پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

سکوتم از رضایت نیست

سکوتم از رضايت نيست

برخي از زوجين در برابر مشکلات با يکديگر مشاجره مي کنند، برخي ديگر گفت و گو را انتخاب مي کنند و گروهي هم بي تفاوتي و سکوت کردن را چاره کار مي دانند. اما چرا گاهي اين سکوت لازم است و گاهي بايد نگران عواقب آن باشيم؟

سکوت

علت سکوت همسرم چيست؟
براي هر زن و شوهري، در زندگي مشترک بارها و بارها اين اتفاق مي افتد که به دليل تفاوت در طرز تفکر، با هم به تعارض و مشکل برخورد کنند. نحوه برخورد با اين مشکلات از طرف هر زوج با زوج ديگر کاملا متفاوت است. نحوه برخورد با اين مشکلات مي تواند بر ادامه رابطه بين زن و شوهر تاثير گذار باشد. برخي از زوجين در برابر مشکلات با يکديگر مشاجره مي کنند، برخي ديگر گفت و گو و
حل مساله دارند و گروهي هم بي تفاوتي و سکوت کردن را مي پذيرند. مشاجره کردن اگر به صورت دايمي اتفاق بيافتد منجر به فاصله گرفتن عاطفي زوجين از همديگر مي شود و همچنين سکوت کردن هاي مداوم، منجر به بي تفاوتي زوج ها نسبت به همديگر مي شود.

علت اصلي ايجاد سکوت در زندگي زناشويي، ايجاد يکنواختي، عدم شناخت نيازهاي همسر و بي توجهي به نيازهاي همسران است

غار تنهايي مردها مشکل اساسي زن ها 
هر فردي که
ازدواج مي کند، نيازهاي عاطفي رواني زندگي قبلي خود را، همراه با خود به زندگي مشترک مي برد. نيازهاي عاطفي خانم ها عبارتند از نياز به تحسين شدن، شنيدن کلمات عاطفي، تشکر از همراهي در زندگي و ... و از نيازهاي مردان نيز، نياز به قدرت و اقتدار، مسئوليت پذيري، نياز به خلوت و غار تنهايي و ... است. از مهمترين نيازهايي که خانم ها بايد نسبت به همسرشان بشناسند، نياز به غار تنهايي و خلوت و در واقع سکوت کردن است. برخي اوقات مردان نياز دارند که تنها باشند و با کسي مخصوصا همسرشان صحبت نکنند، اما اگر خانم ها اين نياز عاطفي رواني را نشناسند ممکن است که رابطه خودشان با همسرشان را به چالش و تنش بکشانند. پس لازم است خانم ها بدانيد، برخي مواقع سکوت مردان علت خاصي ندارد و بسيار طبيعي است. سعي کنيد در اين زمان ها براي خود سرگرمي و فعاليت هاي لذت بخشي را فراهم کنيد تا خودتان هم دچار استرس و دغدغه ذهني نشويد.


عدم توجه به ويژگي هاي مثبت
خيلي وقت ها بحث زن و شوهر بر سر نديدن هاست. اتفاقاتي مثبت که ديده نمي شود. لازم است، به مرور زمان خانم ها و آقايان تلاش کنند که نقاط مثبت يکديگر را شناسايي و تحسين کرده و مداوم به فکر بيان نقاط منفي همسرشان نباشند. نهايتا اين کار باعث مي شود، در ذهن خود، از همسرشان، يک فرد پر از عيب و خالي از خوبي ها را بسازند. وقتي اين تصوير از همسر در ذهن فرد جاي بگيرد، ممکن است، به تدريج زوجين علاقه اي به صحبت کردن با يکديگر نداشته باشند.

مشاجره کردن اگر به صورت دايمي اتفاق بيافتد منجر به فاصله گرفتن عاطفي زوجين از همديگر مي شود و همچنين سکوت کردن هاي مداوم، منجر به بي تفاوتي زوج ها نسبت به همديگر مي شود

 

رابطه همسر

فرزندان، عاملي ديگر
فرزندان در زندگي، از مهمترين و بهترين نعمت هايي هستند که خداوند در اختيار هر زن و شوهري مي گذارد. وقتي
کودک متولد مي شود و وارد زندگي يک زوج مي شود با جذابيت و عاطفه، توجه زوج ها از يکديگر کم مي شود. کم کم بعد از گذشت اين اتفاق زوج ها فاصله زيادي از هم مي گيرند و نيازهاي يکديگر را برآورده نمي کنند و تمام سعي و تلاش خودشان را به سمت فرزندشان معطوف مي کنند. در اين حالت، زوج ها حوصله صحبت کردن با يکديگر را ندارند، زيرا از همديگر فاصله گرفته اند و از روحيات و نيازهاي هم مطلع نيستند. زوج هاي موفق کساني هستند که با وجود داشتن فرزند، ابتدا يکديگر را دوست بدارند و به همديگر تعلق خاطر را نشان دهند و نيازهاي هم را برآورده کنند. به صورت کلي زوج ها بايد مهارت هاي مديريت توجه به نيازهاي اعضاي خانواده خود را ياد گرفته باشند.


هدايت سکوت
يکي از بهترين پيشنهادهاي روانشناسي در حوزه گفت و گوي همسران اين است که هم خانم و هم آقا در زمان بحث و
مشاجره کمي سکوت کنند. در واقع قبل از مشاجره  تفاهم در اين باره که  هنگام بالا گرفتن مشاجره و بحث، بهتر است، اندکي سکوت کنند، راهکار موثري است. در زمان اين سکوت هدايت شده، خانم و آقا هيچ گونه صحبتي را با يکديگر رد و بدل نمي کنند و هر کدام به انجام دادن يک فعاليت مي پردازند. در اين حالت ميزان خشم طرفين نيز هدايت مي شود. همچنين با اين کار،  از سکوت کردن در جهت بهبود ارتباط خودمان با همسرمان استفاده کرده ايم.

رومينا سادات تجاره

 کارشناس ارشد روانشناسي
بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:992 آخرين تغييرات:94/06/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر