چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت

شانه خالي کردن از زير بار مسئوليت

صادقانه بگويم انجام مسئوليت هاي زندگي مشترک آزارم مي دهد. دلم مي خواهد به روزهاي بي دغدغه و بدون مسئوليت دوران تجرد باز گردم اما دلم به حال دختر کوچکم مي سوزد ... .

عدم پذيرش مسئوليت

من چهل سال راحت و بدون دغدغه زندگي کردم. نه مسئوليت چنداني در خانه پدري داشتم و نه هزينه هاي خاصي در زندگي تک نفره من وجود داشت. داراي خانه و ماشين اختصاصي هستم. به تفريحات و سرگرمي هاي مورد علاقه خود مي پردازيم و البته کمک کردن به ديگران را هم خيلي دوست دارم.
چند وقت پيش يکي از همکاران خانم که وضعيت مشابهي مثل من داشت يعني مجرد بود و از لحاظ مالي هم کاملاً مستقل بود به من پيشنهاد ازدواج داد. او عنوان کرد که در دنيا همه چيز اعم از خانه و ماشين و امکانات مادي را دارد و فقط خلا يک فرزند را احساس مي کند.
الان 4 سال از اين ماجرا مي گذرد و ما صاحب يک دختر ناز دو و نيم ساله هستيم. صادقانه بگويم مسئوليت هاي زندگي مشترک آزارم مي دهد. بي خوابي هاي شبانه، مخارج زندگي، رفت و آمد. برايم سخت شده. همسرم هم اصلاً بدرستي از کودک مان مراقبت نمي کند و گويي او هم از پس اين مسئوليت ها بر نمي آيد. تمايل دارم از همسرم جدا شوم اما دلم براي طفل مان مي سوزد چون همسرم اصلاً به درستي از او مراقبت نمي کند.
واقعيت اين است که
مسئوليت پذيري، به زندگي معنا مي بخشد و به ما شخصيت مي دهد. رابطه هاي معنادار ايجاد مي کند و زندگي را به خوبي جلو مي برد. اگر مي خواهيد مسئوليت پذير باشيد، بايد بدانيد که در هر دوره از زندگي بايد چگونه تصميم گيري کنيد و چگونه اين تصميم را پيش ببريد.
اگر مساله فقط زندگي شخصي خودمان باشد، شايد مختار باشيم هر نوع تصميمي اتخاذ کنيم اما در صورتي که پاي زندگي ديگران مثل همسر و فرزند به ميان مي آيد حق نداريم، از بار مسئوليت شانه خالي کرده و خستگي را بهانه تر قرار داده و فرار کنيم چند سال قبل درست يا غلط شما و اين خانم خيلي راحت در مورد ورود يک موجود بي گناه به اين دنيا تصميم گرفتيد و اصلاً فکر نکرديد که آيا واقعاً شايستگي پدر و مادر شدن را داريد؟ با فرزندتان مانند اسباب مادي برخورد کرديد و صرف اينکه صاحب خانه و ماشين و امکانات مالي هستيد به خود اجازه فرزندآوري داده ايد.
الان هم اين کودک نيازمند والديني مسئول و البته دلسوز است، لذا تلاش براي جدايي راه حل مشکل تان نيست بلکه بايد سعي کنيد مسئوليت پذيزي را در خود تقويت کرده و پرورش دهيد تا يک زندگي مشترک موفق را برنامه ريزي کنيد و به دنبال آن براي ايجاد فضايي امن، پر محبت و غني که مناسب براي فرزندپروري باشد، تلاش کنيد.


شايد موارد زير بتواند به شما کمک کند:
تقسيم وظايف
در گام اول توصيه مي کنم که براي انجام مسئوليت هاي مربوط به خانواده خصوصاً فرزندپروري با همسرتان تقسيم وظايف داشته باشيد. به نظر همسرتان هم براي
انجام وظايف  همسري و مادري به اندازه کافي به پختگي نرسيده است، پس لزوم همکاري شما با ايشان بيشتر مشاهده مي شود. براي انجام کارهاي  مربوط به فرزندتان اعم از تهيه غذاي مناسب، رسيدگي به تغذيه مناسب، تفريحات، بازي، تربيت توالت، رسيدگي به سلامت عمومي وي و ... يک ليست تهيه کنيد و به طور دقيق مشخص کنيد که شما و همسرتان هر کدام چه کارهايي بايد انجام دهيد. البته براي موفقيت بيشتر در اين زمينه حتماً از يک فرد مسئول و با تجربه در زمينه فرزندپروري کمک جدي بگيريد.

عدم پذيرش مسئوليت

نمره انضباط 20!
انضباط فردي داشته باشيد. اگر مي خواهيد مسئوليت پذير باشيد بايد منضبط هم باشيد.
انضباط يعني بدانيد هر کاري بايد چه زماني و چگونه انجام شود. کارهاي روزانه خود را مديريت کنيد و اجازه ندهيد عوامل بيروني مانع کارهاي شما شود و سعي نماييد هر روز کارهاي بيشتري انجام دهيد. درست که بعد از اين همه سال رعايت اين همه نظم و مسئوليت براي شما و همسرتان سخت است ولي به اين فکر کنيد که داشتن يک خانواده منسجم و تربيت موفق کودک چه احساس شادي به شما و همسرتان مي بخشد. براي مسئوليت پذيرشدن بايد بياموزيد که چگونه مي توانيد چالش هاي زندگي را پشت سر گذاشته و مديريت کنيد. با تمرين و تکرار دستيابي به اين هدف راحت مي شود.


تا مي توانيد تمرين کنيد
بايد تمرين کنيد که چند کار را در يک روز با هم انجام دهيد. مثلا چند ساعت از کودک تان مراقبت کنيد با او
بازي کنيد و او را به تفريح ببريد، سر کار برويد و در انجام  کارهاي خانه به همسرتان هم کمک کنيد. هيچ کاري را به خاطر کار ديگر کنار نگذاريد. وقتي چند کار با هم داريد آنها را اولويت بندي کنيد و به ترتيب آنها را انجام دهيد. مثلاً از سرکار که آمديد به کودک تان رسيدگي کنيد و ميان وعده وي مثل ميوه، شير، آجيل و ... بدهيد. سپس برخي کارهاي خانه مثل مرتب کردن يا مهيا کردن وسايل اوليه شام را انجام دهيد تا همسرتان به کارهاي ديگر برسد. سپس مدتي با کودک تان وقت گذاشته با او بازي و صحبت کنيد و...

مسئوليت پذيري، به زندگي معنا مي بخشد و به ما شخصيت مي دهد و رابطه هاي معنادار ايجاد مي کند


تعهد داشته باشيد
تعهد داشتن را تمرين کنيد. يعني نسبت به مسائل خانه و خانواده، همسرتان و فرزندتان حساسيت به خرج دهيد. حساسيت به اينکه هر شب منزل تان را با همسرتان مرتب کنيد، ساعاتي وقت براي صحبت و گپ با وي اختصاص دهيد، حتماً با دخترتان مدتي بازي کنيد و تربيت و بازي و تغذيه وي از حساسيت هاي عمده شما و همسرتان باشد. با اين تمرين، تعهد داشتن در زندگي شما نقشي پر رنگ يافته و خانواده حرف اول را در زندگي تان مي زند.

گاهي مرغ تان يک پا داشته باشد
ثبات داشته باشيد. يعني روندي را که در بر خورد با خانواده خود در پيش گرفته ايد ادامه داده و به آن پايبند باشيد.

اگر مي خواهيد مسئوليت پذير باشيد بايد منضبط هم باشيد. انضباط يعني بدانيد هر کاري بايد چه زماني و چگونه انجام شود


اعتماد يک تکيه گاه
قابل اعتماد باشيد. در خانواده طوري رفتار کنيد که همسر و سپس فرزندتان به شما تکيه کنند و وقتي مسئوليت کاري را مي پذيريد واقعاً آن کار را انجام دهيد.


آينه باشيد!
- به بازخوردها توجه کنيد. به نکاتي که همسرتان به شما تذکر مي دهد دقت کنيد تا در کار خود پيشرفت کنيد. اگر مي بينيد فضاي خانه تان آرام شده و تنش ها کاهش يافته است، مطمئن باشيد که اوضاع رو به روال است.


از والدين کمک بگيريد
کمک بگيريد. براي نگهداري از کودک تان مي توانيد از والدين خودتان و همسرتان و حتي يک پرستار کمک بگيريد. البته توصيه ما فقط دريافت کمک است نه اينکه تمام مسئوليت هاي کودک را به فردي غير از خودتان يا همسرتان بسپاريد. فرزند شما صرفاً نيازمند آغوش گرم شما و همسرتان است.

 

مريم عطاريان

بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:909 آخرين تغييرات:94/06/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر