چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نکات خواندنی ازبنیادجاسوسی حامی ضدانقلاب/حقوق بشر بهانه جدید غرب

مهر گزارش مي دهد؛

نکات خواندني ازبنيادجاسوسي حامي ضدانقلاب/حقوق بشر بهانه جديد غرب

فرايند مدنظر بنياد هيفوس پس از توافق هسته‌اي ميان ايران و غرب وارد فاز جديد شده است تا جايي که ظاهرا قرار است توجيه‌گر تمديد تحريم‌هاي ظالمانه غرب اينبار تحت لواي بهانه تراشي حقوق بشري باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر ،  هيفوس موسسه‌اي ظاهرا بين‌المللي است که در غرب آسيا، هند، آمريکاي جنوبي، آمريکاي لاتين، جنوب و شرق آفريقا فعاليت مي‌کند. اين موسسه به شکل يک شبکه‌ گسترده از افراد ظاهرا فعال در بحث‌هاي حقوق بشر و مطبوعات تلاش مي‌کند تا استانداردهاي مورد نظر آمريکا را بر کشور مورد نظر تحميل کند. جالب آن‌جاست که هيفوس هرگز هيچ فعاليتي را در مناطق آمريکاي شمالي، اروپاي غربي، استراليا، ژاپن انجام نمي‌دهد و تلاش خود را بر روي تامين منافع آمريکا در کشورهاي جهان سوم متمرکز کرده است.

اين بنياد جاسوسي، حقوق بشر در کشورهاي غربي و کشورهاي تحت سلطه‌ي آمريکا را هرگز مورد توجه قرار نمي‌دهد و بر روي کشورهايي تمرکز مي‌کند که به نوعي منافع غربي‌ها را تهديد مي‌کنند. براي مثال با گذشت تقريبا چهار سال از انقلاب مردم بحرين تنها خبر درج شده در سايت هيفوس به دستگيري يکي از مرتبطين اين موسسه محدود شده و حجم گسترده‌ اعتراضات مردمي، دستگيري‌ها، تعدد زنداني‌ها و قتل عام‌ها نتوانسته توجه اين موسسه حقوق بشري را به خود جلب کند.

موضوع زماني جالب‌تر مي‌شود که کلمه‌ي «ferguson» يعني شهري که به واسطه‌ اعتراضات ضد نژادپرستانه‌ در آن بر سر زبان‌ها افتاد را در پرتال اصلي موسسه هيفوس سرچ کنيم. هيفوس در اين رابطه هيچ حرفي براي گفتن ندارد!

پرتال موسسه در بخش معرفي سه هدف شفافيت و مسئوليت، آزادي بيان و توانمندسازي زنان را براي تشکيلات مذکور معرفي مي‌کند اما با اندکي تامل مشخص مي‌شود که هدف اصلي چيزي جز تقابل با حاکميت‌ها، فرهنگ‌ها و گروه‌هايي که مخالفان با سياست‌هاي منطقه غرب هستند؛ نيست.

براي مثال موسسه، فعاليت خود را در بخش توانمندسازي زنان در منطقه‌ي غرب آسيا و شمال آفريقا متمرکز کرده است و در بخش «Women on the Frontline» علنا اين موضوع را عنوان مي‌کند. جالب آنجاست که در بخش اهداف تاکيد مي‌کند، موضوع اصلي مشارکت سياسي زنان است بحثي که در ظاهر بسيار جذاب و مقبول باشد اما بلافاصله استانداردهايي را در اين خصوص ارائه مي‌کند که حتي شامل تغيير و اصلاح قانون اساسي کشورها هدف مي‌شود.

اما فعاليت‌هاي هيفوس در ايران بيشتر بر روي مقابله با حجاب زنان به اسم برابري جنسيتي، حمايت از بهائيان و تلاش براي نفوذ و سوء استفاده از مطبوعات براي تنش‌آفريني ضد حاکميت متمرکز مي‌شود.

جالب آنجاست که هيفوس ارادت خاصي به همجنسگراها دارد و در يکي از مطالب خود تاکيد مي‌کند که دولت ايران بايد در قوانين تغيير جنسيت تغيير ايجاد کند و انواع مختلف همجنسگرايي را به رسميت بشمارد. اين نکته به خوبي نشان مي‌دهد که هيفوس هيچ اهميتي براي فرهنگ بومي مردم ايران قائل نيست و تنها اهدافي را پيگيري مي‌کند که کاملا به فکر استحاله کشور مطابق با خواست طرف غربي است.

فرآيندي که از خبرسازي فعالان ظاهرا حقوق بشري و روزنامه‌نگاران ساده در ايران آغاز مي‌شود و بعد به موسساتي مانند هيفوس راه پيدا مي‌کند و سپس با لابي کشورهاي غربي تبديل به قطعنامه‌ حقوق بشري عليه ايران مي‌شود. يک چرخه‌ کامل که مي‌تواند اخبار فشار عليه زنان، رعايت نشدن حقوق شهروندي و آزاد نبودن فعاليت سياسي در ايران را کاملا توجيه پذير کند.

بدنه اصلي هيفوس در کشورهاي هدف از ميان اپوزوسيون انتخاب مي‌شود و با صرف بودجه هنگفت، رزومه سازي و تبديل کردن افراد سرشاخه به چهره‌هاي ظاهرا سرشناس تلاش مي‌شود تا حلقه فشار به کشور مورد نظر کامل شود.

يکي از طرح‌هاي مهم هيفوس براي مقابله با ايران طرح حمايت از پلوراليزم رسانه‌اي است که بودجه‌اي معادل ۱۵ ميليون يورو در سال ۲۰۰۵ به آن اختصاص يافت. اين بودجه جهت راه‌اندازي شبکه‌ تلويزيوني ماهواره‌اي فارسي زبان و به عنوان زير مجموعه‌ وزارت خارجه‌ هلند در نظر گرفته شد اما به دليل مخالفت‌ها و محدوديت‌هاي ديپلماتيک به جاي تاسيس اين شبکه، بودجه‌ آن به سايت‌هاي اينترنتي اختصاص يافت. سايت‌هايي که امروز با عناوين مختلف همگي يک خط خبري يعني سياه‌نمايي درباره وضعيت اقتصادي، سياسي و اجتماعي مردم ايران را در داخل و خارج از کشور دنبال مي‌کنند.

مجموعه رسانه‌هايي که از سال ۸۸ طرح مقابله با نظام اسلامي و براندازي را رسما پيگيري مي‌کنند و غالبا نقشي موثر در مجموعه گزارشات دروغين ارائه شده به مجامع بين‌المللي درباره وضعيت سياسي و اجتماعي ايران دارند. اغلب اين رسانه‌ها تنها بوسيله يک حلقه بسيار محدود از افراد اداره مي‌شوند که با دريافت مبالغ کلان وظيفه خبرسازي بر ضد نظام حاکم بر ايران را برعهده دارند.

شيوه‌اي که چندي است با کاهش رغبت عمومي به شبکه‌هاي فارسي زبان ضدانقلاب وارد فاز جديدي شده و نفوذ در ميان رسانه‌هاي داخل کشور و اختلاف افکني مستقيم در ميان اقشار مردم و گروه‌هاي سياسي را در دستور کار قرار داده است. به نظر مي‌رسد هيفوس بعد از شکست پروژه‌اش در حوادث پس از انتخابات ۸۸ به نوعي تغيير تاکتيک عليه مردم ايران روي آورده است و تلاش مي‌کند تا با نفوذ در رسانه‌هاي داخل کشور زمين بازي را تغيير دهد.

اين فرايند مدنظر هيفوس پس از توافق هسته‌اي ميان ايران و غرب و تاکيد مکرر برخي مقامات آمريکايي و اروپايي براي تشديد فشارهاي حقوق بشري به ايران وارد فاز جديد شده است تا جايي که ظاهرا قرار است توجيه‌گر تمديد تحريم‌هاي ظالمانه غرب اين بار تحت لواي بهانه تراشي حقوق بشري باشد.

تعداد بازديد:785 آخرين تغييرات:94/05/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر