یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دستگاه تصفیه آب قابل حمل طراحی و ساخته شد

توسط محققان دانشگاه شريف؛

دستگاه تصفيه آب قابل حمل طراحي و ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه صنعتي شريف دستگاه تصفيه آب قابل حمل ساختند که مي‌تواند با زدودن آلودگي‌هاي ميکربي و ذرات معلق در زمان حوادث طبيعي به تامين آب شرب بازماندگان کمک کند.

به گزارش خبرگزاري مهر، حوادث طبيعي معمولا به ناگهان مي‌آيند و زود مي روند. اما مشکلات ناشي از ويران شدن زيرساخت‌ها به ويژه تاسيسات آبرساني تا مدتها جان بازماندگان را تهديد مي‌کند.

تشنگي يکي از بزرگترين اين تهديدها براي بازماندگان فجايع طبيعي است به همين دليل پژوهشگران مرکز غشاي دانشگاه صنعتي شريف با استفاده از فناوري غشا، دستگاه کوچک و قابل حملي را ساخته‌اند که مي‌تواند به رفع تشنگي و تامين آب به بازماندگان کمک کند.

اين دستگاه مي تواند بدون استفاده از مواد شيميايي يا انرژي الکتريکي، آلودگي‌هاي مختلف موجود در آب‌هاي سطحي يا آب چاه‌ها از جمله باکتري‌ها، قارچ‌ها و ويروس‌ها را زدوده و ذرات معلق موجود در اينگونه آب‌ها را تا حد استاندارد شرب کاهش دهد.

اين دستگاه که با همکاري دکتر جمال ارغواني از دانشکده مهندسي مکانيک ساخته شده است، بنا به گفته مسئولين، تست‌هاي کيفيت آب را در آزمايشگاه‌هاي دانشگاه صنعتي شريف که جزء مراکز معتمد محيط زيستي کشور است، با موفقيت پشت سر گذاشته و به زودي توسط يک شرکت دانش بنيان مستقر در مرکز رشد اين دانشگاه به توليد انبوه خواهد رسيد.

بنا به گفته مسئولين دانشگاه صنعتي شريف، مرکز غشاي اين دانشگاه تنها مرکزي است که توانسته در کشور فناوري غشا را از آزمايشگاه خارج کرده و آن را به صورت صنعتي درآورد.

اين مرکز با همکاري شرکت‌هاي دانش بنيان تاکنون توانسته است غشاءهاي الترا فيلتراسيون و ميکرو فيلتراسيون توليد داخل را به بازار عرضه کند و هم‌اکنون در حال تلاش براي توليد تجاري غشاهاي اسمز معکوس براي مصارف خانگي است.

مرکز غشاي اين دانشگاه همچنين با سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران براي احداث کارخانه توليد غشا با ظرفيت توليد ۲۵ هزار مدول در سال مشغول همکاري است.

تعداد بازديد:735 آخرين تغييرات:94/05/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر