چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بازگشت مهمان ناخوانده / توفان شن سیستان را در نوردید

بازگشت مهمان ناخوانده / توفان شن سيستان را در نورديد

زاهدان- تنها پس از چند روز آرامش در منطقه سيستان، باز هم اين مهمان ناخوانده به ديار شمالي سيستان و بلوچستان بازگشت و از صبح شنبه توفان شن در اين خطه با سرعت ۷۲ کيلومتر آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس استانداردها، حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ ميکرو گرم بر متر مکعب بوده که اکنون سطح غلظت ذرات معلق در هواي منطقه سيستان بر اساس اعلام اداره کل هواشناسي سيستان و بلوچستان با توجه به ساعت آغازين توفان، ۲۸۶ ميکرو گرم يعني حدود دو برابر حد مجاز است که باز هم مردم را به ويژه از بعد بيماري هاي تنفسي و چشمي در معرض خطر قرار داده است.

ميزان غلظت ريزگردها در سيستان افزوده مي شود

کارشناس هواشناسي سيستان و بلوچستان در اين باره به خبرنگار مهر  گفت: پيش بيني مي شود که از عصر امروز بر شدت توفان افزوده شود که اين شرايط ميزان ريزگردها و آلاينده ها را افزايش مي دهد.

مرتضي فرجي گفت: اکنون توفان با سرعت ۷۲ کيلومتر منطقه را در برگرفته است که بر اثر آن ميزان آلاينده ها به دو برابر حد مجاز رسيد و شعاع ديد افقي تا هزار متر کاهش يافته است.

وي بيان کرد: بر اساس پيش بيني هاي صورت گرفته اين شرايط جوي تا اواخر فردا بر سيستان حاکم است و از اوايل روز دوشنبه شاهد کاهش توفان هستيم، همچنين کاهش دما در نيمه شمالي استان نيز پيش بيني شده است.

کارشناس هواشناسي سيستان و بلوچستان تاکيد کرد: توفان سيستان نيز بر مناطق مرکزي استان از جمله زاهدان و نصرت آباد اثر خواهد گذاشت و از عصر امروز شاهد وزش بايد و غبارآلود بودن فضا در اين مناطق خواهيم بود.

وي ياد آور شد: همچنين درياي عمان به خصوص قسمت شرقي آن مواج است.

تمامي محورهاي سيستان باز است

فرمانده پليس راه شمال سيستان و بلوچستان نيز اعلام کرد: اکنون کليه محورهاي ارتباطي سيستان باز است.

آماده باش مراکز درماني و نيروي هاي امدادي

دانشگاه علوم پزشکي زابل نيز در همين راستا اعلام کرد که کليه بيمارستان ها و مراکز درماني تحت پوشش اين دانشگاه به منظور خدمات دهي مناسب به بيماران تنفسي احتمالي به حالت آماده باش در آمدند.

اين دانشگاه اعلام کرد: همچنين توزيع ماسک رايگان در مناطق بحراني و آلوده نيز در دستور کار قرار دارد و کليه تلاش خود را براي حفظ سلامت مردم بکار خواهيم گرفت.

همچنين هلال احمر سيستان و بلوچستان از آمادگي تيم هاي امدادي به حادثه ديدگان احتمالي در منطقه سيستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، تراژدي تلخ و غمناک تکراري اين روزهاي سيستان، در منطقه در حال تکرار شدن بوده و زندگي مردم را با سختي و دردهاي بي شمار روبرو کرده است، آمارها مي گويد سالانه ۵۰۰ نفر به بيماري سل در سيستان مبتلا مي شوند که از اين حيث رتبه نخست ابتلا به اين بيماري را در کشور دارد، اين درحالي است که در بيمارستان زابل تنها  ۱۵تخت به بيماران تنفسي ناشي از توفان هاي خشن موسمي ۱۲۰روزه اختصاص يافته است.

تعداد بازديد:727 آخرين تغييرات:94/05/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر