سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

راه های بخشش ( اشتباه ) خیانت همسر

راه هاي بخشش ( اشتباه ) خيانت همسر

خبري که روح هرکسي را جريحه دار مي کند و وقتي مي شنوي نامقعول ترين تصميمات به ذهنت مي رسد، اما يک لحظه صبر کنيد، کمي بيانديشيد، انسان موجودي جايز الخطاست. شايد بتوانيد گذشت کنيد و با همسر خيانت کار خود به زندگي زير يک سقف ادامه دهيد.

اشتباهات انسان از زماني آغاز گرديد که از بهشت برين رانده شد و در کره زمين سکني گزيد. همان طور که خداوند فرموده انسان از بدو خلقت مرتکب اشتباهات بسياري شده است که اين اشتباهات گاهي ناسپاسي بر پروردگار خود بوده است «إِنَّ الإِنْسانَ لِرَبِّهِ لَکَنُودٌ» (1):«انسان نسبت به نعمت هاي پروردگارش ناسپاس است» و گاهي هم انسان بر نفس خويشتن ستم مي کند. رَبَّنا ظَلَمْنا أَنْفُسَنا (2) پروردگارا ما بر خويشتن ظلم کرديم. و در نهايت بعضي اوقات حقوق ديگران را خدشه دار مي کند که در اصطلاح «حق الناس» گفته مي شود. مورد اول و دوم يعني ناسپاسي به پروردگار و ظلم به خويشتن با توبه بخشيده مي شوند و اگر کسي در حق خداوند ظلم کرده باشد با يک توبه واقعي مي تواند تمام گناهان خود را پاک کند و از محبين  پروردگار گردد مگر نه اين است که خداوند بارها فرموده توبه کاران را دوست دارد؟
اما گناه سوم آنجايي است که ما نسبت به همديگر مرتکب مي شويم از جمله در خانواده و در بين زن و شوهر اين اتفاق زياد مي افتد و شايد با زبان و کارهاي ناشايست همسرمان را برنجانيم. از جمله کارهاي ناروا و ناشايست که از سوي همسران غير قابل بخشش شمرده شده، خيانت و ارتباط همسر با فرد ديگر مي باشد و خيلي از خانواده ها به سبب همين موضوع از هم پاشيده مي شوند. اما آيا واقعا همسر خائن حق زندگي ندارد؟ و بايستي با يک اشتباه وي را از زندگي خود کنار بگذاريم؟
با توجه به اينکه خداوند مهربان و بخشنده است و ما تجلي صفات پروردگار در روي رمين هستيم چرا نبايد ببخشيم؟ در اين مطلب راهکارهايي را براي کنار آمدن با خيانت همسر و بخشيدن وي ارائه مي شود.

درباره‌ي مشکل پيش آمده رازداري کنيــــد.حتي اگر فرزندانتان چيزي دانسته‌اند، بگوييد اشتباه کرده‌اند و منکر آن شويد. آبروريزي از بندگان خداوند، از هر گناهي بزرگتر است

 

راههايي براي فراموشي

بخشنده باشيم
 کسي که از گناه خود توبه کند خداوند مي بخشد و بهتر است ما هم بخشنده باشيم کما اينکه دوست داريم ديگران ما را ببخشند، و به ياد داشته باشيم که اگر ما چنين اشتباهي را مرتکب مي شديم و همسرمان از ما گذشت نمي کرد چقدر آزرده خاطر مي شديم . حتي ممکن بود به خاطر عدم
بخشش به کارهاي ناپسند ادامه دهيم اما بخشش مانع ادامه کارهاي اشتباه است.
درباره‌ي مشکل پيش آمده رازداري کنيــــد.حتي اگر فرزندانتان چيزي دانسته‌اند، بگوييد اشتباه کرده‌اند و منکر آن شويد. آبروريزي از بندگان خداوند، از هر گناهي بزرگتر است

 

به گناهان خود هم توجه کنيم
 ممکن است همسر شما در طول عمرش يک بار مرتکب چنين اشتباهي شده باشد، اما آيا خود شما معصوم هستيد؟ بي شک گناهان بسياري داريد که همسر شما هم مي تواند آنها را نبخشد! لذا بهتر است هم از گناهان خود
توبه کنيم و هم اشتباه همسر را بپذيريم.


 

خيانت همسر

 

پيدا کردن عامل و علت خيانت
بي شک همسر شما بدون دليل خيانت نکرده است و شما هم در به وجود آوردن زمينه خيانت بي تقصير نبوده ايد بايستي عامل يا عوامل خيانت را پيدا کرده و نسبت به برطرف کردن آن اقدام گردد و الا ممکن است اين قضيه دوباره تکرار شود و آتش به جان زوجين زند.


تصميم آني نگيريم
 هر انساني از شنيدن چنين خبري روحش جريحه دار مي گردد و ممکن است در مرحله اول تحت تاثير احساسات تصميمات نامعقولي بگيرد. لذا نبايد عکس العمل آني از خود نشان دهيد و يک مرتبه به دليل بد عهدي همسرتان تصميم بگيريد که از او جدا شويد. شما نيازمند کمي زمان هستيد تا مسايل ديگر را نيز زير و رو کنيد. نبايد به طور خاص تمام توجه خود را به خيانتي که از او سر زده معطوف کنيد. بلکه سکوت کنيد و بررسي اين مسئله را به فرصت ديگر موکول کنيد.


 صحبت کردن با همسر
 بعد از اينکه مدتي گذشت و شما آرامش خودتان را به دست آورديد با همسر خود در مورد بد عهديش صحبت کنيد. تمام سوال هايي که به ذهنتان مي رسد را بپرسيد. شايد با اين کار به اين نتيجه برسيد که همسرتان هنگام ارتکاب به اين کار، اصلا فکر نمي کرده که به شما خيانت مي کند و حتي ممکن است کار وي آن چيزي نباشد که در تصور شماست و شايد سو تفاهمي بيش نبوده است .
بي شک همسر شما بدون دليل خيانت نکرده است و شما هم در به وجود آوردن زمينه خيانت بي تقصير نبوده ايد بايستي عامل يا عوامل خيانت را پيدا کنيد

 

ارتباط جنسي خود را حفظ کنيد
يکي از موارد مهمي که باعث قوام زندگي زوجين مي گردد
ارتباط جنسي صحيح و درست است.اگر بعد از خيانت اين مسئله تعطيل شود يعني زمان مرگ زندگي شما فرا رسيده است اما با حفظ اين رابطه هنوز مي توان به زندگي اميدوار بود البته بايستي ضعف هاي ارتباط تان را برطرف کنيد و چه بسا همين نا صحيح بودن رابطه و سردي شما در ارتباط باعث خيانت شده باشد.

بي شک همسر شما بدون دليل خيانت نکرده است و شما هم در به وجود آوردن زمينه خيانت بي تقصير نبوده ايد بايستي عامل يا عوامل خيانت را پيدا کنيد


از بين بردن زمينه هاي خيانت
 مواردي همچون ارتباط بي حساب با نامحرم، بيکاري،
وب گردي و حضور 24 ساعته در شبکه هاي اجتماعي، سردي رابطه جنسي، تحويل نگرفتن همسر، عدم تامين نيازهاي عاطفي همسر و... باعث خيانت مي شوند که اين موارد بايد از بين برده شوند.


رازداري
درباره‌ي مشکل پيش آمده
رازداري کنيــــد.حتي اگر فرزندانتان چيزي دانسته‌اند، بگوييد اشتباه کرده‌اند و منکر آن شويد. آبروريزي از بندگان خداوند، از هر گناهي بزرگتر است.


آزمايش الهي
بهتر است اين مسئله را آزمايش الهي بدانيد، چرا که بعضي از بلاها امتحان هستند بلا در معارف اسلامي به معناي آزمايش است. «اذابتلي ابراهيم ربه بکلمات» (3) يا در سوره‌ي انبياء که خداوند مي‌فرمايد: «و نبلوکم بالشر و الخير فتنه» (4)ما شما را از طريق شرها و خيرها آزمايش مي‌کنيم.
پس با رازداري و بخشيدن همسر راه بخشش خويش را هموارتر سازيم.

پي نوشت:

1) سوره العاديات،آيه 6
2) سوره اعراف،آيه23
3)سوره بقره،آيه 124
4)سوره انبياء،آيه 35

 حسين وجداني

بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:1322 آخرين تغييرات:94/05/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر