاري را به موقع انجام مي داد.

ستون هاي مسجد النبي گوياي نظم پيامبراست به طوريکه ستون "وفود" آن محل نشست پيامبر با نمايندگان مردم و کشورهاي ديگر بود،ستون "تهجد" جايي بود که پيامبر آن جا به راز و نياز با خداي متعال مي پرداخت و ستون "مخلقه" نيز جاي آمادگي ايشان براي حضور در انظار بود.

نداشتن نظم و برنامه ريزي در زندگي منشاء مشکلات بسيار ي از مشکلات مي باشد. متاسفانه برخي از ما در زندگي نظم و برنامه ريزي نداريم که بايد در اين روند تجديد نظر کنيم.

وجود نظم در زندگي باعث انجام شدن کارها سر وقت و همچنين ذخيره وقت مي‌شود و در جلسه اي که با رهبر انقلاب اسلامي داشتيم همگان را به داشتن نظم در زندگي سفارش کردند و رمز موفقيت در زندگي را برنامه ريزي و نظم دانست.

مديران ما جلسه برگزار مي‌کنند اما خود با تاخير به جلسات مي آيند بنابراين اگر بر مرکب نظم سوار شويد موفق خواهيد شد.

تهيه و گردآوري از حجت‌الاسلام سيد احمد ميرعمادي نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد

منبع : ido.ir

تعداد بازديد:837 آخرين تغييرات:94/05/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر